Промяна на модела?

Трудно е да се правят генерални изводи от два мача или дори от едно цяло издание на Шампионската лига, но резултатите се показателни - Байерн и Борусия са носителите на новия полъх в европейския футбол. Двата германски колоса демонстрират, че с добър мениджмънт, разумна финансова политика, точно планиране, добро съчетание на бизнеса и спорта и най-важното - с усилена работа, може да се случват чудеса. Сигурен съм, че и най-заклетите фенове на Реал и Барселона признаха тази седмица, че любимите им тимове отстъпват по много показатели на представителите на „модерна Германия".

Роберт Левандовски не е звезда от ранга на Кристиано Роналдо, в Байерн също няма идоли като Лионел Меси, но шансовете да гледаме изцяло германски финал в Шампионската лига са около 4 пъти по-големи спрямо възможността да се насладим на испанско дерби. А и за разнообразие, това ще интересна стъпка в развитието на футбола.

От няколко години насам Бундеслигата дава положителен пример за това как трябва да се развива футболът, както на клубно, така и на национално ниво. Всички се съобразяват със селекцията на Йоахим Льов, а в шампионата на Германия клубовете с финансови трудности или неясна политика се броят на пръстите на едната ми ръка.

Добрите практики са факт и при разпределението на парите от тв правата, продажбата и ценовите нива на билетите, работата с публиката и т.н. Все примери, при това безплатни, от които другите големи футболни нации трябва да се поучат. В Испания получиха два болезнени урока за посоката, в която трябва да гледа футбола.

От грандовете във Висшата лига единствено Арсенал се доближава до модела на германските клубове и точно Венгер беше единственият, който имаше реален шанс да отстрани Байерн. За другите колоси от Острова такъв сблъсък би бил разрушителен.

В Италия вече тече процес на обновяване, освежаване и подмладяване на големите клубове, така че и там може да са оптимисти. А във Франция ПСЖ все още не успява категорично да наложи модела на големите пари, които не срещат пречки пред себе си. Дори и Анчелоти да вземе титлата, това ще е само началото на трудния процес на доказване на правотата на рецептата, а не краят му.

Германия чрез Байерн и Борусия даде интересен и поучителен урок на европейския футбол. Да видим как ще продължи той другата седмица, а през новия сезон може би ще открием отделни елементи от тези идеи и извън Бундеслигата. Но звучи твърде хубаво, за да е истина.

#1 Антикомунист 25.04.2013 в 20:17:27

Байерн и Борусия може да нямат Меси и Роналдо,но и Челси,Манчестър Сити,Манчестър Юн и останалите също ги нямат,защо тогава те не са на финал,а там са немците? защото имат Рибери,Швайнщайгер,Лам,Нойер,Гьоце,Робен,Левандовски,Хумелс,Шмелцер,Бендер,Гомез,Манджукич,а в Барселона имаме амортизираните Шави,бавния до полуда Пуйол,грешащия във всеки мач Пике,и анонимните (уж бяха надежди) Педро,Тейо,Бускетс,изхвърления от първия състав Давид Вия,яловият солач Алексис Санчез,както и невзрачните Арбелоа,Коентрао,Албиол,добрите ,но не на световно ниво Игуаин,Бензема,Ди Мария... Само с Меси и Роналдо става,но не винаги. А треньорът на Барса пък е направо аматьор сравнен с Клоп и Хайнкес.

Новините

Най-четените