Русия постави на карта първата турска АЕЦ

Русия обмисля да спре строителството на първата турска АЕЦ „Аккую", която е в процес на строеж с руско оборудване, твърди информационна агенция „Интерфакс", позовавайки се на свои източници. През април т.г. бе направена първата копка за строежа на централата, чиято стойност възлиза на над 20 милиарда долара.

Съоръжението ще има четири реактора с мощност от по 1200 мегавата и трябва да бъде изградено до 2020-та година от руската компания „Росатом". Отделно, Турция планира още две централи, изградени от западни компании, за да осигури нарастващите си енергийни нужди. Това е първата чуждестранна АЕЦ, която ще бъде собственост на "Росатом".

В бюджета за 2016 г. обаче не са предвидени средства за строителството на АЕЦ "Аккую" в Турция, съобщи Юрий Липатов, член на комисията по енергетика в Държавната дума.

Думите на Липатов могат да се считат като първо публично разяснение на позицията на Москва за бъдещето на "Аккую" след въвеждането на антитурските санкции.

Самата компания "Росатом" все още не е коментирала ситуацията.

"Санкциите не засягат проекта "Аккую", неговата съдба ще зависи от компанията, която го реализира (турската Akkuyu Nukleer, контролирана от "Росатом")", заяви ръководителят на Министерството на икономическото развитие Алексей Улюкаев.

"Росатом" има споразумение за възвращаемост на инвестициите - фиксирана тарифа върху част от строителството на централата.
Държавната корпорация още не е простъпила към строителство: през 2015 г. "Росатом" трябваше да получи 50 млрд. рубли от бюджета за този проект.

В момента обаче се води само подготовка на площадката и оформление на разрешителните.

Напрежението между Турция и Русия продължава да се засилва през последните дни, след като стана ясно, че подводница на турските военноморски сили е попречила за момент на руски кораб да премине през Босфора.

Към момента Кремъл не смята да намалява доставките на газ за Турция, но страната ще предприеме икономически мерси за свалянето на руския бомбардировач „Су-24" от турските ВВС.

Междувременно руски граждани започнаха да разпродават недвижими имоти в Турция. Турски граждани в Русия от своя страна се очакват от засилени проверки на властите, както и от натиск.

Турция е вторият по сериозност потребител на руски газ след Германия и за Москва не е толкова лесно да вземе такова решение, защото това би я лишило от няколко милиарда долара постъпления в бюджета и от синьото гориво.

Москва следи с внимание информацията, идваща от Анкара, че Турция започва разполагането на свои ракети по турско-сирийската граница в отговор на руските противовъздушни комплекси С-400 в базата им в сирийския град Хеймим.

Новините

Най-четените