Антигероите, които обичаме и мразим

Литературата винаги е имала специално отношение към антигероите. Писателите често събират в тях най-лошото в човечеството. Самите им образи често са на психопати, социопати, маргинали, демони.

Тази седмицаи излезе тийзърът на Kill Your Friends - филмовата адаптация на класическия роман на Джон Нивън.

Действието се развива в самия край на ХХ век, в ерата на Бритпопа, когато всеки "търсач на млади таланти" се опитва да се докопа до следващата бъдеща звезда.

Алчен, амбициозен и енергичен заради редовната злоупотреба с дрога, главният герой Стелфокс няма да се спре пред нищо, което би могло да забави възхода му. Той е интригант хедонист - изгубено момче, което търси високо социално положение в един голям, лош свят.

Нивън със сигурност не е първият автор, който залага на "героя-задник", няма да бъде и последният. В чест на другите антигерои, ето най-запомнящите се нещастници в литературата, които едновременно мразим и обичаме.

1. Бегби - Trainspotting

Героят на Ървин Уелш от "Трейнспотинг" - Франсис Бегби, е пълна откачалка със страст към насилието. Той ще се сбие, само защото е погледнат "накриво", ще ви налага с билярдна щека, защото го дразните и ще ви замери с чаша, защото се смеете.

Бегби е типичен кръчмарски тарикат. Всъщност, през 2013 г. Уелш отново се сети за него и в кратка история описа излизането му от затвора. Там героят му претърпял огромна промяна и се влюбил в изкуството. Както и да е. Вижте Бегби в адаптацията на режисьора Дани Бойл.

2. Джон Селф - Money

Мартин Еймис (1949) е обявяван за "лошото момче" в съвременната английска литература, но и за неин водещ представител. До юношеската си възраст чете единствено комикси и научна фантастика. Сменя 14 училища - в Англия, Испания и САЩ. После завършва Оксфорд с отличие.

Смятан от критиката за най-добрия роман на Еймис, "Пари" ни запознава с Джон Селф, рекламист и режисьор, а също стръвен консуматор - на храна, алкохол, никотин, дрога, секс, - докато снове между Ню Йорк и Лондон в подготовка на филма, който трябва да му донесе световна слава и купища пари.

3. Тайлър Дърдън - Fight Club

"Боен клуб" (1996) е роман на американския писател Чък Паланюк. Главният герой в книгата развива раздвоение на личността, вследствие на отказа си да приеме безсмислеността на консуматорския начин на живот. През деня той работи във фирма, занимаваща се със пътнотранспортни произшествия, а когато заспи в него се събужда другата му личност - Тайлър Дърдън - анархист, смелчага, непримирим към обществото и порядките, с които живее.

Героят до последно не разбира, че има раздвоение на личността и през целия роман вярва, че Тайлър е друг човек, с когото се познават, и дори разговаря с него. Романът беше филмиран през 1999 г. от Дейвид Финчър, с Брад Пит и Едуард Нортън в главните роли.

4. Рип - Less than zero

"По-малко от нула" (1985) е първия роман на американския писател Брет Ийстън Елис. Авторът е считан за един от най-изтъкнатите представители на т. нар. „поколение Х" - на родените между шейсетте и осемдесетте години. Героите на романите му са обикновено преуспели егоистични и празни млади хора, които по своему страдат от участта си. Понякога наричат Елис нихилист, докато той самият се смята за моралист.

Рип е местен наркодилър, който кара свой длъжник да проституира. Не стига това, ами и дава наркотици на 12-годишно момиче. Прави всичко това, просто защото е отегчен.

5. Патрик Бейтмън - American Psycho

"Американски психар" на Брет Ийстън Елис ни представя две години от живота на 26-годишния банкер Патрик Бейтмън - високообразован и напълно бездуховен млад човек, ненадминат специалист по модно облекло, редовен посетител на нюйоркските шикозни заведения, любител на изисканите питиета, наркотиците и порнофилмите, фин познавач на попмузиката, прототип на съвременния антигерой.

Бейтмън се забавлява, като изнасилва млади жени и убива когото свари, след което изяжда част от жертвите си сготвени или натюр. В екранизацията Крисчън Бейл прави една от най-култовите си роли.

Новините

Най-четените