US службите vs анонимното сърфиране

Използването на услуги за анонимно сърфиране като Tor или изпращането на криптирани имейли са достатъчна причина Агенцията за национална сигурност на САЩ да задържи данни за вашата комуникация, даже ако те са били събрани случайно. Това става ясно от поредни секретен документ на службите, публикуван от в.Guardian.

В него се обясняват случаите, при които външното разузнаване може да си позволи да запази информация за американски граждани, която е била събрана при действия срещу чужди агенти. Макар документът да подчертава ясно, че всякакво събиране на данни се прекратява в момента, в който се докаже американското гражданство на даденото лице, все пак съществуват определени вратички.

Например, ако точното местоположение на обекта на следене не може да се определи (което обикновено е факт при употребата на Tor, който прекарва Интернет трафика през цял свят), „той няма да бъде третиран като американски гражданин до момента, в който съдържанието на неговата комуникация не доведе до обосновано предположение, че той е такъв".

Даже и след това събраната информация може да не бъде унищожена поради ред причини. Например ако „комуникацията е криптирана или има обосновано предположение, че има скрито значение" - тогава криптоаналитиците от разузнаването ще разполагат с нея за неограничено време.

Друга причина е „обосновано предположение за наличие на факти, свързани с престъпление, което е било извършено, извършва се или предстои да бъде извършено".

Поддръжниците на установените към момента политики в американското разузнаване твърдят, че правилата са оптимизирани по начин, който възможно най-малко да навлиза в личното пространство на гражданите на САЩ.

Новите разкрития сериозно подронват позициите им - криптирането на комуникацията и анонимното сърфиране са ключови за работата на юристи, журналисти, правозащитници и други лица, които не се занимават с терористична дейност.

Новините

Най-четените