Рубикон е минат и наемническият лидер Евгений Пригожин премина обратно в Русия, установявайки контрол над Ростов на Дон и големи части от град Ворожин. Олигархът открито заявява, че се е насочил към столицата Москва, където изисква да му предадат военния министър Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб на руската армия Валерий Герасимов.
Въпросите около този бунт на наемническия лидер са много. Ще се спре ли той само с тези две глави? И въобще дали има силите да стигне до Москва на първо време? Както и как ще се отразят действията му върху войната в Украйна?
В търсене на отговорите им потърсихме експерта Руслан Трад от DFRLab към Атлантическия съвет във Вашингтон и съ-основател на журнала за актуални военни конфликти De Re Militari. Той е съавтор и на първата книга посветена на руските наемници и "Вагнер" - "Руските невидими армии" заедно с Кирил Аврамов (Издателство "Сиела", 2020).
"Все още не е ясно каква точно е крайната цел на Пригожин и силите за сигурност, които го подкрепят. Вероятно, но това засега е спекулация, ако силите на "Вагнер" достигнат Москва, може да има опит за навлизане в града или пък да има преговори", казва Трад по темата за това дали в случая можем да говорим за военен преврат.
По думите му няма как да сме сигурни, че в момента той би се задоволил само с премахването на Шойгу, особено сега, когато вече и от Кремъл изразиха ясна позиция.
Експертът посочва, че Пригожин, а вероятно и военното разузнаване ГРУ, са ясно срещу Федералната служба за сигурност (ФСБ), Росгвардия и потенциално дори самия Путин, което прави нещата по-сложни.
"Всички сценарии ще предизвикат сблъсъци, както вече виждаме във Воронеж и Ростов. Руската редовна армия обаче няма достатъчно сили към този момент и е вероятно да опита да спре колоните на "Вагнер" с въздушни удари", коментира Трад.
Подобно нещо вече се вижда и от кадрите на терен, които се появяват в различни канали в Telegram - хеликоптери са изпратени да удрят по позиции на наемниците. Близки до "Вагнер" източници показват поне една свалена машина, докато военни блогъри публикуват видеа на това как ракети удрят колоните на частната военна група.
Според експерта от DFRLab това доколко ще издържат хората на Пригожин зависи до голяма степен от това какъв отговор ще даде руската редовна армия и по-специално колко точно войници от армията ще подкрепят атака срещу "Вагнер".
"Пригожин има влияние върху обикновените войници и вече има сигнали за отказ на военни части да се сражават с "Вагнер", които все пак не само имат легендарен статут в Русия, но и са сред най-важните единици на украинския фронт", посочва Трад.
Много важен въпрос е какво ще стане оттук нататък със самия Пригожин, но според експерта това също взе още е неизвестно, тъй като не са ясни и неговите собствени цели, както и дали в един момент няма да реши да преговаря.
"Засега събитията са в негова полза, но това може да е временно. Всъщност, не можем да прогнозираме в момента, защото сме свидетели на възникващ въоръжен конфликт", казва Трад.
Колкото до самото съществуване на "Вагнер" експертът изразява съмнения доколко хората в Кремъл биха искали това.
"Неслучайно беше обявено от руското министерство на отбраната, че всички подобни единици трябва да се включат официално под шапката на редовната армия. След това конфликт, едва ли Русия - ако остане такава, каквато е сега, ще рискува с продължаването на този модел на "Вагнер", коментира той.
Една от причините за това е, че по върховете в Москва вече виждат заплахите, които подобен род частни армии създават за тяхната собствена власт.
"От години Руската федерация е изправена пред проблеми в т.нар. погранични зони, простиращи се от Владивосток през Каспийския регион до Черно море и Украйна; редица зони на страната все по-често проявяват несъгласие с управленския център в Москва, докато в Каспийския регион и Далечния изток местните общини са привличани от Иран и Китай в ущърб на влиянието на Кремъл; лидери в далечните републики създават свои собствени структури от поне десетилетие", пише Трад в своя публикация на профила си във Facebook.
Той уточнява, че тези фактори, заедно с потискането на опозицията, влошаващата се икономика и войната в Украйна, предизвика по-бърз срив в сигурността и възникване на въоръжени групи като Руски доброволчески корпус (РДК) и Легион "Свобода на Русия", които също представляват предизвикателство за руската армия.
"В "Руските невидими армии" пишем за възможността използването на т.нар. прокси сили да предизвика тенденция за поява на местни въоръжени части, финансирани от областни управители от феодален тип, каквито примери могат да бъдат проследени няколко века назад в руската история. Докато "Вагнер" не е по същество частна военна армия, съществуването на единицата и нейните успехи по фронтовете от Източна Украйна през Сирия до Централноафриканската република, предизвиква появата на формирования, служещи на техните спонсори, а не на руската армия", пояснява експертът.
Като пример за това той дава създаването на ЧВК "Конвой" от един от окупационните местни лидери в Крил по-рано тази година. Това е само един от последните случаи, като Трад припомня и за изявеното желание на редица хора от местните власти и финансовите структури из цяла Русия да създадат подобни свои частни армии. Най-изявеният такъв случай е с "Газпром".
Сега Пригожин превръща в реалност някои от най-големите страхове на хората в Кремъл, като де факто обяви война на руското военно командване.
"Тези събития по същество са възможно начало на вътрешен конфликт. Дори напрежението да бъде потушено, протичат процеси, които не са в полза на Кремъл", посочва Трад и допълва, че всичко това дава своето отражение върху случващото се в Украйна и особено по фронтовите линии в района на Бахмут, където бяха разположени вагнеровците.
"Украинските сили започват да натискат там, където има отслабване заради оттегляне на бойци на "Вагнер", завърнали се в Русия. За последното денонощие има близо 2000 единици техника на "Вагнер", преминала от Украйна в Русия", коментира анализаторът.
"Трябва да добавим и другите новини, че силите на Кадиров са се отправили към зоните на сражения между "Вагнер" и редовната руска армия. Битки между две от най-важните сили, които Москва използва в Украйна, ще има неимоверно отражение върху фронта", допълва още той.
Но дори извън това самият бунт на Пригожин вече се превръща в може би най-значимата заплаха за властта на Владимир Путин до момента.
"Противоборството може да предизвика граждански конфликт, ако не бъде спряно скоро от централната власт", пише Руслан Трад.
"Вече има сериозни сражения във Воронеж, Ростов, има свалени самолети и хеликоптери на руската армия, дезертирали войници. Има също така съобщения, че силите на чеченския лидер Рамзан Кадиров са навлезли в бойните зони между редовната руска армия и "Вагнер", обяснява той.
Боевете между две войски, използвани от Генералния щаб на Русия и имащи съществена роля на фронтовата линия в Украйна, могат да имат сериозни последици както за военните усилия на Москва, така и за вътрешната сигурност в Руската федерация.
Експертът посочва, че в часовете след началото на бунта на "Вагнер", Пригожин е получил открита подкрепа от неонацистката група "Русич", сражаваща се за руските сили в Донбас, Руският доброволчески корпус, сражаващ се срещу руската армия, както и от опозиционния олигарх Михаил Ходорковски.
Мълчалива подкрепа пък идва от частите на Спецназ на ГРУ, с които "Вагнер" споделят един щаб в Молкино.
"Можем да предположим, че мнозина войници от редовната армия симпатизират на Пригожин заради популистките му изказвания и подкрепа за обикновените войници", коментира още Трад.
"Този разговор е дълъг, но можем да кажем, че "Вагнер" прави днес това, което преди години опитаха отцепници сред сепаратистките сили в Донбас и групата ЕНОТ, която беше разпусната именно след бунт срещу желанията на Кремъл. Недоволството към висшия офицерски състав в Москва тлее отдавна и войната в Украйна провокира по-смели действия. Досега ФСБ успяваше да спира тези брожения, предимно с физическо ликвидиране, но както сме писали често през последните години, този метод не успя да спре недоволството", завършва коментара си той.