Всяка социална мрежа разчита на своите инфлуенсъри, за да привлича нови и нови потребители към платформата си. А инфлуенсърите, както знаем, обикновено са млади, красиви, привлекателни и, нерядко, доста богати хора.
TikTok - мястото, което се превърна в истински магнит за най-младите - не прави изключение от тази тенденция. За да бъде достатъчно атрактивна, платформата е решила да показва на новите си посетители само красиви лица със завиден финансов статус. И го прави по доста категоричен начин - като насърчава модераторите си да трият "неподходящото" съдържание.
Според изтекли документи, които "Medium" цитира, модераторите на видеата, които се качват в TikTok са изрично информирани да следят за клипове с хора с "ненормални телесни пропорции", "видимо бирено коремче" или "грозно лице".
Целта е съдържание с подобни хора да не стига до секцията "Препоръчано за теб".
Именно тази секция посреща всеки регистриран потребител в момента, в който отвори приложението и влезе в профила си. Документите, на които изданието се позовава, посочват, че основен фокус на клиповете трябва да е привлекателен главен герой и/или приятна заобикаляща го среда.
Ако някои от двата показателя липсва, модераторите автоматично приемат, че видеото не трябва да се появява пред широка аудитория и не бива да бъде препоръчвано, особено на току-що регистрирали се потребители.
От ByteDance, компанията, която притежава TikTok, подчертават, че е въпрос на чест съдържанието на тяхната платформа да е представително. Всеки клип, който се разминава с тази и без това мъглява дефиниция, бива премахнат от модераторите.
В допълнение редакторите на съдържание са строго инструктирани да следят за неподходящи по политически причини видеа, защото ByteDance е китайска компания, която до немалка степен функционира с благословията на иначе строгите китайски власти.
Така например в TikTok е трудно да видите клип от събитията на площад Тянанмън, защото най-вероятно е премахнат в минутите, след като е качен.
Под модерация попадат и клипове, които споменават независимостта на Тибет и Тайван, както и такива, които по някакъв начин засягат китайските лидери. А и това не е първият случай, в който китайската платформа за кратки видеоклипове е обвинена в дискриминация и неуместна модерация на съдържанието.
Още през декември месец миналата година изтече информация, че служителите, които следят кои клипове се качват в социалната мрежа, са обучени да премахват видеа с хора с повече килограми, с такива с увреждания и с представители на LGBTQ общността.
По този начин шансът на подобни "малцинства" да стигнат до световна TikTok слава става на практика нищожен. Ако не стигаш до секциите с препоръчани видеа, няма почти никакъв шанс да стигнеш до по-широка публика.
Правилата, от които в случая се ръководят модераторите, са сравнително ясно разписани. Те трябва да могат да разпознаят човек с увреждане, с аутизъм или със синдром на Даун само от гледането на около 10 секунди клип.
Стриктните мерки забраняват и клипове, които демонстрират позитивно отношение към хомосексуалността.
В този списък попадат видеа, в които хора от същия пол се прегръщат или невинно се държат за ръце и няма никакво значение къде точно са снимани кадрите. Така клип от европейска държава, в която отношението към LGBT обществото е по-скоро позитивно, може все пак да бъде премахнат от платформата.
Официалният отговор на TikTok пред "Medium" е, че не става въпрос за цензура и дискриминация. ByteDance казват, че всичко е с цел да се предотврати онлайн тормозът и обидите. Според компанията младата аудитория на сайта може да бъде доста нетолерантна и жестока към "различните" и затова решението е просто да не се публикува чувствително съдържание.
Под този наглед благороден претекст обаче на ден се унищожават гигабайтове съдържание, което иначе би могло да бъде интересно на потребителите.