"Facebook Safety Check: Засегнати ли сте от експлозията? Отговорете със SAFE, ако сте ОК, или с OUT, ако сте извън района"
Това кратко и доста тревожно съобщение беше разпратено като SMS до десетки хиляди души след кървавия атентат в Пакистан от Safety Check (услугата за бързо локализиране на хора при атентати или природни бедствия във Facebook).
Вместо да улесни издирването на оцелелите от самоубийствения атентат, обаче, то предизвика вълна от недоволство от потребители в цял свят.
Причината: социалната мрежа разпрати алармата до стотици хора, които не просто не са били в Лахор в нощта на терористичния атентат, но никога не са стъпвали в Пакистан.
Едно и също грешно съобщение са получили потребители на хиляди километри от мястото на взрива - в Сидни, Хонолулу, Брюксел, Онтарио, Кайро, Хонконг, Ню Йорк и др.
"Добре ли сте? Изглежда, че се намирате в района, засегнато от експлозията в парка Гулшан-и-Икбал в Лахор, Пакистан. Кажете на приятелите си, че сте в безопасност", призоваваше Facebook с нотификация през онлайн-платформата.
Thanks for the concern Facebook but Wrexham and Pakistan really aren't in the same area pic.twitter.com/VADIH4gudB
— cam (@camvallen) March 27, 2016
"Благодаря за загрижеността, Facebook, но Рексъм и Пакистан наистина не са в един и същ район".
Нещо повече - в текста на SMS-а, разпратен до потребителите, с чиито мобилни телефони разполага Facebook, дори не се посочва къде точно се е случила "експлозията".
Facebook's errant "explosion" texts, which don't even specify "Pakistan," are even worse than the app/browser issue. pic.twitter.com/175rCOaIVM
— Daniel Dale (@ddale8) March 27, 2016
"Сгрешените смс-и на Facebook за "екплозията", в които дори не пише "Пакистан", са още по-зле от проблема с мобилното приложение и браузъра"
Реакцията на потребителите доведе до извинение от страна на Facebook:
"Активирахме Safety Check за Лахор, Пакистан, след като в града избухна експлозия. Надяваме се, че услугата е била полезна за хората в района на бомбения взрив и че им е помогнала да информират приятелите и роднините си, че са в безопасност.
За съжаление много хора, които не са засегнати от кризата, са получили съобщение с питане дали са добре. Този вид бъгове нямат нищо общо с нашето намерение. Задействахме се бързо, за да отстраним проблема и се извиняваме на всеки, който по грешка е получил нотификацията", пише екипът на Facebook за реакция при кризи.
We activated Safety Check today in Lahore, Pakistan, after an explosion that took place there. We hope the people in the...
Posted by Disaster Response on Facebook on Sunday, 27 March 2016
Услугата за локализиране на хора при мащабни злополуки, атентати или бедствия беше въведена от Facebook преди една година.
Тя използва данните от инструмент за отчитане на местонахождението на потребителите, разработен след земетресението във Фукушима през 2011 г., чиято първоначална цел беше да се активира в случаи на природни катаклизми.
Safety Check обаче беше задействан и по време на атентатите на 13 ноември 2015 г. в Париж.
Тогава социалната мрежа отново бе разкритикувана заради неумишлената проява на двоен стандарт - само ден по-рано ливанската столица Бейрут беше окървавена от терористични експлозии, но услугата за локализиране на оцелелите така и не беше задействана.
Полемиката принуди Facebook да промени условията за използване на Safety Check по време на "важните конфликти по света" (по определението на Марк Зукърбърг).
Тя проработи по време на взривовете в Нигерия на 18 ноември 2015 г., както и в Брюксел преди седмица.
И аз получих съобщение, но когато се опитах да го отворя страницата до която водеше не беше активна.