Кои са 10-те най-търсени професии в България за 2016 г.

Квалифицираните работници са най-търсените професионалисти на пазара на труда в България през 2016 г. Това посочва годишно изследване на ManpowerGroup Bulgariа, което беше обявено днес.

Тази категория работници измества търсенето на инженери, които бяха на първо място по най-дефицитните специалисти в страната за 2015 г.

62 процента от работодателите в България се затрудняват да запълнят своите работни места, което отбелязва ръст в сравнение с данните от 2015 г., когато с подобни проблеми са само 50% от фирмите.

Най-големите трудности възникват поради липсата на кандидати с т.нар. твърди умения - квалификация, свързана с определени задачи, IT умения, езикови умения и др. 32% от работодателите посочват този проблем като основен при търсенето на нови работници.

Липсата на кандидати е на второ място в списъка (30%), липсата на т.нар. меки умения (професионализъм, ентусиазъм, междуличностни умения, гъвкавост/адаптивност) - 13%. Липсата на опит у кандидатите се посочва като причина за недостига на таланти от 12% от работодателите.

Ето как изглежда класацията на най-търсените професии в България за 2016 г.:

1. Квалифицирани работници

2. Инженери

3. Шофьори

4. Работници в сферата на ресторантьорството и хотелиерството

5. Лекари и други здравни професионалисти

6. Мениджъри (мениджмънт / корпоративни)

7. Работници

8. Оператори производство/оператори на машини

9. Счетоводители и финансисти

10. IT персонал

Стратегии за справяне с липсата на подготвени работници

50% от работодателите, които се затрудняват с намирането на персонал, решават да предоставят допълнително обучение и развитие на квалификацията на настоящите си работници.

Вторият метод за разрешаване на липсата на кадри е да се търсят или по-възрастни, или по-млади от обичайното служители.

1/3 от компаниите разчитат на аутсорсинг за дейности, за които не могат да намерят подходящи работници. Почти същият дял на работодателите предпочитат да решат проблема, като предложат по-високо възнаграждение на наетите или допълнителни екстри.

Друг вариант за справяне с проблема, използван от 1/5 от компаниите, е да променят съществуващите работни модели, така че да дадат възможност за гъвкаво работно време или работа от вкъщи.

Прави впечатление, че IT талантите са на 10-то място през 2016 година, спрямо 4-та позиция през 2015 г. Търговските представители и ръководителите проекти са сменени от общи работници и оператори производство.

"За да бъдат успешни, бизнес организациите трябва да обърнат по-голямо внимание на изготвянето и следването на стратегии за преодоляване и предотвратяване на недостига на таланти. От друга страна, кандидатите е добре да са готови да учат непрекъснато и да се развиват, така че да бъдат конкурентоспособни", коментира Надя Василева, управляващ директор на ManpowerGroup България.

#1 dedogo6 18.10.2016 в 21:44:46

Квалифицирани работници има.Ама докато работодателите се научат, че на квалифициран работник не може да му кажеш стартова заплата 500 лв на 12 часа, няма да има кой да им работи. А най-обичам да чета обяви от вида на "до 25 години, да владее... (поне 2 езика и пет неща) да има 10 години (образно) трудов стаж.Предлагаме работа в млад екип и атрактивно заплащане (600 лв)" Така че, уважаеми работодатели, дайте, за да може да искате.Все още някаква част от поколението, което ни караха да учим, за разлика от голяма част от сегашното, сме тук, в България, и нещата си ги можем. И можем да бъдем мотивирани да се дообразоваме за новите неща в дадена професия.Но не за 5-600 лв.

Новините

Най-четените