София и още 5 общини започват програма за подмяна на старите печки

Столичната община, заедно с още пет други общини - Бургас, Русе, Стара Загора, Велико Търново и Монтана започва работа по програма за безплатна подмяна на старите печки на дърва и въглища с такива за по-екологично гориво.

Самият проект носи името „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух" и е по програма „Лайф+“ на Европейската комисия. Изпълнението му вече е в сила и от сряда гражданите на петте общини ще могат да заявят своето желание за подмяна на старите си отоплителни системи с по-екологично гориво чрез районните администрации.

"На база на интереса и подадените заявления ще могат да се определят зоните за въздействие, както и целевите групи. Ако има нужда и интересът е много голям, ще се определят и допълнителни критерии", обяви кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя същотака добави, че освен изпълнението на този проект, се включва и изпълнението на проекта по ОП „Околна среда“ за подмяна на още 15 000 домакинства.

„Нашата цел е с тези два проекта до 3 години в Столичната община да бъдат подменени отоплителните инсталации на около 20 000 домакинства, което е повече от 1/3 от общо 55 000 домакинства в София, които се отопляват на дърва и въглища“, поясни Фандъкова.

Стойността на проекта, който предстои да бъде изпълнен, е на обща стойност 16 666 000 евро като 60% е безвъзмездното финансиране по програмата, останалите са съфинансиране на всяка от общините.

За Столичната община средствата са над 6 850 000 евро, като безвъзмездното финансиране е над 3.5 млн. евро. Останалите средства се осигуряват от бюджета на общината. В началото на 2019 г. със средства от проекта очаквам да имаме две нови стационарни станции за измерване на качеството на атмосферния въздуха, които да бъдат включени в общата Национална система, да се направи нов анализ на действащата програма за качеството на атмосферния въздух и промени за новата програма, която в момента разработваме.

Кметът на София припомни, че градът е поел ангажимента да изпълнява програма от над 100 мерки за повишаване на чистотата на атмосферния въздух, а отоплението през зимата е сред основните причинители на замърсяването с фини прахови частици. Фандъкова обясни, че ангажиментът на общината засега е да предостави по-екологичните системи за отопление, но на следващ етап се обмислят законодателни промени.

"Като част от проекта е и един анализ на съществуващата нормативна база и евентуално предложение за промяна за енергийните помощи. Имах среща с министъра на труда и социалната политика Бисер Петков. Той прояви сериозен интерес и готовност за разглеждане на различни варианти. Пелетите вече са включени във възможността за получаване на енергийни помощи", кметът на София.

Тя припомни, че именно общината е поискала да се въведат стандарти за дървата и въглищата, които се получават като помощи.

"Имаме още две предложения - за въвеждане на екостикери, за да може да ограничаваме движението на по-замърсяващите автомобили в дните с повишено ниво на замърсяване и другото е инкриминиране на горенето на отпадъци", посочи още Фандъкова.

Новините

Най-четените