Забрана на телефоните в училищата, промяна в изпитването и регламентиране на задължителния час по религия или добродетели са част от промените в Закона за предучилищното и училищното образование, публикувани от министерството на образованието за обществено обсъждане.
Проектът предвижда забрана на мобилните телефони в училищата. Оставя се възможност за изключение - те да могат да се използват за образователни и медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства.
Забраната касае не само телефоните в час, а изобщо в училищата.
Мотивацията на министерството е, че електронните устройства пречат на концентрацията и понижават резултатите на учениците.
Освен това телефоните влошават социалните, когнитивните, двигателните, емоционалните и комуникативните умения, се посочва още в мотивите.
В промените е включена и широко дискутираната тема с въвеждането на задължителен час по добродетели и религии. За него родителите и учениците ще могат да избират от три алтернативни програми - добродетели, православие и ислям.
••• Какво се предвижда още за този предмет:
Друго предложение предвижда учебниците да са делими като части, ще облекчи ученическите раници, защото децата ще носят само тази част, над която в момента работят. Към хартиените учебниците ще се създават и електронни издания, които ще са обогатени с интерактивно съдържание.
С поправките се променя се философията на изпитването на децата - от проверка на фактологични знания към оценяване на уменията, свързани с реалния живот, критичното мислене и социално-емоционалното развитие, твърдят от МОН.
Този модел ще помогне за проследяване на личния напредък на всяко дете, за установяване на неговите силни и слаби страни, с които да разгърне цялостно потенциала си, допълват оттам.
С проекта се регламентира и друга обсъждана промяна - в обучението по математика и природни наука. За целта се създават нов вид специализирани училища - математически и природоматематически гимназии, които ще приемат ученици още след 4. клас.
Това означава, че всички настоящи математически и природоматематически гимназии се преобразуват в специализирани, поясняват от министерството.
Учениците в тях ще могат да продължат обучението си без да кандидатстват отново след 7. клас. Ако желаят, могат да кандидатстват в друго училище, а освободените места ще се запълват с нови ученици. Училищата ще могат да обявяват и допълнителен прием, уверяват от МОН.
••• Още за идеята: