Не пак, а отново - как един-единствен символ може да спре работата на iPhone

Apple имаха доста лош край на миналата година и още по-лошо начало на настоящата. През декември 2017-а от компанията признаха, че умишлено забавят работата на по-старите модели на iPhone. Тогава технологичният гигант се оправда, че всичко е с цел съхранение на батерията, за да не се изключи устройството ненадейно.

В началото на този месец стана ясно, че дългоочакваният юбилеен iPhone X също създава неудобства на потребителите си.

Мнозина се оплакаха, че при входящо обаждане началният екран на смартфона блокира и те не могат да приемат повикването. Оказа се, че това се решава с рестартиране на телефона, но временно.

Собствениците на iPhone откриха още един бъг в операционната система на Apple - iOS. Той позволява на злонамерени потребители да спрат работата на чужд iPhone с изпращането на един-единствен символ и да блокират достъпа до редица приложения като Facebook, Facebook Messenger, Outlook за iOS и Gmail.

Информация за проблема се появява за първи път в италианския блог Mobile World и вече е доказано, че работи върху много устройства с операционна система версия iOS 11.2.5. Същият е ефектът му и върху macOS версиите на Safari. От Apple планират да отстранят бъга със скорошен ъпдейт на iOS преди да пуснат изцяло обновената iOS 11.3 през тази пролет.

Самият бъг се състои в изпращането на символ от индийския език Telugu към устройството. iOS Springboard спира да функционира веднага след получаването му.

Съобщенията вече не могат да се отварят, тъй като приложението се проваля в опитите си да зареди символа. Изглежда, че единственият начин да си върнете нормалния достъп до iMessenger е някой друг да ви изпрати съобщение, за да се опитате да изтриете предходното, в което е зловредния символ.

Йероглифът пречи на работата и на външни приложения като Facebook, WhatsApp и Gmail, които преустановяват работата си след получаването му. Особено трудно е да изтриете проблемното съобщение от WhatsApp, освен ако нямате достъп и през десктоп версията.

Telegram и Skype явно остават незасегнати.

Публично достъпната бета версия на iOS 11.3 изглежда също не се влияе от проблема. От Apple най-вероятно знаят за него поне от три дни, защото веднага излязоха със становище, че планират да го разрешат с ъпдейт.

Това не е първият път, в който операционната система на корпорацията спира да работи заради "странни" символи. Има такива примери и с URL-та и дори с видеоклипове.

Миналият месец линк, получен през iMessenger, можеше да спре работата на целия смартфон. Той претоварваше процесора му, тъй като съдържаше твърде много символи и устройството се затрудняваше да го зареди. Тогава от Apple успяха бързо да решат дилемата, пускайки iOS версия 11.2.5.

През 2015-а преправено петсекундно видео причиняваше същото на iPhone. Тъй като от Apple се сблъскват с все повече проблеми със сигурността и софтуерни бъгове, явно са решили занапред да се концентрират върху надеждността и представянето при новата iOS 12.

Освен това компанията на Тим Кук ще предприеме изцяло нов подход при обновяването на операционната си система, позволявайки на софтуерните инженери да добавят нови приложения с всеки ъпдейт. До момента стратегията беше веднъж годишно да се пуска само един голям ъпдейт, който съдържаше всички нововъведения.

Някои от очакваните нови екстри ще бъдат отложени във времето, позволявайки на Apple да се концентрира върху сигурността.

#1 Живко Ковачев.2023612054627017 16.02.2018 в 22:11:35

Както са казват в Русия - "Есть iPhone,есть проблем.Нет iPhone нет проблем!".

#2 VK 17.02.2018 в 01:17:32

ама вие май наистина много мразите "ифоне" Що не споменете за един поне проблем на "Самсунг" и то не свързан със собствения му софтуер, ами с една пиявица, дето последно никой "андроид' не "мое да отъне", без нея = "google play service". Таа гад управлява , де що има в телефона, или сматрфона. Не можещ я затриеш, щото половината и повече неща в устройството ти спират да работят в знак на солидарност с техния зесегнат "брат". Такива чудесии съм сигдал , че чак ме кара да халосам желязото в отсрещната стена, и добре, че малко съм запознат с теа системи, че се оправих сам( малко фен ) Ама за обикновен "юзер" или "потребител" на джаджата , си оставаш "вън от играта" до следващ ъпдеит .

#3 VK 17.02.2018 в 01:35:30

чудесии съм "сигдал "= виждал! сори грешка с клавиатурата,

#4 e-mil 17.02.2018 в 10:42:53

За дивотиите на "Самсунг" от години се изписват тонове текст, като се почне от форумите и се стигне до техноблоговете. Докато за Айфон (и като цяло за Мак-овете) по форумите най-често се пишат лъжи от сорта "Той просто работи", което в комбинация с платените статии подвежда маса потребители. Така че не е интересно да се пише за "Самсунг" - всички знаят за издънките им, а малко хора си дават сметка за плюсовете на Андроид. Добре е че пишат за грешките при Айфон - трябва да има поне малко баланс.

Новините

Най-четените