7 технологии, за които сме благодарни

"Нямам обхват!" "WiFi е толкова бавно!" "Apple промениха за пореден път дизайна на конекторите на лаптопите си!"

Често се оплакваме от технологиите. Защо обаче все пак не седнем и не помислим за всички добри неща, които технологиите са ни донесли. Ако се замислите сериозно, има много неща, за които да бъдем благодарни.

Дистанционното деактивиране на телефони

Имаше един момент, в който 69% от всички кражби на смартфони в Сан Франциско и 40% от кражбите в Ню Йорк, бяха свързани с откраднати айфони.

После през 2013 г. Apple въведоха функция, наречена "блокиране на активацията". Блестяща и невероятно проста идея: крадците не могат да изтрият, да отключат или възстановят iPhone, без да знаят вашата Apple парола. А ако не могат да изтрият айфона, не могат да го препродадат. Ако препродажбата е невъзможна, защо изобщо да си правят труда да го крадат?

Може би никога не сте осъзнали, че тази функция ви защитава - но за крадците това се оказа катастрофално. Месеци след въвеждането на блокирането на активацията, кражбите на iPhone спаднаха с 40% в Сан Франциско, с 30% в Ню Йорк, и с 50% в Лондон. (За същия период нивата на кражби на телефони Samsung Galaxy [без дистанционно деактивиране] се увеличиха.)

Калифорния прокара нов закон, който направи тази функция за дистанционна деактивация задължителна за всички телефони - сега тя вече е налице или предстои да бъде въведена в близко бъдеще и за телефоните на Google, Samsung и Microsoft.

Изводът е, че ако телефонът ви не е откраднат още, това може и да се дължи на функция, която дори не сте подозирали, че работи във ваша полза.

Google Maps

Чудим се дали някой еколог си е направил труда да пресметне колко милиона тона въглероден двуокис са предотвратили Google Maps - като са елиминирали хаотичното каране при липса на ориентация?

Чудим се и дали някой оценява факта, че само преди осем години получаването на данни за трафика в реално време, показвано с цветовете на пътищата в Google Maps, струваше $80 годишно за GPS модули?

Чудим се още и дали някой съзнава колко страхотно е приложението на Google Maps, дори и никъде да не ходите - защото включва глобален каталог с информация за всяка компания навсякъде. Работно време на магазини, телефонни номера, дори снимки.

И най-страхотната част - всичко това е безплатно!

Залезът на кликбейта

Преди година, животът ни беше кошмар заради кликбейт заглавията: дразнещи интригуващи заглавия като "Няма да повярвате какво направи тази мацка на гаджето си!" или "Този мъж получи фиш за глоба. Реакцията му беше блестяща!" Те често бяха твърде помпозни и подвеждащи - в името на привличане на трафик към уеб сайтовете.

Две прекрасни неща се случиха оттогава. Първо, кликбейтът се самопогреба от прекалена употреба и публична омраза. Започнахме да разпознаваме моделите на тези отчаяни граматически вълчи капани и спряхме да падаме в тях. Всъщност започнахме да ги разкриваме, да им се присмиваме, и да ги съсипваме, като издаваме интересната част в материала.

Второ, мъдрите повелители на Facebook решиха, че всичко си има граници: те задействаха алгоритми, откриващи кликбейт публикациите, и започнаха автоматично да ги крият.

Няма конкретни и точни данни по въпроса, но по всичко изглежда, че поне във Facebook вече има много по-малко кликбейт, отколкото преди година. Слава богу.

Облачната синхронизация на календари/телефонни указатели

Може би сте твърде млади, за да помните. Когато Apple за първи път се опитаха да създадат система, която да съхранява календарите и телефонните указатели и да ги синхронизира безжично между компютрите и телефоните, тя беше много бъгава.

Хората губеха имейли, пазени с години; контактите и календари се синхронизираха неточно и бавно; Стив Джобс крещеше гневно на екипа на MobileMe, заявявайки, че те "би трябвало да се мразят един друг, защото взаимно не са отговорили на очакванията си."

Тази ситуация направи очевиден един детайл: безупречната синхронизация в реално време, с висока скорост, между многобройни устройства, е много трудно нещо.

Сега обаче, Интернет-базираните системи на Apple, Google и Microsoft го правят рутинно, в огромни обеми, безплатно, и това се случва, без да го усетим. Ако извършите някаква промяна от телефона, незабавно тя се появява и на всички други устройства. Направо като по чудо.

USB-C

Не бихте повярвали, че свръх-враговете Apple и Google биха се съгласили за нещо, още повече да работят заедно, за да решат технически проблем в името на общото благо. Те обаче, наравно с други членове на некомерсиалната група за стандартизация USB Implementers Forum, са измислили поразително добър конектор, който много скоро ще направи живота ви по-добър.

Да, става дума за USB Type C.

Той е приблизително със същите размери като micro USB, така че е достатъчно малък, за да бъде лесно вграждан в лаптопи, таблети и телефони. Той пренася електричество и видеосигнал за проектори или втори монитори, както и данни от флашки и камери. С подходящ адаптер той дори може да прави всичко това едновременно.

USB C е еднакъв от двата края независимо от коя страна го включвате, така че никога няма да се пипкате как точно да го свържете. След като всички лаптопи преминат към USB-C захранващи кабели, те ще са взаимозаменяеми, без значение кой бранд или модел използвате. Ще можете да зареждате своя телефон от Apple със зарядно за лаптоп от Samsung, или Dell таблет със зарядно от телефон на Microsoft.

Да, точно така: много скоро ще има само един заряден кабел за всяко устройство, от всяка фирма.

Най-новите лаптопи, телефони и таблети на Apple, Microsoft и Google вече включват USB-C. И това е сензационно достижение.

Безплатните видеоразговори

Видеоконферентни разговори без много усилия за десет души едновременно? Безплатно?!

Точно това предлага Google Hangouts. Виждате образ в реално време от всички участници в долната част на екрана; когато някой говори, изображението му запълва по-голяма част от екрана, сякаш режисьорът превключва от една камера към друга. Всичко това се прави с толкова добър дизайн и простота на работата, че е лесно да забравите колко огромно инженерно достижение е.

Най-интересното е, че всъщност няма значение какъв безплатен надежден софтуер за видеоразговори използвате: FaceTime, Skype или нещо друго. Важното е, че тези разговори са икономични и са цяло чудо за хората.

Техническите стандарти

Без значение какъв бранд лаптоп или таблет имате, можете да се свържете с всяка WiFi точка, достъпна за вас. Без значение какъв бранд телефон имате, можете да разменяте текстови съобщения и снимки с телефоните на всички други. Без значение каква марка кола имате, можете да я заредите на всяка бензинова колонка на всяка бензиностанция.

Това е така, защото WiFi, SMS, бензиновият двигател с вътрешно горене и диаметърът на конекторите на бензиновите колонки са стандартизирани. Това не се случва просто ей така. Някой стандартизиращ орган - комисия от експерти от различни заинтересовани компании, на доброволен принцип - ги измисля и се съгласява да ги възприеме в името на общото благо.

И както може би се сещате, тези компании не винаги постигат съгласие помежду си. И тогава се получават страховити истории като войната на форматите VHS/Betamax, или войната на форматите Blu-Ray/HD-DVD, и чекмеджетата, пълни с несъвместими захранващи кабели и кабели за данни, които сме събрали от десетилетия употреба на джаджи.

Дори и сега обществените станции за зареждане на електромобили са поне три различни типа. Скъпи компании за електромобили: това няма да ви направи по-атрактивни за потребителите!

Целта ни тук обаче не беше да критикуваме или да се оплакваме; вместо това предпочитаме да се зарадваме на стандартите, които все пак имаме - от електрически контакти до отвертки, от HDMI жакове до AA батерии, от течности за чистачки до microUSB, от SD карти до широчина на рулата с тоалетна хартия.

Що се отнася до оставащите ниши на несъвместими дизайни - като станции за зареждане на електромобили, гнезда за контакти в различни държави, или американски мобилни мрежи - винаги можем да си пожелаем едно: да им пожелаем да изчезнат безследно, заменени от някой общ бъдещ стандарт.

Новините

Най-четените