Сигурен и параноичен: Уиндоусът на Северна Корея

Операционна система, която действа като огледален образ на политическия режим?

Точно това представлява Red Star OS - софтуерът, с който Северна Корея се опитва да "конкурира" Windows и OS X.

Двама германски изследователи са се поровили в кода на системата, за да установят, че дори в компютърните технологии Пхенян залага на изолация, силна параноя и мащабно наблюдение на потребителите.

Изследването на Флориан Грунов и Никлаус Шийс от германската компания за IT-сигурност ERNW е най-задълбочният анализ на държавната операционна система на Северна Корея, който илюстрира опитите на режима да се възползва от информационните технологии и интернет, за да държи под постоянен контрол културата и идеите на гражданите си.

Двамата са успели да свалят софтуера от сайт извън Северна Корея и да разгледат кода в детайли. Оказва се, че операционната система Red Star не е просто бледо копие на западните варианти.

"Покойният лидер Ким Чен Ир беше казал, че Северна Корея трябва да разработи собствена система. Точно това са направили", коментира Грунов пред Reuters.

Елементарната интранет система на Северна Корея няма връзка с външната мрежа, но позволява на потребителите да имат достъп до държавните медии и до няколко официално разрешени сайтове.

Разработването на Red Star започва преди повече от десетилетие. Последната версия, написана около 2013 г., се базира на Fedora Linux и прави опит да се отличи от видимата външна прилика на предходния вариант на софтуера с Windows XP и OS X.

Във вътрешността на операционната система обаче има доста уникални идеи, включително собствена версия за криптиране на файлове.

"Това е пълноценна операционна система, в която по-голямата част от кода е под контрол", казва Грунов.

Според него това показва, че Северна Корея се опитва да избегне употребата на код, който би могъл да бъде пробив от чужди разузнавателни агенции.

"Вероятно са я създали от страх. Може би не искат да са зависими от чуждите операционни системи, защото се страхуват от скрити пробиви, които ще дадат възможност за външен шпионаж", коментира изследователят.

Бърникането в кода на Red Star се оказва доста труден процес. Ако потребителят направи каквито и да било промени по базовите функции (например да изключи антивирусната проверка или firewall-защитата), компютърът му ще даде съобщение за грешка или ще се рестартира.

Разработчиците на Red Star са решили още един сериозен проблем на властите - как да се спре разрастващия се обмен на чуждестранни филми, музика и литература "на черно".

В Северна Корея нелегалните файлове обикновено се разменят от ръка на ръка с USB-флашки и microSD-карти, така че службите да не могат да проследят произхода им.

Red Star обаче е надхитрила потребителите, като поставя тагове или водни знаци върху всеки документ или медия-файл, който се намира на компютъра или на свързано с него външно устройство.

Всеки файл може да бъде проследен обратно до този, който го е отворил или създал.

"Това определено е нарушаване на личните права на потребителите", казва Грунов. "Тази функционалност се включва мигновено и засяга дори онези файлове, които не сте отворили".

Самата операционна система не подсказва за наличие на технически капацитет за мащабни кибер-атаки, в каквито беше обвинено правителството на Северна Корея от страна на САЩ.

"Всъщност изглежда, че са се опитали да построят операционна система за собствена употреба и са дали на потребителя най-базов набор от програми", коментира той.

Сред тях има корейски текстов редактор, календар и приложение за композиране и транскрибиране на музика.

Няма яснота колко машини работят под Red Star. Употребата на персонални компютри в Северна Корея се увеличава все повече, но по данни на чуждестранните посетители повечето от тях все още използват 15-годишния Windows XP.

Новините

Най-четените