Гърция си намери Император.
Поне Солун си намери Император.
Така вестниците в града представиха на първите си страници Димитър Бербатов, който ще играе в ПАОК, изглежда.
На пръв поглед изборът на нападателя изглежда странен, предвид политическата и икономическа реалност на юг от България.
Страната е в колапс, завихрена от икономическа криза и в един от най-тежките си моменти в цялата история.
Но футболът е оазис, благодарение на съвсем друг финансов и маркетингов механизъм, който го движи в Гърция, а и в съседна Турция.
Бербатов в ПАОК със сигурност ще взима по-добри пари, отколкото можеше да се надява да получава в Астън Вила или Уест Бромич - двата английски клуба, с които си говореше в понеделник и вторник.
Не само защото ПАОК редовно получава солидни суми от УЕФА, тъй като не излиза от групите на Лига Европа.
Както е традиция с големите асове на футбола в Гърция и Турция, Солун ще му плаща чисти пари, като статутът му на суперзвезда ще го направи един от най-скъпите в първенството (а в Олимпиакос има заплати от по 2-3 милиона долара на година).
В Англия, за да покрият изискванията му, въпреки 34-те му години, клубовете трябваше да се бръкнат два пъти по-дълбоко в касата.
При 49 процента данъчно облагане върху седмична заплата на футболист, ако Бербатов иска от Астън Вила 50-60 хиляди седмично, трябва реално да му бъде вписано в договора двойно по-голямо възнаграждение.
В Гърция и Турция парите се дават по-различен начин, като звездите са в изгодно положение и облекчени в това отношение. Както се казва - нищо чудно и в кеш да му плащат!
Защото босовете им знаят, че те пълнят стадионите и ще върнат инвестицията. А бъдете сигурни, че в Солун Бербатов е популярен, колкото и в България.
От икономическа гледна точка трансферът е смислен и за двете страни.