Затъпяваме ли от четене на е-книги

Получих Kindle за рождения си ден - и наслаждавайки се на "лекото четене" като допълнение към натоварените научни материали, които чета по служебни поводи, незабавно го натоварих с детективски романи от любими автори. Скоро обаче установих, че се затруднявам да си спомням имената на героите от предни глави. В началото приписах пропуските на плашещата реалност на остаряването - но пък после открих, че не съм имал този проблем, когато четях хартиени издания с меки корици.

Обсъждайки странното ми наблюдение с колеги и приятели, установих, че далеч не съм единственият, който страда от "моменти на електронна забрава". Нещо повече, дори самият Лари Пейдж от Google споделя, че има опасения по повод изследванията, констатиращи, че четенето на екран е осезаемо по-бавно от това на хартия.

Електронните учебници не са панацея за запомняне на сложни концепции

Това изглежда като особено притеснителна тенденция за академичните среди, където цифровите издания постепенно заместват тежките томове, които някога бяха основният носител на информация.

На много нива електронните книги изглеждат като по-добра алтернатива на учебниците - могат лесно да бъдат обновявани, а много формати позволяват на читателите да взаимодействат повече с материала чрез кратки тестове, видео, аудио и друга мултимедия, която да заздравява научените уроци. Но някои проучвания показват, че печатните книги може би имат сериозни предимства, ако целта ви е да запомняте това, което четете, за по-дълго.

Кейт Гарланд, преподавател по психология в университета "Лайчестър" в Англия, е сред малцината, които са проучвали този въпрос и са правили анализ на получените данни. И тя установява, че когато един и същ материал е представен и в двете медии, няма осезаема разлика в резултатите на студентите на изпити.

Най-очевидното: хората губят усещане за контекст и ориентация в е-книгите

Има обаче някои леки различия, които работят в полза на печатните книги - и които могат да имат значение в дългосрочен план. В експеримент, включващ студенти по психология, медията изглежда има значение. "Бомбардирахме горките студенти по психология с икономически материал, който те не познават", разкрива Гарланд.

И тогава става ясно, че при компютърното четене е необходимо повече преговаряне за запаметяване на една и съща информация.

Освен това четящите хартиени книги изглежда възприемат материала по-пълноценно. Гарланд обяснява това така: когато си спомняте нещо, вие или го "знаете" и то просто ви "изниква в главата" - без непременно съзнателно да си спомняте контекста, в който сте го учили, или го "помните", като се насочвате към този контекст, след което достигате до отговора. "Знанието" е по-добро, защото можете да си спомните по-бързо и привидно без усилие важни факти.

"Това, което наблюдавахме, беше как хората, четящи от хартия, започваха да научават материала по-бързо с течение на времето", констатира Гарланд. "Доста повече време и повече повторни тестове бяха нужни, за да се достигне до това състояние на знание при електронно четене, но в крайна сметка хората, които го правеха на компютъра, наваксаха спрямо хората, които боравеха с хартиени издания."

В електронната книга липсва ясен пространствен ориентир докъде сте стигнали

Контекстът и ориентирите може и всъщност да са важни за прехода от "помнене" към "знание". Колкото повече асоциации може да предизвика определен спомен, толкова по-лесно той като цяло може да бъде извлечен. В резултат на това привидно несвързани фактори, като помнене къде сте прочели нещо отгоре на страницата - или дали то е било от дясната или лявата страна на фолио, или близо до графика - може да спомогне за закрепването на материала в паметта.

Това изглежда несвързано, но пространственият контекст може би е особено важен, защото еволюцията е оформила ума ни лесно да помни ориентири за местоположение, така че да можем да се ориентираме. Ето защо добрите в помненето умове от древни времена използват трик, наречен "Метод на римската стая" за свързване на факти, които желаят да запомнят, с места в пространства, които вече познаят, като стаи в дома им от детинство. След това те си представят как преминават последователно през стаите, спомняйки си фактите в рамките на въображаемата разходка.

Безкрайната страница води до замайване

Както го обяснява невропсихологът Марк Чангизи: "В природата информацията има физически адрес (плюс често и времеви такъв), като човек може да достигне до този адрес и да се върне. Един вид, "тези малинаци, които открихме миналата година, са отвъд хълма и през гората". До възхода на Мрежата, механизмите за съхранение на информация бяха предимно пространствени и поради това се съчетаваха с вродените ни навигационни способности. Библиотеките и книгите - истинските, не електронните - бяха изключително подходящи за ориентиране."

Електронните книги обаче осигуряват по-малко пространствени ориентири от печатните, особено орязаните версии като ранните модификации на Kindle, които просто позволяват превъртане през текста и дори не показват номера на страници, а само прочетени вече проценти. В някакъв смисъл страниците стават безкрайни, неограничени, което може да предизвика замайване. Печатните книги ни дават физическа отправна точка - и част от нашето припомняне включва колко далеч сме стигнали в книгата - нещо, което е доста по-трудно да се прецени в електронна книга.

Разлистването на страниците също така е по-малко психически обременяващо. Колкото повече се налага да хабите минималната мощ на мозъка, за да се занимавате с допълнителни задачи (като търсене), толкова по-малко от нея остава достъпна за запомняне.

#2 Bobby_gBG 20.03.2012 в 12:58:42

Скоро обаче установих, че се затруднявам да си спомням имената на героите от предни глави. В началото приписах пропуските на плашещата реалност на остаряването - но пък после открих, че не съм имал този проблем, когато четях хартиени издания с меки корици ------------------------------------------------ Това може и да важи за някои хора дето са на "вие" с компютрите, но за човек който от ранна възраст е свикнал компютъра да е част от живота му, това не е проблем, защото аз и при твърдите корици, и при електронните издания пак си го имам проблема със запомнянето на имената на героите

#5 leibstandarte 20.03.2012 в 15:24:09

Глупости. Имам Киндъл и съм прочел, не зная, може би над 10 000 страници на него. Не откривам никакъв подобен проблем, но за сметка на това, дето вика един приятел, да можеш да влезеш в тоалетната с хиляда книги на куп си е безценно Ако някога съм губил нишката на това което чета, проблемът е бил в моята концентрация, без значение от носителя. Сигурно и при автора е същото. Помня когато още учех, докато четях за изпит всичко се опитваше да мине транзит през главата ми, но колчем отворех някоя фантастика и , чудо, веднага проблемът изчезваше

#6 lele male 20.03.2012 в 15:34:46

Не чета е-книги... достатъчно ми е дзверенето в екрана през работно време. Друго си е с книгата в ръка. И досаден комар можеш да убиеш, детето през гъза да шляпнеш... или пък гаджето Я убии комар с Киндъла.. ша са киндилне кат стой та гледай

#7 leibstandarte 20.03.2012 в 15:51:29

Аз да ти кажа, и с хартиените си книги не избивам инсекти, твърде много се замазват А колкото до екрана - пробвай. И аз бях песимист, викам си като ще се блещя, мога и на монитора. Обаче далеч не е така. Дисплея на Е - книгата (поне моята) не е като монитор, не показва картината чрез излъчване на подсветка, а е светлинно неактивен, абе като калкулатор или книга Без източник на светлина не можеш да си го четеш, както е с книгите и съответно за разлика от мониторите не уморява така очите. Аз лично съм голям привърженик на тази играчка: хем компакто си разнасяш книгата, която четеш, хем аз вече почти нямам място за книги у дома и така се справям и с площта, хем така вече не ми крадат книги "на заем", хем можеш да си сваляш безчетно количество книги от интернет И преди да ме е нахранил някой, продължавам и да си пазарувам хартиени книги, но само тези, които наистина реша, че си заслужава да притежавам, ако и да съм ги чел.

#8 lele male 20.03.2012 в 16:01:34

@ 7leibstandarte - Прав/а си... мамка му... Удобно е, особено с количеството книги, които побира таз щуротия.. Ще си поръчам едно таквоз на дядо Коледа!

#9 leibstandarte 20.03.2012 в 16:33:02

Дано и на теб така ти допадне. Според мен най - готин е Киндел тъч моделът. Сега съм заръчал още един от Щатите да го подарявам на баща ми. Тук също го продават, но е бая ценово натоварен, а в Амазон за Европа не го предлагат.

#10 Vortep 20.03.2012 в 16:54:33

Днес явно много хора са имали рожден ден и са получили Kindle? Интересно съвпадение! Това е втората статия, за днес, по темата Не разбрах само, кой е общия познат на автор(а)ите - readerbg или myebook?

#12 deowin 20.03.2012 в 20:53:54

>Значи честно казано не прочетох нито статията, нито мненията отдолу, но името й ми привлече вниманието достатъчно Значи честно казано не прочетох цялото ти мнение, но първото изречение ми привлече вниманието достатъчно, за да мога авторитетно да се изкажа, че си пълен дебил! 8D Абе какво 8D, дай направо едно 8===D!

#15 deowin 20.03.2012 в 22:29:45

@13 Ти май дори не се усещаш колко е абсурден аргументът "аз лично нямам проблем, значи проблем принципно няма" срещу статистика, събрана от достоверни научни експериментим, проведени над представителни извадки от населението (ако споменатите изследвания попадат в тази категория, за което, обаче, не можем да съдим нито аз, нито ти).

#18 post deluvian 21.03.2012 в 10:06:44

Киндъл Файър голям боклук се оказа. Само за браузване става. Ай Пада е много по-функционален.

#21 ot4eto 21.03.2012 в 15:19:51

Любопитно, скоро ще стане година от както чета с Киндъл и не съм забелязал подобни проблеми. С него чета далеч повече. Да не споменавам и озвучените книги. Възможно е този ефект да не е масов, а само върху определен тип хора.

#22 deowin 21.03.2012 в 17:06:23

skd911, защо реши, че аз kindle не съм виждал нивга, и затова имам такова мнение? Ще ти напомня че живея в щатите, а тук куцо и сакато гледа да има всяка нова джаджа. Да не говорим, че това всъщност е абсолютно нерелевантно, защото никъде не съм казал, че мнението ми е следствие от личен опит с е-книга. Прочети го пак и виж какво казвам. Жокер - не е 'аз пък нямам kindle, значи е-книгите са боклук!'. Всички тук се напреварвате да се изказвате 'компетентно', докато всъщност целта ви е просто да се похвалите с това, че сте напредничави (първия e-ink четец излезе преди 8 години, на презентация на технологията съм бил през 2000 :lol, и че притежавате е-книга (която струва $100 :lol.

#24 rossbul 21.03.2012 в 20:33:46

Нов интернет портал – WAZZUB e търсачка подобна на Google, но е решила (за първи път!)да дели 50% от приходите си с регистрираните потребители.Регистрирайте се и с поканата към близки и приятели започвате да печелете от8-ми април 2012! Всеки нов приятел, който ще поканите с персоналния си линк, било чрез коментар във форум, e-mail , Skype или разговор, и се регистрира чрез него, увеличава факторът, по който ще се изплащат парите ви! Успех! Прилича на пирамида, но не е, защото след 08.04.2012 се спира регистрацията на нови членове!! Вашата покана е тук: http://signup.wazzub.info/?lrRef=5e63e7a8

#25 lina_green 01.04.2012 в 21:27:15

Не съм съгласна с мнението на автора. От близо година имам iPad и успях да прочета немалко и обемни е-книги на него и си спомням отлично както сюжета на всяка една от тях, така и имената на героите.

Новините

Най-четените