Кредитите за саниране на блоковете с евросредства ще са потребителски, а очакванията на строителния министър са лихвите по тях да са наполовина по-ниски. Това стана ясно от изявление на министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, който инспектира днес как върви обновяването на жилищна сграда на ул. "Цар Самуил" 2 в София.
Дали ще се сбъднат очакванията на Плевнелиев не е ясно. Средното ниво на лихвата по потребителските кредити в момента е между 13 и 15% годишно.
Потребителските кредити са по-високорискови спрямо ипотечните и затова МРРБ прави гаранционен фонд, за да се отпускат максимално изгодни заеми на желаещите да санират апартаментите си, заяви министърът.
Схемата за обновление на жилищните сгради се финансира с 63 млн. лева по оперативна програма "Регионално развитие". От тях 50 млн. лева са безвъзмездната помощ. С тези пари ще се покриват половината от средствата по един проект, останалите трябва да се наберат от собствениците.
Половината от останалите 13 млн. лева са за кредити за хора, които не могат да намерят пари за съучастието си в проектите за саниране. Останалата сума е за гаранционния фонд за банките, които ще дават заемите с ниски лихви, обясни Росен Плевнелиев. Неговите очаквания са между 300 и 500 сгради да бъдат санирани по програмата, която тръгва идната пролет.
Банките, които ще работя по програмата, ще бъдат избрани по основен критерий за ниските лихви. Ако една или две банки дадат "драматично по-ниски нива на лихвите" и по този начин "отпушат" милиардна програма за саниране, ще работим с тях, каза строителният министър. Ако дойдат повече банки, ще работим с повече финансови институции, допълни той. Плановете са банките да бъдат избрани до края на годината.
Ако искате да обновите блока си по програмата, е необходимо да сте регистрирали сдружение на етажната собственост. След това трябва да потърсите проджект мениджъра, който ще ви помогне при подготовката на проекта и неговото изпълнение. Необходимо е още да сте събрали необходимите ви 50% за съфинансирането.
Безплатни са енергийният и конструктивният одит, както и услугата на проджект мениджърите. Допълнителен бонус за обновилите блока си е озеленяването на площите около него. Това ще става по проект между МРРБ и Столичната община.
Сградата на Столичната улица "Цар Самуил" 2 се санира по проекта "Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради". Той е съвместна инициатива на министерството на регионалното развитие и Програмата за развитие на ООН. Ремонтът й трябваше да започне през 2009 г., но първо беше отложен заради парламентарните избори, а след това правителството на ГЕРБ спря временно тази програма поради липса на пари в бюджета за 2010 г.
Едва тази година бяха отпуснати средства по проекта. Жилищна сграда е въведена в експлоатация през 1932 г. и е на пет етажа. В нея живеят 16 домакинства. Договорът за ремонтно-обновителните работи е за 171 402 лв.
Средно на апартамент съучастието е по 50 на сто от проекта за саниране и е излязло между 3000 и 5 хиляди лева. Останалата сума е добавена от държавата. Ремонтите са продължили три месеца.