През последните няколко години южната част на източноафриканското крайбрежие стана център за дейността на различни джихадистки групировки, които успяха да се възползват от нестабилността на местните правителства.
Насилието ескалира драстично този уикенд, когато свързаната с "Ислямска държава" групировка Ал Шабаб (да не се бърка с Ал Шабаб в Сомалия - б.р.) атакува град Палма в северната провинция Кабо Делгадо в Мозамбик, недалеч от границата с Танзания. Вече четири дни населеното място е под обсада, а боеве се водят както във вътрешността му, така и в околностите.
Целта не е избрана случайно. Палма представлява основната база за многомилиарден енергиен проект за извличане на втечнен газ, свързан с френския енергиен гигант "Total".
Смята се, че атаката е била провокирана от "Total", които миналата седмица обявиха готовността си да подновят дейността по проекта, която бе прекъсната поради опасността от джихадистка атака.
Към момента ситуацията изглежда критична. В града се намират стотици чуждестранни работници, повечето европейци и южноафриканци, които са обсадени в хотел. В същото време местните жители масово търсят убежище в близката гориста местност или се опитват да избягат с кораби и лодки.
#SOS message at a local hotel in Palma town, #Mozambique, where residents and international workers are under siege after attack from ISIS-linked insurgent group. pic.twitter.com/bVg5Twe2MQ
— DRM Journal (@remilitari) March 29, 2021
Говорителят на Министерството на отбраната съобщи, че е въведена в ход операция за евакуирането на чужденците с помощта на силите за сигурност и южноафриканската частна армия Dyck Advisory Group. Досега поне един опит е бил неуспешен, като спасителният конвой е попаднал на засада в петък. Не е известен обявен броят на жертвите, но от общо 17 превозни средства са оцелели едва 7.
Насилието в Кабо Делгадо рязко нарасна след 2017 г., а от лятото на миналата година положението ескалира до нови нива. Тогава джихадистите успяха да превземат столицата на областта - Мосимбоа ди Прая и увеличиха драстично дейността си. Според оценките над 700 000 души в Кабо Делгадо са напуснали домовете си, а близо 3000 са убити за последните няколко години.
Основният двигател на насилието е джихадистката мрежа Ал Шабаб.
Въпреки, че се счита за местния клон на "Ислямска държава", организацията действа автономно и децентрализирано, като се възползва максимално от социално-икономическите проблеми и религиозното разделение в Кабо Делгадо.
Провинцията е бедна и с изключително високи нива на младежка безработица. Така джихадистите лесно успяват да привличат симпатизанти и нови членове, които недоволни от липсата на перспективи, намират отговор за проблемите си чрез радикализация.
Успешните атаки срещу Мосимбоа ди Прая и Палма ясно показват обхвата и възможностите на Ал Шабаб. Групировката не само, че успява да се противопостави ефективно на местните сили за сигурност и чуждестранните частни военни компании, но и съумява да разшири дейността си извън Мозамбик, като се възползва от международната мрежа на Ислямска държава и финансовите приходи от трафик на наркотици.
Към сложността на цялата ситуация се добавя и факторът "природни ресурси". През 2019 г. "Total" си осигурява водеща роля в концесията за добив на втечнен природен газ в Кабо Делгадо. Според оценката на френския консорциум стойността е 20 милиарда долара, но от Bloomberg посочват, че тя може да достигне до цели 60 милиарда, превръщайки проекта в един от най-мащабните в Африка и с огромна стратегическа значимост за Европа.
В този смисъл джихадистката заплаха поставя под въпрос бъдещето на проекта и изобщо чуждестранните инвестиции в една от най-бедните страни в света.
Още в края на миналата година Ал Шабаб започнаха да извършват атаки в опасна близост до базите на "Total", което принуди ръководството на компанията да прекъсне дейността си в Палма. В крайна сметка обаче след дълги преговори с правителството, работата бе подновена наскоро, само, за да бъде прекъсната от джихадисткото нападение. "Total" обявиха, че замразяват проекта за неопределено време, а в момента единствения приоритет остава евакуацията на обсадения персонал.
Досега правителството на президента Филипе Нюси отхвърляше външни предложения за помощ и разчиташе първо на руската наемническа компания "Вагнер", а след това на южноафриканците от "Dyck Advisory Group". И двете частни армии обаче не успяха да се справят с влиянието на Ал Шабаб.
Международната общност също реагира твърде бавно и мудно. Въпреки че джихадистката заплаха прогресивно расте в продължение на години, Европа се задейства едва през последните месеци, когато джихадистите започнаха да овладяват цели градове, а интересите на "Total" се оказаха пряко застрашени.
Сега на дневен ред е португалската инициатива за евентуално формиране на европейска мисия по подобие на тези в Сомалия и Мали с цел повишаване капацитета на местните сили за сигурност.
Въпросът обаче е дали това ще е достатъчно и няма ли да бъде необходима директна военна интервенция.