Голяма част от разговорите за таблети напоследък се въртят около тяхната цена. Преди година появата на Kindle Fire на осезаемо по-ниска от iPad цена бе обявена за "повратна точка". Ако това наистина е било така, то същото ще важи с двойна сила за предложението на Acer на стойност само 99 долара парчето.
Четвъртият по големина компютърен производител в света ще се превърне в първия сериозен играч в индустрията, който ще представи достатъчно достъпен таблет за широк спектър от потребители в страните от третия свят. Китайските компании-производители на безименни бюджетни таблети вероятно вече са се поизпотили от напрежение.
С характеристики като 7-инчов дисплей с резолюция 1024х600 и 1.2-гигахерцов двуядрен процесор, Iconia B1 ще бъде доста подобен на произвеждания от Amazon Kindle Fire и Nook Color на Barnes & Noble Inc." коментират от WSJ. Основната разлика е, че устройството ще бъде по-евтино с около 40 долара. Подобни са характеристиките и на популярния Google Nexus 7.
Все пак крайната цена може да се различава в някои държави
Новата стратегия на Acer за по-евтини таблети ще се отрази негативно върху печалбите на компанията от единица продукция, но ще допринесе за осигуряването на по-стабилен дял в бързоразвиващия се китайски пазар, коментира анализаторът Кристин Уенг от Daiwa Securities.
"Слабоизвестните китайски производители се очаква да продадат около 60 милиона таблета тази година, така че става въпрос за наистина голям пазар," коментира тя. "Никоя от големите PC марки в момента не продава таблет, който да може да се конкурира с тях като цена".
Всичко това звучи чудесно, "особено ако търсите стартов таблет на минимална цена за непохватното си дете," коментира Брайън Барет от Gizmodo. Засега плановете са евтината джаджа да се продава единствено в магазините в развиващите се страни, като за момента не е планирано лансиране на Acer Iconia B1 в САЩ или Европа.
Същевременно, на 29 декември от българския сайт tablet.bg обявиха, че разполагат с прототип на таблета и че той ще се появи през първото тримесечие на цена от 349 лева.
Обяснимо е защо Acer не са особено склонни да продават този таблет в САЩ
"Различните пазари имат различни нужди, а докато B1 стане готов за продажба, вероятно ще изглежда безнадеждно остарял в сравнение с настоящата конкуренция в САЩ, независимо от ниската си цена," коментира Барет.
"И все пак, би било хубаво поне да разполагате с тази възможност, особено пък като се има предвид, че доста хора биха платили 100 долара за симпатичния, но ужасно тромав LeapPad 2. Най-малкото, което можем да очакваме от този таблет е, че той би вдъхновил други компании да предложат сходен продукт на ниска цена в САЩ и Европа. HP, надявам се да сте схванали намека", допълва той.
Таблетът на Acer, който според слуховете ще излезе на пазара още в началото на годината, може и никога да не стигне до САЩ, коментира и Рик Хендерсън от Pocket-lint, но определено може да отвори много врати в развиващите се държави, където повечето хора не могат да си позволят iPad. Едно нещо е сигурно - ако таблет на стойност 99 долара от утвърдена марка наистина стигне до САЩ, то "със сигурност ще има търсене" за него.
Все пак това е изненадващ ход от страна на Acer, особено като се има предвид, че наскоро председателят на борда на директорите на компанията Джей Ти Уонг бе заявил, че таблетите са просто краткотрайна мода. През недалечния август на 2011 г. той нарече явлението "треска за таблети" и твърдеше, че очаква скоро тя да отмине.
Очевидно е обаче, че това не стана - и
сега те стават все по-масов продукт
Колко може да падне цената на таблетите? Дали някога ще видим подобно устройство, което да премине долната граница от 50 долара (а ще бъде ли достатъчно качествено за да бъде използваемо за обикновения потребител?) Джей Голдбърг от VentureBeat наскоро е посетил производствения център на Китай - Шенжен, където по негови думи е попаднал на таблет на цена едва 35 долара.
Стремежът към по-ниски цени при таблетите може да доведе до тяхното разпространение по целия свят. Както отбелязва един блогър: "Много по-доволен съм да имам таблет за 45 долара, с който да мога да си чатя с приятелите си от Африка, които могат да си позволят същия продукт, от колкото да имам таблет за 850 долара, на който да мога най-вече да редя пасианси".
Ами просто е как стават - цената се формира според жизнения стандарт и възможностите, а ние както знаем сме си най-добре и всичко ни е екстра, дори ни похвалиха тази година как добре вървим
Как да е цената в Горно нанадолнище същата като в Пекин, примерно - да не ви го споделят таблета във фейсбук? Транспорта, ДДС и други таксаджии не се дематериализират щото така ни се иска, за съжаление.