Акцизът на бездимните цигари сблъска ГЕРБ и БСП

Дебатът за акцизите на т.нар. бездимни цигари доведе до странна размяна на позициите на ГЕРБ и БСП - докато най-голямата дясна партия се възмути от генерираната печалба на производителите, левицата призова за запазване на по-ниската акцизна ставка.

"Ще бъдем единствената европейска държава, в която има този продукт с изравнена ставка на конвенционалните цигари. В Чехия и Полша имат нулеви ставки. България се намира в средата на скалата по отношение на разликата в акцизното облагане на нагреваемите и обикновените цигари. Ако в Италия е 50%, тук е 20% от стойността на акциза на обикновените цигари. Става въпрос за алтернатива на цигарите, а не за цигарени изделия", каза депутатът от БСП Атанас Костадинов в интервю за БНТ.

Костадинов обвини ГЕРБ в нарушаване на Закона за публичните финанси заради предложението за промяна на акцизни ставки в средата на годината.

Зам.-председателят на Бюджетната комисия Евгения Ангелова (ГЕРБ) защити идеята за повишаване на акциза, като коментира, че т.нар. нагреваеми тютюневи изделия попадат в широката дефиниция за цигара по Закона за акцизите и данъчните складове.

"Едното се пуши, и другото се пуши. Едното има никотин, и другото има никотин. Едната цигара осигурява 13-14 дръпвания, и другата осигурява 13-14 дръпвания. В едното има натурален тютюн, в другото има химически обработен тютюн", каза Ангелова.

Всъщност, в края на 2017 г. обаче Народното събрание въведе отделна от цигарите, специфична категория "Нагреваемо тютюнево изделие" - "вид бездимно тютюнево изделие, при чиято употреба не протича процес на горене на съдържащия се в него тютюн, а употребата се извършва чрез нагряването му, в резултат на което се отделя аерозол".

Акцизната им ставка не е приравнена към цигарите, а към насипния тютюн, и не се изчислява на база на късовете, а на база килограм вложен материал. Именно в тази категория попада единственият наличен на българския пазар подобен продукт - Heets на Philip Morris, който се ползва с устройството IQOS.

7 месеца след последната промяната в закона - ГЕРБ вече смятат, че акцизното облагане е неправилно и "дотира" бизнеса на производителя.

"В момента обикновените цигари се облагат със 109 лв. на 1000 къса. Това означава 2.18 лв. акциз. Като се добави пропорционалният акциз (25% от продажната цена) и ДДС, общото облагане на кутия от 5.50 лв. е 4.47 лв. Остават 93 стотинки - от тях 40 ст. средно е производствената цена, а останалите 53 ст. са печалба. От друга страна, нагреваемите изделия в момента се облагат като тютюна за пушене, с акциз от 152 лв. на килограм тютюн, или 93 стотинки на кутия. За производителя остават 3.65 лв. Ако приемем, че производствената цена е сходна или по-ниска от тази на конвенционалните цигари заради по-малко вложени материали, 3.25 лв. е огромна печалба за производителя", обяви депутатката от ГЕРБ Евгения Ангелова.

Думите й провокираха реплика от страна на социалиста Костадинов: "Прекрасен пример за либерален подход и за свободна пазарна икономика и конкуренция - държавата да се оглежда в това кой колко печели и да се опитва да го регулира".

Той цитира данни на Евробарометър, според пушачите в България остават на ниво от 36% от населението за последните 10 години, докато в целия Европейски съюз тенденцията е към спад на тютюнопушенето.

"Един такъв иновативен продукт, който е алтернатива на цигарите, е шанс за хората, които искат да спрат да пушат, или да увреждат по-малко себе си и околните. Когато противопоставяме бюджета на здравето на българите, разбира се, че ще изберем здравето", каза Костадинов.

Ангелова напомни, че до момента няма дългосрочни доказателства дали бездимните цигари са по-безвредни от обикновените.

"На самата кутийка пише "Този продукт е вреден за вашето здраве". Не мисля, че бюджетът трябва да дотира тези цигари", каза тя.

Проектът на ГЕРБ и НФСБ ще влезе за първо обсъждане в Бюджетната комисия в четвъртък. До момента опозиция има както от страна на БСП, така и на коалиционния партньор ВМРО.

Новините

Най-четените