На световното оцеляха само пет отбора от Европа. Да станат най-много 6. А започнаха 13. А от три азиатски за осминафиналите се класираха два, от 5 южноамерикански се класираха 4 (Чили игра снощи), два от трите тима от Северна и Централна Америка също преминаха групите. През 2006 г. осминафиналите стигнаха 10 европейски отбора. Сега са наполовина.
Какво става с футбола в Европа?
Когато говори канцлерът на Германия Ангела Меркел, световните лидери седят мирно и слушат. Дори да не са съгласни. Защото Германия доминира в международните отношения, двигател е на европейската политика, но най-вече на икономиката на континента. Г-жа Меркел е голям футболен фен и признава, че гледа футбол повече от съпруга си. Когато Меркел каже нещо за икономиката, това е световна новина.
Когато каже нещо за футбола и това е световна новина. Преди първия мач на Германия на световното с Австралия Меркел прогнозира победа с 2:0. Е, не позна резултата, но предвиди победителя. В същото интервю за "Билд" канцлерът изрече нещо много по-важно от един футболен резултат. Питаха я дали емигрантите в бундестима обичат Германия.
"Разбира се - отговори тя. - Убедена съм, че всеки от тях играе с удоволствие за Германия. Този отбор е отражение на нашето общество".
Йоги Льов заведе в ЮАР 23-ма играчи. От тях 11 са родени извън страната или произхождат от семейства на емигранти. Преди мача с Австралия световните вестници се питаха докъде ще стигне Германия с някакви, които не знаят химна. След 4:0 с Австралия обърнаха палачинката. "Уж Германия се променя, а си остава същата", написаха англичаните.
Пет дни по-късно Подолски изпорти дузпа и немците паднаха от Сърбия. "Не, този не може да е немец. А, да, роден е в Полша", напомни "Дейли Мейл".
Причини за провала на Европа на световното първенство има много. Датчаните са аут и заради един куриозен автогол срещу Холандия, италианците са дърти, гърците играха скучно и защитно. Но една от причините е важна и не може да се пренебрегва. Старата Европа се напълни с емигранти .
"Абе вие, германците, не бяхте ли високи и руси?", попита Риана. Не певицата. Риана е една дебела негърка, хазяйка на пратеника на в. "Ди Велт" в ЮАР. Дори африканците разбраха нещо, което ние, европейците, не казваме. Или не искаме да видим. Емигрантите завладяха европейското общество. Засега това съсипва футбола, защото лесно се вижда. Но ако футболът отразява процесите в обществото, какво друго се съсипва?
Футболът е отражение на обществото, казва Ангела Меркел. Когато обществото е добро и футболът е добър. Когато обществото изгние, изгнива и футболът. Тоест националният отбор.
Бунтовете в предградията на Париж и Марсилия се повториха и в националния отбор на Франция. Беше неизбежно. Мюсюлманите Рибери, Анелка и сенегалецът Евра се опълчиха на треньора Доменек. Първо напсуваха треньора, после отказаха да тренират. Французите Гуркюф и Лорис искаха да излязат от автобуса и да тренират. Онези ги набиха.
За какво се бунтуват? За пари. И в Марсилия, и в Париж, и в автобуса. Парите управляват всичко. Футболистите печелят милиони, но искат още. Интересува ги само техният джоб. Те са като еднолични акционерни дружества. Когато държавният секретар по спорта Рама Яд намекна на Петлите, че спят в твърде скъп хотел, играчите казаха тази да си гледа работата. Единни са само за пари.
Защо тогава отборите от другите континенти играят по-добре? Ами защото повечето им играчи са бедни или са тръгнали от беднотията. Поне веднъж в живота си тези от Уругвай например са изпитали кошмара какво е да си броиш последните центове за хляб. Затова искат да дойдат в Европа и да печелят повече.
Тук карат скъпи коли, живеят в огромни апартаменти и къщи, имат пари, по дискотеките момичета бол. Когато някой успее, за мястото му в клуба веднага се сбиват петима. Гладни момчета от гетото. В Европа гладни са емигрантите, затова със зъби и нокти се борят за икономически просперитет.
Клубните отбори са пълни с емигранти
Шампионът на Италия и на Европа - Интер (Милано) няма нито един италианец на терена. На пейката са двама - Балотели, когото бият в съблекалната, и Матераци, когото пускат в 90-а мин. да не е хептен без италианец. Когато лондонският Арсенал пусне англичанин, вестниците го съобщават на първа страница, защото е рядко събитие.
Това потисна и направи слаби местните играчи и те неизбежно играят слабо в националните си отбори. Но и националните отбори са пълни с емигранти. За тях футболът е единственото спасение от гетото.
По официална статистика в Германия живеят 15 млн. души с "негермански произход". Това означава, че в Германия 19% от населението са чужденци. В националния отбор са повече - 11 от 23 (48%). А в Бундеслигата са още повече - 48,9%. Ще кажете - Германия още играе. Докога?
Франц Бекенбауер отсече, че трудно ще стигнат полуфинал. И какво значение кой ще отпадне - Англия или Германия? Отпада Европа.
И в другите страни е така - 64,5% от футболистите във Висшата лига не пият чай в 5 ч. следобед, защото не са англичани. В Португалия чужденците са 53,8%, в Гърция 50% (отпаднаха още в групите!), в Италия 43,4%, във Франция 42,8% (при население 64 млн. 13 млн. са "нефранцузи"). Значи гащите на младите местни футболисти или са заковани с пирон за пейката, или те играят в трета дивизия.
Тази година европейски клубен шампион е италианският Интер. С треньор португалец и 11 чужденци в титулярния състав. Играха срещу Байерн - с треньор холандец и 6 чужденци. На четвъртфиналите Байерн отстрани Манчестър Юн - с треньор шотландец и 7 чужденци. Дори в Барселона отборът, който дава най-голям шанс на своите юноши, 5 от титулярите са чужденци.
Легионерите носят титли и пари от наградния фонд на УЕФА, от телевизионни права, от реклами, от фенски стоки и т.н. Но безплатен обяд няма. Най-добре го разбират англичаните - имат най-силния клубен футбол, с най-големите звезди и най-високите заплати. Всеки път националите им тръгват за световно с голяма кошница и се прибират, влачейки саката си по пистата.
Започнахме с Ангела Меркел и ще завършим с нея. Членът на управителния съвет на "Бундесбанк" Тило Сарацин не е съгласен с канцлера, че футболистите в националния отбор са пример за успешната интеграция на чужденците. Той казва, че в Германия живеят твърде много емигранти. Те раждат повече деца, които обаче не си дават зор в училище и така нацията затъпява.
"Вярно е, че трябва да осигуряваме по-добро образование на тези хора. Ако им помогнем да учат повече и настояваме да учат повече тези, които искат да живеят тук, ще обогатят нацията ни", отговаря му Меркел.
Или ще ни обогатят, или ще ни затрият.