Ще отнеме ли изкуственият интелект (ИИ) масово работни места от хората, или ще помогне за по-добър живот? Този въпрос е на дневен ред от поне две години, откакто ChatGPT на компанията OpenAI направи масово достъпна технология с потенциала да помага многократно да увеличат продуктивността си. Или в някои случаи - напълно да замени човешкия фактор.
"Работата на всеки ще бъде засегната. Някои работни места ще бъдат изгубени. Много ще бъдат създадени и се надявам, че ползите за продуктивността, които виждаме във всички индустрии, ще издигнат обществото", казва Дженсен Хуанг, главен изпълнителен директор на водещия производител на чипове в света Nvidia.
Мнението на Хуанг е важно, защото компанията, която оглавява, е ключова за развитието на технологиите с изкуствен интелект. Те, на първо време, се нуждаят от хардуера, който Nvidia осигурява - големи играчи в сферата на ИИ разчитат на нейните чипове за своите центрове за данни.
Неслучайно по-рано този месец компанията стана първата в историята, оценена на 4 трилиона долара.
Хуанг вижда заплаха за работни места не директно в изкуствения интелект, колкото в нашите собствени способности.
"Ако светът остане без идеи, тогава ползите от продуктивността ще доведат до загуба на работни места", казва той в интервю за "Си Ен Ен". Според него ако идеи има и ако сме продуктивни, "ще успеем да постигнем ръст".
Отговорът му е във връзка с коментара на друг технологичен лидер - Дарио Амодей, шеф на компанията Anthropic, според когото в много близко бъдеще технологиите с ИИ могат да доведат до драматичен скок на безработицата. Прогнозите му са, че засегнати ще бъдат половината от работещите на бюро, а безработицата може да достигне нива до 20% в следващите 5 години.
Аргумент на Хуанг обаче е, че както работните места, така и продуктивността са се увеличавали "през последните 300, 100, 60 години, дори е ерата на компютрите".
Същевременно данни, цитирани от "Си Ен Ен", са повече в духа на предупрежденията на Амодей. Проучване, представено по време на Световния икономически форум през януари, показва, че 41% от работодателите планират да намалят броят служители до 2030 г. заради автоматизация с ИИ.
Как процедира самият Хуанг? Всички софтуерни инженери в Nvidia използват ИИ, а той окуражава това "до степен да е задължително".
••• А в сферата на разработването на ИИ се хвърлят огромни суми за привличане на кадри - повече тук:
По темата тези дни се изказа и американският политик и дългогодишен сенатор Бърни Сандърс, известен с по-левите си възгледи, включително със защитата на правата на работниците.
В разговор със сайта Gizmodo той насочва вниманието към това кой се е облажил от увеличението в продуктивността, което се наблюдава в последния половин век.
"Почти всички ползи от тази продуктивност са отишли в корпорации и компаниите, които са разработили технологията. Всъщност работниците днес, ако се гледат възнагражденията с отчитане на инфлацията, изкарват по-малко и се страхувам, че почти всички нови ползи за продуктивността ще отидат в хората на върха за сметка на трудещите се", казва 83-годишният сенатор.

Според него нито технологиите, нито изкуственият интелект в частност са добри или лоши - зависи как се ползват и кой печели от това.
Сандърс посочва, че някои синдикати в Щатите вече започват да водят преговори по този въпрос. За самия него е важно ако продуктивността в една професия бъде повлияна от изкуствен интелект, ползите да се усещат и от самите работници, не само от изпълнителните директори.
"Това може да означава по-кратка работна седмица, 32-часова работна седмица, за каквато се борим, без намаляване на заплащането", обяснява той.
Твърди, че е говорил с някои водещи лица в сферата на изкуствения интелект, като едни споделят притесненията му, други - не чак толкова. Самият той е от хората, които очакват сериозни съкращения на работници и за него случващото се "не е като Индустриалната революция", а е "много по-тежко".
Възможно ли е ИИ и роботизацията да подобрят човешкия живот и да намалят бедността? Според Сандърс е възможно, макар да прави важно уточнение:
"Алчността на милиардерите контролира процеса. Но обикновените хора трябва да контролират бъдещето".
---
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, iBank, Coca-Cola HBC Bulgaria, Kaufland, Силвър Стар, DENSHI.