След линчовете в Индия: WhatsApp с нови ограничения срещу фалшивите новини

WhatsApp ограничава броя пъти, в които потребител може да препрати получено съобщение. Мярката е опит да се пребори разпространението на "невярна информация и слухове" чрез приложението.

Смятано от днес всеки потребител в световен мащаб ще може да препрати само 5 пъти дадено съобщение. До момента беше възможно препращането до 20 души или групи (с до 256 участника).

Така на теория новите промени означават, че ако използва групи, един потребител може да препрати съобщение до най-много 1280 души, вместо 5120, както досега.

Подобно ограничение влезе в сила в Индия още през месец юли м.г., след като разпространение на фалшиви слухове за отвличане на деца доведе до убийства. Невярната информация донесе обществено напрежение, което в пика си се изрази с публични линчове на различни места в страната. Жертвите на подобни случаи са над 40 - най-често непознати на местните общности, които просто питат за посоката, или хора с умствени увреждания.

Сред случаите е инцидент от 10 април 2018-а, при който семейство е нападнато от тълпа от 200 души. Жена е убита, а другите членове на семейството й са ранени. Всичко се случва, само защото възрастна жена от местните обвинява туристите, че се занимават с отвличане на деца - именно заради слуховете в WhatsApp.

Според публикации в индийски медии решението за ограниченията в приложението е дошло след като "внимателно" са били изследвани резултатите от тестването на същата мярка в Индия.

WhatsApp, което е собственост на Facebook Inc., в момента има около 1,5 милиарда потребители. Екипът зад нея се опитва да се пребори с използването на приложението за некоректни цели. Основания за притесненията им определено има - в световен мащаб се съобщава за случаи, при които WhatsApp се използва за разпространение на фалшиви новини, манипулирани снимки, видеа без контекст и аудио измами. Същевременно няма начин да се следи техният произход или техният истински обхват.

Проблемът идва от това, че съобщенията в WhatsApp се криптират и могат да бъдат прочетени само от изпращащия и получаващия.

Това позволява в групи от до 256 души да се обменят текстове, снимки и видео без те да преминават през проверка на истинността на показаното в тях - било то от независим субект или от самата платформа.

Нов ъпдейт ще въведе ограничението в приложението, което е в сила от понеделник, 21 януари, коментира ръководителят на комуникациите към WhatsApp Карл Вог пред Reuters. Ъпдейтът първо ще бъде приложен във версията за Android, а след това и за потребителите, които ползват устройства с операционната система на Apple - iOS.

За промяната беше съобщено по време на събитие в столицата на Джакарта, Индонезия. В страната през месец април ще се проведат парламентарни и президентски избори, а именно около такива събития влиянието на фалшивите информации в социалните мрежи може да е много опасно.

Подобни проблеми тормозят не само WhatsApp, но и другите социални мрежи. От Facebook съобщиха миналата седмица, че са премахнали 500 страници и акаунти, които предполагаемо са били свързани с разпространение на фалшиви новини в Централна Европа, Украйна и други източноевропейски държави.

Освен това по-рано този месец беше съобщено, че базираната във Великобритания услуга за проверка на фактите Full Fact ще оценява съдържание в основната платформа на компанията - т.е. самият Facebook. Нещо, което към момента няма как да бъде приложено и за WhatsApp.

Новините

Най-четените