Балонът, който създаде търговията с биткойни, стана толкова голям, че дори и виртуална валута, която откровено употребява думата "безполезна" в себе си, може да ви докара над четвърт милион долара.
Запознайте се с "Исус-койн" (Jesus Coin) - криптовалутата, която със закупуването й ви обещава да "децентрализира Исус", да "ви отърве от греховете ви" и да "направи чудеса за вас".
Това е криптовалута, създадена на шега. Но в началото на 2018-а цените на този тип валути и истерията по тях са на път да достигнат невиждани върхове и дори шеги като Исус-койн могат да ви донесат сериозни приходи.
В момента във виртуалното пространство са в обращение около 600 различни вида криптовалути и никоя все още няма своето изражение във фиатни пари. Идеята на създателите на Исус-койн е, че щом така или иначе търговията ще се осъществява с виртуални пари, нека поне да са с лика на Спасителя.
Те обещават, че Исус е страшно въодушевен от идеята да има криптовалута, посветена на него. Исус-койн е пародия на шумната реторика, с която мнозина в момента защитават криптовалутите. Виртуалните пари привлякоха всеобщо внимание, когато една от най-известните от тях - биткойн - достигна стойност от над 16 хил. долара за единица.
Високата му цена, както и тази на конкурентния му етериум доведе до създаването на нова вълна алтернативни криптовалути, които очевидно са замислени като подигравка.
Една от най-очевидните пародии, която доби популярност, се нарича "безполезен етериум" (Useless Ethereum Token). Виртуалната валута откровено бива представяна като абсолютно безполезна. Създателите й съвсем честно признават, че инвеститорите им няма да получат никаква печалба.
Дори се появява съобщение към потребителите - "Сериозно, не купувайте тази криптовалута!". И въпреки това необяснимо хората продължават да купуват "безполезния етериум". Само за седем дена те успяват да съберат над 251 хил. долара в продажба на монети.
Някои от тези сделки се осъществяват на забележителни цени. Записите на транзакциите показват, че на 5 юли миналата година някой закупува безполезни етериуми на стойност пет етериума. По това време петте етериума струват около 1 325 долара. В момента цената им е над 4 000 долара, а алтернативният им вариант и тогава, и сега няма никаква стойност.
Купувачите налитат и на сатиричните Исус-койните. На 12 септември някой е закупил Исус-койни на стойност 18 етериума. Сметката показва, че 18 етериума в момента струват почти 16 хил. долара.
Като последователи на Божието учение, създателите на Исус-койните казват скромно, че печалбата не ги блазни. Но допълват, че в крайна сметка всеки от тях се оказва с Ферари в гаража и златни яйца на Фаберже на рафта.
Това няма да е първата шега с криптовалутите, която ще спечели цяло състояние на създателя си. Вбесен от маниите по биткойни от 2013-а, изследователят на криптовалути Джаксън Палмър създава "dogecoin" с изобразено куче от породата шиба ину от популярно меме. Dogecoin се подиграва на феновете на биткойните, които взимат търговията с криптовалута твърде сериозно.
Но купувачите приемат търговията с биткойни сериозно.
До края на 2017-а dogecoin има пазарна капитализация от над 700 хил. долара. Според Палмър тази абсурдно голяма сума е показателна за това какъв "балон" са криптовалутите.
Само че докато балонът си остава цял, дори и шегаджийските криптовалути се оказват достатъчно легитимни, че да спечелят приходи. Остава въпроса защо криптовалутните евангелисти си харчат парите за очевидни шеги? Дали не вярват, че в някакъв момент ще изкарат пари от тях?
Създателите на Исус-койн имат простичък отговор - хората купуват криптовалута, позовавайки се на вяра и спекулации.