Кое е по-мръсно: бензиновият двигател или батерията на Tesla

Първият Model 3 на Tesla, който струва $35 000 и е най-евтиният модел от производствената серия на компанията, слезе от конвейра преди няколко дни. И Tesla не са единствените участници в конкурентната битка за това кой пръв ще влезе на масовия автомобилен пазар с кола без бензинов или дизелов двигател.

Mercedes, BMW, Volskwagen, Volvo и много други компании също полагат сериозни усилия, за да разширят продукцията си от изцяло електрически предложения и рано или късно да спрат производството на коли с двигатели с вътрешно горене.

Един въпрос обаче поставя под съмнение бъдещето на електромобилите: дали не генерират повече парникови газове от традиционните коли? Все пак, за да бъде създадена огромната им акумулаторна батерия, отново се налага добив на всички необходими елементи.

Въпросът е напълно разбираем и е естествено да се задава все по-често. Основната причина, поради която електромобилите заслужават внимание, е липсата на каквито и да е вредни емисии по време на шофиране. Това обаче не отменя други въпроси, които отчаяно се нуждаят от отговор:

Колко парникови газове се отделят при добива на суровините за производството на автомобила? Обикновено - това се случва на другия край на света чрез минен добив, в който също се влага енергия, използваща изкопаеми горива.

Колко парникови газове се отделят при обработката на тези материали, както и в производството, и в изваждането от употреба на автомобила и акумулаторната му батерия?

И колко вредни газове се отделят при генерирането на електричеството, с което се зарежда батерията на автомобила? Това, което следва по-долу, е опит да бъдат дадени максимално реалистични отговори на тези въпроси, базиран на изследване от журналистката Талия Веркад от "Де Кореспондент" и модифицирано според българския контекст.

Производството на автомобила

Представете си, че вземаме традиционен автомобил и електрическия му еквивалент, и да ги разрязваме по дължина. Най-очевидната разлика между тях е компонентът, който ги снабдява с енергия.

В бензиновия автомобил това е кух съд, изработен от пластмаса, стомана или алуминий: резервоарът за бензин, който се намира в задната част на шасито. В електромобила - имаме няколкостотин килограма батерийни клетки, обикновено разположени отдолу на каросерията.

Производството на тези батерии води до генериране на много повече CO2 от това на празния резервоар. Освен енергията, нужна за добиването на елементите от акумулаторната батерия, трябва да се взема предвид и процесът на рафинирането им, както и процесът на производство на цялата батерия.

И все пак: колко голяма е тази разлика?

Приблизителни изчисления за емисиите на CO2 от производството на батерии варират в огромна степен. Учени от TNO (Холандската организация за приложни научни изследвания) дават усреднени стойности от пет изследвания на различни типове батерии за електромобили между 2008 и 2013 г. и достигат до извода, че производството на една батерия излъчва средно количество емисии от 150 кг CO2 на киловатчас (kWh) от капацитета на батерията.

Капацитетът на батерията е показател за това колко дълго можете да пътувате, без да презареждате. За да има пазарен смисъл от един електромобил, той има нужда от поне 60 kWh капацитет. Съответно - производството на батерията, което е еднократен акт, дава емисии от 9 тона въглероден двуокис.

Батерията обаче не е единствената разлика между автомобилите: каросерията на електромобила понякога (но не винаги) се прави от по-леки материали.

Ако този материал е алуминий, то производството му дава емисии от повече CO2, отколкото ако се използваше добрата стара стомана. Отклоненията могат да варират и според различните модели автомобили, и според различните изследвания. По чисто практически съображения - този фактор не може да се включи в усреднена стойност.

В крайна сметка: получаваме разлика от 9 тона CO2 емисии при производството на колата, в полза на бензиновата версия.

Производството на горивото...

След като вече имаме колите, е време да поемем на път. За целта е нужно гориво. Бензинът се прави от петрол, който първо трябва да бъде добит чрез сондаж, после транспортиран, рафиниран и накрая доставен до бензиностанцията.

Електромобилът, който използва акумулаторна батерия, работи само на електричество, което може да се набави от електропреносната мрежа.

Ето как изглежда енергийният микс на България, с който се захранват битовите и производствените клиенти: 45 на сто от производството на електроенергия се дължи на централи на въглища (местни и вносни), 32% от микса се дължи на производството на АЕЦ "Козлодуй", 5% са произведени от централи, захранвани от газообразни горива, 16 на сто са "зелена енергия" от фотоволтаици и ветрогенератори, и т.н.

Колкото по-висок е делът на производството на ток чрез изгаряне на лигнитни, черни и кафяви въглища, толкова по-голямо е отделянето на вредни емисии в атмосферата. Този тип електроцентрали генерират близо двойно повече CO2 в сравнение с ТЕЦ-овете, използващи природен газ. Ядрената енергетика и производството на ток от ВЕИ имат нулев емисионен фактор.

Средният оперативен емисионен фактор от производството на ток в България е 616 грама CO2 на киловатчас (на база данни от доклад на МОСВ за емисионния фактор на парниковите газове за националната електрическа мрежа на Република България за периода 2014 - 2020 г).

Да съпоставим тези данни с нивата на CO2 емисии при производството на бензин. Ако сравняваме идентични показатели, това е 57 грама на киловатчас. Това включва само въглеродния двуокис, отделен при сондажа и рафинирането.

Пропускаме обаче една важна стъпка. Когато бензинът се изгаря, докато шофираме - само 22-30% от енергията се преобразува в двигателна сила. Останалата част от енергията се губи под формата на топлина и триене.

Ако сравним тази ефективност с ефективността на електроцентрала и на електрическа кола - ще видим, че захранваната с газови горива електроцентрала е поне два пъти по-ефективна от традиционния автомобил. Оползотворената енергия в нея е 50-60%. Най-ефективната ТЕЦ на въглища, която се намира в Дания, усвоява до 94% от енергията на горивото, и преобразува 49% от нея в електричество.

Дори това не може да се сравнява с ефективността на електромобилите. Електрическата кола използва 74-94% от цялата си енергия за двигателна сила.

Шофиране на автомобила

Изгарянето на бензин в съвременна компактна кола генерира средно 170 грама CO2 на изминат километър. Колкото по-стара или по-тежка е тя, отделя повече вредни емисии. Ако приемем, общият жизнен пробег на един автомобил е 215 000 км, той ще отдели сумарно над 37 тона CO2.

А колко емисии на CO2 отделя електрическият автомобил? Нула. Никакви. Изчерпването на заряда в батерията не отделя дори една молекула въглероден двуокис.

И точно в този момент бензиновата кола вече става по-тежкият замърсител.

Ако обобщим: производството на електромобила отделя доста CO2 в началото. Но дори и да караме тази кола на база сегашния енергиен микс на България, средният електромобил не е по-замърсяващ околната среда от средния традиционен бензинов автомобил. И това е така, защото производството и на колата, и на горивото й допринасят по-малко за емисиите на CO2 от същинското шофиране.

Важният аспект е следният: електрическият автомобил, работещ на база 100% възобновяема енергия, генерира само една трета от CO2, получаван при употребата на бензинов автомобил, дори и при сегашните технологии.

Еелиминирането на емисиите на CO2 при шофиране е посоката, в която трябва да вървим, и благодарение на изобретяването на електрическите коли, можем да стигнем дотам. Като бонус, батериите на електрическите автомобили ще са част от решението, което и без това отчаяно търсим за съхранение на излишъка от възобновяема енергия.

Какво означава всичко това за климата?

Ако в следващия век се стремим да намалим глобалното затопляне до 2 градуса по Целзий, емисиите по пътищата трябва да спаднат с 60% през 2050 в сравнение с 1990 г. (това ниво е приблизително същото като през 2015). Тук говорим за CO2, генериран при реално шофиране, за всички коли.

С емисии на въглероден двуокис, равняващи се на нула, електрическите коли са отличен начин да бъде постигната тази цел. Може да се каже реално, че те затова и са направени... Затова много държави в Европа - включително Франция - поставят срок до 15-20 години за извеждане от употреба на всички автомобили, ползващи двигатели с вътрешно горене.

Емисиите на въглероден двуокис от производство на енергия в Европейския съюз също трябва да спаднат, с поне 80%.

Ясно е как електромобилите се вписват в тази картина: всички зарядни станции за електрически коли трябва да преминат на електричество, което е 100% добивано от възобновяеми източници.

Най-сериозният отрицателен фактор в производството на електромобили - добива на материали за батериите - може да бъде сведен до минимум.

Вече има възможност за доста ефективно рециклиране на акумулаторите. Дори и в момента, се възстановяват повече от 95% от трите основни метала, които те съдържат: никел, мед и кобалт. В момента се разработва процес за възстановяване на литий - металът, на който е наречена батерията, макар че той не е основният й компонент.

Несъмнено добивът на материали за производство причинява щети на околната среда. Но за разлика от сондажа за петрол, този процес на минен добив има своя предел. В определен момент в бъдещето почти няма да са ни нужни нови мини за елементите, използвани в батериите на електрическите коли.

Нещо повече, потенциалът за иновации в електромобилите и акумулаторните батерии е огромен - много по-голям, отколкото за традиционните автомобили и петрола. Огромен брой учени по света в момента търсят начини да заменят графита с по-лесния за добиване силиций, който има много по-голяма енергийна плътност. Добивът на графит е голям замърсител, а минералът е труден за рециклиране.

На последно място, но не и по значение, фабриките за батерии могат да станат по-екологични, както и самите електромобили. Tesla например изграждат огромна фабрика с нулеви емисии в Невада. Вместо тръбопровод, пренасящ природен газ, тази фабрика ще има покрив със соларни панели. Ветрогенератори около фабриката ще произвеждат останалата необходима енергия за производството.

Рециклирането, иновациите и подобряването на екологията на фабриките драстично могат да намалят нивата на CO2 емисии при производството на батерии за електромобили.

#2 Анжело Ангелов.10207100498149280 15.07.2017 в 20:25:03

„Ако приемем, общият жизнен пробег на един автомобил е 215 000 км“ - на толкова в БГ се купува (ако не са те измамили джамбазите) „чисто нова“ кола!

#3 iii_krv 15.07.2017 в 23:04:29

Владимир, не знам коя е журналистката, но в статията пише, че се казва Веркад, тъй че ако си търсил (както си написал) Веркард е обяснимо защо не си я намерил. Освен това ми се струва, че т. нар. журналиЗка, всъщност определя ел. колите като по- екологични.

#4 dedo adji 16.07.2017 в 00:49:54

Владимир с руското име (крадено от България, първият известен в историята Владимир е Расате, синът на Борис) се хваща за името на авторката, в което няма нищо руско. Талия е гръцко име на една от музите. Веркад звучи по-скоро скандинавски, защо не и еврейски, не съм компетентен, но в никакъв случай руски. Но трябва да се хвърли поредният камък по Русия. А се цитира енергийният баланс на България, значи авторката е по някакъв начин свързана. По същество. Сравнителният анализ между електромобила и автомобила с вътрешно горене е приемлив. Но спира до производството и експлоатацията. А електроенергията, необходима за зареждане на батериите? ОК, ядрените реактори и ВЕИ не изпускат никакви емисии. Но и у нас и в световен мащаб те са под половината енергия. А европейците искат и да закриват ядрените, както принудиха нас. Да приемем 50% топлинни. Не забравяйте, че газовите също изпускат СО2. От тях дизеловите са пренебрежимо малцинство. Най-добрите дизели имат КПД малко над 50%.. Парните и газови турбини ок. 35%. Умножете това по КПД на котела - 95%, генерарора, ок. 90%, после по КПД на електропроводите и трансформаторите - още 90% и КПД на двигателя - още 90%. Цитирам средни стойности, има и по-икономични, но повечето са под тия показатели. Излиза, че електромобилът оползотворява по-малко от четвъртината на енергията. А емисиите са 100%. Прекрасно е, че в мегаполисите няма да се задушаваме от емисии. Но глобално ползата е съмнителна.

#7 KingoftheROAD 16.07.2017 в 10:57:17

2 Анжело Ангелов На толкова км. се купува кола ноФ Фнос.

#8 dedo adji 16.07.2017 в 11:49:30

Благодарим на Мако за разследващото уточнения. Фамилията наистина може да се приеме и за холандска. На холандски се чете "феркаде". Владимир, защитникът на еко цивилизацията от манипулациите на руските замърсители, я чете по френски, езика на руската аристокрация от 18-19 век. Остава въпросът защо тази холандка или белгийка дава данни само за българската енергетика.

#10 dedogo6 16.07.2017 в 22:18:24

Честно казано, ако имам парите да си купя нов електромобил, с да речем около 500 км пробег с едно зареждане (това го може за съжаление само високия клас Тесла) няма да се замисля нито една секунда да го направя.И то не за друго, а защото тия 500 км ще ги минавам на цена 15 лв (толкова съм виждал да изчисляват зареждането на батерията). Енергетиката отделя доста боклук, но в световен мащаб той намалява.И ще продължи да намалява. Така че, бензиновите и дизеловите коли е време да си ходят.Знам, че това е огрона индустрия, на повече от 100 години, и има огромна инерция, но трябва да се промени, защото иначе няма да я бъде, и ще преуспяват иновативните и малки компании като да речем Тесла. Китайците и те са на път да пуснат масово производство на електромобили, и тогава вече и да не искат, големите компании ще трябва да играят и на този пазар.

#11 dedo adji 17.07.2017 в 07:55:02

Дядо Гошо,, внимавай да не ти излезе сметката без кръчмаря. 15 лв за 500 км може да е рекламна уловка. За 500 км пробег са нужни минимум 300 квч, зависи от колата. при сегашна цена 18 ст за квч това са 54 лв - на кантар с 30-те литра бензин, които ще изгориш за същия пробег. Ако зареждаш само на нощна тарифа ще ти излезе малко над 30 лв. Кяриш, обаче на градско, защото няма да гориш бензин на празен ход по светофарите. Това ще най-голямата икономия, както в пари така и в емисии. Приятно каране. Аз ще почакам китайците да напълнят пазара с коли по 5 х. лв.

#12 Prokopi 17.07.2017 в 09:58:03

Много хубава статия, макар и с доста неточности е една много хубава насока в която да помислим. Преди време бях върл противник на електромобилите именно поради част от изброените фактори. Все още съм на мнение че има какво да се желае за да стане един електромобил по екологичен от обикновения бензинов двигател но напредъкът който се постигна последните няколко години ме обнадеждава. Смятам че изкопаемите горива като гориво трябва да отмрат и да бъдат заменени с по ефективните и екологични алтернативи. Понеже нямам съвсем точни данни ще дам груби граници на някой параметри който не са добре изчистени в статията. 1. Самите батерии имат КПД и съответно при преобразуването на енергията в тях в движение имаме още едно КПД в статията е споменато само едното. При зареждане на да кажем 100 KW в батерията = на 130KW от мрежата 2. Двигателите с вътрешно горене са пъти по сложни от електродвигателите и без да имам конкретни данни смея да твърдя че за производството и поддръжката на ел.двигатели се иска много по малко енергия. 3. В статията е спомената ел мрежата на България което е похвално но ние сме мънички . В Германия колкото и да се тупат в гърдите че са "ЕКО " не, не са. Спряха си ядрените централи и от скромните ми познания по енергетика от някъде трябва да набавят липсващата енергия и повярвайте ми тази енергия не се набавя от ВЕИ. Набавя се от ТЕЦ ове. тук точка за бензина колкото и да е тъжно. 4. Батериите се разреждат и без да се използват. Тоест пада им КПД то още един минус за Електрото. Вероятно изтървам още фактори но има един заради който лично аз залагам на електро автомобилите. Параметрите на батериите се подобриха многократно в рамките на няколко години и аз съм оптимист че в следващото десетилетие ще са с достатъчно добри параметри за да бъдат екологични. И една под точка икономическа, пак ще дам груби рамки но те не се разминават с повече от долар от реалните. Цената на бензина в момента е изкуствено завишена, по спомен (без да мога да потвърдя източника ) при цена от 7$ за барел производството на петрол в арабските държави е рентабилно. Цената на барел в последните 10 години варира от 40$ до 140$ . Да добавим и политически фактори или да ги наречем икономически във вид на данъци и акциз. А сега си представете бензина на 0.2 лева (20 стотинки литъра) . И въпреки всичко все още съм оптимист.

#13 Alee 17.07.2017 в 12:45:18

Без субсидии, продажби засега май няма: Tesla Sales Fall to Zero in Hong Kong After Tax Break Is Slashed New registrations of company’s vehicles dropped to zero from 2,939 https://www.wsj.com/articles/teslas-hong-kong-sales-gutted-by-tax-change-1499598003 Denmark Is Killing Tesla (and Other Electric Cars) https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-06-02/denmark-is-killing-tesla-and-other-electric-cars

#14 dedogo6 17.07.2017 в 15:08:47

dedo aji, ето ти тук един линк, на човек който е проверил всичко за Тесла модел S. http://www.ecars.bg/blogs/elektromobili-1/1141-kolko-tok-shte-platish-ako-zarediat-elektromobil-pri-teb Според неговите сметки излиза, че дори за 40 часа зареждане (бавно е, уви, но той е писал защо) ще се похарчат към 80 kWh.Което по цени на дребно на ЧЕЗ на дневна излиза точно 17 лв.За 500 км. Не съществува автомобил, който да ги измине на газ, дизел или бензин за тези пари. Сега, модел S струва 72к евро, и то с малката батерия, така че не се връзва много, но ако има парите човек, вместо да си вземе луксозен дизел, по добре тази, тя също е много луксозна.И харчи 17 лв на 500 км

#15 Ivane 17.07.2017 в 15:14:56

КПД на батериите на електромобилите е 99,9+ %. Ако наистина за зареждане на 100квч. батерия бяха нужни 130квч електроенергиея, това означава, че разликата от 30 киловатчаса е отделена във вид на топлина. Това е огромно количество топлинна енергия. Отделянето и би взривило батерията. Съвременните литиево йонни батерии имат много ниско вътрешно съпротивление, което им позволява да се зареждат бързо без да се загряват. В момента учените се борят за всяка десета след втория знак на кпд-то, за да може да бъде осъществено бързото зареждане за броени минути, без това да загрява и/или поврежда по някакъв начин батерията.

#16 Prokopi 17.07.2017 в 15:55:02

КПД до 92% при заряд/разряд

#17 dedo adji 17.07.2017 в 16:34:11

Дядо Гошо, вярвам ти и без да отварям линка. Но бас държа на една дамаджана от твоята най-добра ракия, че там не пише, че тоя юнак е изминал 500 км с 80 квч. Направи една проста сметка. 500 км при добър път могат да се изминат за 4 часа. Ако за 4 ч. харчиш 80 квч, това дава мощността на двигателя ти 20 кв = 27 кс. Колкото един запорожец, не знам дали ги помниш. Наздраве и успешен бартер с лелка пасарелка.

#19 sim4o 17.07.2017 в 19:14:45

Владимир | 15.07.201715:29 Още една или по-точно поредната манипулираща статия Впрочем коя е световно неизвестната Талия Веркард. ... Фамилията е руска. Този факт, както и некомпетентността и манипулативността на материала води до предположението за поръчкова статия, насочена срещу омаловажаване на достойнствата на електромобилите. Пита се кой е възможния поръчител. Всички развити нации имат свои проекти и са наясно, че бъдещето е на е-мобилите. Само руснаците нищо не правят в това отношение. Затова руската пропаганда се стреми да омаловажава чуждите успехи. .. А нашите лакеи лакействат срещу ниско заплащане като за лакеи. --------------------- 1.Фамилията е разпространена в Русия! А и е древна .. Оболенски, Голицин, Долгоруков и Веркрад .. ето ги най-древните руски родове .. 2.Най-големият производител на Е-коли е Китай .. ето от Блумбърг : China is the growth motor for plug-in sales, +85 % compared to 2015. 351 000 "New Energy Vehicle" were sold in the passenger car category, on top of that nearly 160 000 commercial vehicles (not shown in this chart), mostly all-electric buses. https://about.bnef.com/product/ Тесла имаше за 2016 общо 75 000 броя, а в Китай има 511 000 произведени (пише го в горният отчет) 3.Руснаците ги е яд на Китай .. заради остров Дамански или заради друго .. и една рускиня ги кепази : Да, ама ей Китай какво прави ; "Веднага след BYD на китайския пазар са Shifeng Group с над 60 000 , Hebei Yogomo Special Vehicle Manufacturing Co и Lujo EV R & D Co. с по около 50 000 , като всички компании са споделили , че в скоро време мислят да увеличат производството си .." Да плюе който иска - Нардона Република Китай върви напред! Владимир

#20 sim4o 17.07.2017 в 19:15:05

веднага след BYD на китайския пазар са Shifeng Group с над 60 000 , Hebei Yogomo Special Vehicle Manufacturing Co и Lujo EV R & D Co. с по около 50 000 , като всички компании са споделили , че в скоро време мислят да увеличат производството си

Новините

Най-четените