Евън Уилиямс е основател на Twitter и не само. Той създава Blogger и Medium. В интервю за New York Times казва, че "Интернет вече не работи", защото "фаворизира хора с крайни убеждения. "Мислех си, че светът ще стане автоматично по-добър, ако дадем на всички възможност да се изразяват, но се оказа, че съм сбъркал" - признава бащата на Twitter.
Отдавна е ясно, че той има интуиция. Особено като един от гениите на Силициевата долина. През 1999 година Уилиямс основава платформата "Блогър", една от първите, която дава достъп на всеки, за да пише и публикува в мрежата. През 2006 година на бял свят излиза Twitter, през 2012 година създава "Medium", малка платформа с цел да върви срещу течението - само думи, почти без снимки, в ерата на Instagram и Snapchat.
Думите на Уилиямс за New York times обаче определено впечатляват. Дали този път интуицията му не го лъже?
"The Internet is broken", "Интернет е счупен, вече не работи", създателят на Twitter мисли така от години, затова прави Medium, но "нещата стават още по-зле". Facebook се използва, за да се излъчват убийства, Twitter е в лапите на орди тролове, а разпространението на фалшиви новини е във вихъра си. "Преди време си мислех, че ако дадем на всички възможност свободно да се изразяват и да обменят идеи и информации, светът автоматично ще се превърне в по-добро място. Но съм сбъркал".
Проблемът, според него, е, че "Интернет дава предимство на крайно настроените. Ако видиш катастрофа, докато шофираш, задължително се заглеждаш, и всички около теб го правят. Интернет интерпретира подобно поведение като факт, че всички искат да гледат катастрофи, и прави така, че да има в мрежата." По думите на основателя на Twitter, "проблемът е, че не всички сме добри хора. Човеците са си човеци. Не случайно заключваме вратите си. А Интернет е замислен като концепция, че затварянето не бива да се практикува он-лайн.
"Съжалявам за Тръмп"
Последствията от тези изводи са огромни. За политиката, например - "Тръмп каза, че без Twitter нямаше да стане президент? Ако е така, съжалявам. Наистина." "Силициевата долина - според Уилямс -"се приема като Прометей, който открадна огъня на боговете и го даде в ръцете на смъртните. Но се забравя, че Зевс толкова се ядосва на Прометей, че го връзва на една скала, така че птичките да му ядат месата. Някой би могъл да каже, че ние заслужаваме това: защото дадохме в ръцете на Тръмп властта на туитовете".
Онлайн медиите не работят за качество
Но влиянието е голямо и за света на медиите, при тях откритието на Уилиямс има ефекта на печатницата на Гутенберг. Фактът, че Medium, основан не на реклами, а на вид абонамент, не работи (през януари са принудени да съкратят една трета от работниците) показва риска, че архитектурата на мрежата не оказва подкрепа на качеството, а на количеството. "Системите, основани на реклами, със сигурност поощряват вниманието на много ползватели. Не може да поощряват правилният отговор. А системите, плащани от потребителите обаче, може да поощрят съдържанието." - казва Уилиямс. Според него има само едно решение - хората да плащат за качествено съдържание.
"Да оправим системата".
Все повече стават усилията на интернет колосите да оправят това, което изглежда като "грешка на системата". Промените в Google на алгоритмите и по-голямата възможност за докладване на неподходящи резултати при търсене. Както и фактът, че Facebook назначи хиляди хора, които да наблюдават в реално време съдържанието на постовете на почти два милиона души. "Надявам се, че по този начин, ще оправим това положение" - казва Уилиямс. "Но това е процес, който тепърва започва. 20 години не са твърде дълъг период, за да се променят механизмите, по които функционира обществото".
Какво се чете между редовете. Следните твърдения: 1. Интернет е счупен. 2. Причината да е счупен са хората, понеже го използват за крайна (дясна, лява, все тая) пропаганда. 3. Трябва да оправим интернет. 4. Начина по който ще оправим интернет е следене на съдържанието, корекция и цензура. Това което се разбира от статията е - хората са зле, оставени на произвола се радикализират, следователно е нужен контрол. Доста тоталитарно. Не благодаря. Next.