Над 80% от българите са на мнение, че в условията на криза след коронавируса у нас трябва да бъде подкрепен българският туристически бранш. Това показват данните от проучване на "Галъп интернешънъл", проведено по телефона сред 1000 българи, преди летния туристически сезон.
Изследването е част от редовната изследователска програма на "Галъп интернешънъл" и Националния борд по туризма. То е проведено между 1 и 5 май сред 1000 души по метода на телефонното интервю, като авторите отбелязват, че това е преди обявяване на част от правилата и мерките, свързани с възможността за почивка у нас и в чужбина (карантина, декларации и пр.), отбелязват от "Галъп"
Според социолозите макар извънредната ситуация да създава сериозни цялостни пречки пред туризма, много хора у нас започват да проявяват своеобразен своеобразен туристически патриотизъм.
Така данните показват, че 70% от анкетираните са оценили потенциала на България за летен туризъм като добър или много добър. На противоположното мнение са около 25%, докато останалите се колебаят.
Въпреки това принципно положително отношение, коронавирусът е накарал повечето хора да са много по-предпазливи по отношение на конкретните планове за почивка. Така например спрямо декември, декларираните намерения за организирана почивка (на море, планина и т.н.) в летния сезон са намалели близо три пъти.
Онези, които въпреки всичко продължават да планират почивка през лятото сега, са променили намеренията си и по-често посочват дестинации у нас - с десет пункта нараства делът на предпочитанията за лятна морска почивка в България, главно за сметка на море в чужбина.
Въпреки това базата е силно стеснена - заради общия спад. А това значи сериозен абсолютен спад и при плановете за морски почивки у нас.
От "Галъп" отчитат значително по-видим спад при намеренията за лятна почивка на море в чужбина - около 1,1 млн. души са планирали през декември да почиват извън страната през лятото, докато сега броят им е намалял до около 300 хиляди души.
Около 2/3 от онези, които все пак възнамеряват да излязат от България за лятната си ваканция, възнамеряват да се насочат към Гърция, докато при останалите масово отговорът е Турция.
В актуалния напоследък дебат около подкрпеата за българския туризъм, над 80% от анкетираните заявяват, че подобна подкрепа е необходима, предимно чрез избор на дестинации у нас за сметка на почивка в чужбина. 72 на сто подкрепят държавната помощ за туристическия бранш. Подкрепата е до голяма степен автоматична и това показва ясен обществен инстинкт в кризата заради коронавируса, отбелязват социолозите.
Планираната продължителност на лятната почивка (9 дни средно) незначително нараства. Относителният дял на планирани по-високи разходи също нараства (1321 лв. средно). Но и в двата случая трябва отново да се направи уговорката, че базата е силно стеснена.