Военният завод "Дунарит" беше поставен под заплаха да остане без лиценз, след като Специализираната прокуратура повдигна обвинение на управителя Кръстю Кръстев и още двама членове на съвета на директорите.
Без да има официално съобщение от държавното обвинение, "Стандарт" и "Монитор" твърдят, че Кръстев е разследван по дело за източване на средства през фиктивни консултантски договори. Твърди се, че сигналът за нарушенията е подаден от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) и от синдиците на КТБ, като има съмнения за прехвърляне на пари към сметки, свързани с Цветан Василев.
Заради протеста на служителите в "Дунарит" и опасенията от блокиране на дейността по вече подписани договори за няколко десетки милиона лв., министърът на икономиката Емил Караниколов се срещна с представители на ръководството и на синдикатите.
След нея стана ясно, че целият съвет на директорите на "Дунарит" е подал оставка, за да не се стигне до загуба на лиценза.
"Хората ще си работят, разчитайте на това, още един път казвам - с премиера обсъдихме, няма да бъдат предприети действия за затварянето на завода. Нов Съвет на директорите ще бъде избран скоро и колкото по-бързо стане това, толкова по-добре ще е за завода", каза Караниколов.
Оръжейният бизнес от портфейла КТБ
"Дунарит" е една от компаниите, които бяха финансирани от КТБ по време на управлението на Цветан Василев. Тя беше включена в списъка на дружествата с необезпечени кредити към банката, като е получил 97 млн. евро, 35,9 млн. лева, както и 34,6 млн. долара. Дружеството се води и кредитор на КТБ заради 85 милиона лева влогове.
В края на 2016 г. Цветан Василев обяви, че е бил подложен на натиск да прехвърли безвъзмездно 50% дялове от военния завод на фирми, свързани с бизнесмена Александър Сталийски. Впоследствие Василев е откупил акциите от русенското предприятие като част от общ пакет на стойност 43 милиона лева, в който влизат и акции от "Авионамс" (Граф Игнатиево).
През 2016 г. оръжейният търговец "Емко" на Емилиян Гебрев поиска да придобие мажоритарен дял от собствеността на "Дунарит" АД, като процедурата беше атакувана неколкократно от офшорна компания, която се опитва да се впише като кредитор на русенския завод.
Според неофициалната информация в цитираните медии: Емилиян Гебрев също е привлечен под наказателна отговорност за "участие в организирана престъпна група, източила "Дунарит" и прала пари".
На 25 юли 2017 г. Междуведомственият съвет по отбранителната индустрия е отнела за 6-месечен срок лиценза на неговата фирма "Емко" - един от най-големите търговци с оръжия. Причините: установени нарушения относно изискванията към устройството на обектите на фирмата, правилата за съхранение на боеприпаси, нарушения на правилата за пожарна безопасност и др.
Втори опит за отнемане на лиценза
На 4 август 2017 г. МВР е изпратило писмо до централата на "Дунарит", в което се съобщава, че започва процедура по отнемане на разрешението за търговия заради несъвместимост на директора му с условията за издаване на лиценз.
Това е вторият случай в рамките на последните 2,5 години, в който лицензът на "Дунарит" е спрян. През март 2015 г. дружеството беше блокирано заради липса на документи, които да удостоверят собствеността на предприятието. По-късно Административният съд в София отмени решението за временно отнемане на разрешителното.
Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, ръководена от Пламен Георгиев, все още не е публикувала официална информация по казуса. В края на 2015 г. Комисията внесе иск за отнемане на имущество на Цветан Василев в размер на близо 1 милиард лева. Съдът разреши налагането на обезпечителни мерки върху имоти и акции в размер на 603,7 милиона лева.
Поредният казус около бъдещето на военния завод в Русе доведе до протест от страна на синдикалните организации.
Синдикатите предупреждават, че всеки опит да се спре работата на завода ще засегне доставчици и контрагенти. Те твърдят, че става дума за целенасочена атака към дружеството.
"Не се страхувам да кажа, че Делян Пеевски иска да ни унищожи", каза Диана Георгиева, ръководител на структурата на КНСБ в "Дунарит".
В подкрепа на ръководството на компанията се оказа и зам.-председателят на АБВ и бивш министър на вътрешните работи (2005-2008) Румен Петков.
"От 25 юли насам текат действия на Междуведомствената комисия, свързани с отнемане на международните лицензи на компанията „Емко". Впоследствие, действия на Специализираната прокуратура, които нямат обяснение, довеждат до начало на вземане на решения по отнемане на лиценза на две компании - на „Емко" и „Дунарит". Ударите по тези компании ще съсипят "Кинтекс", тъй като те са негови основни партньори", казва Петков, цитиран от БНТ.
Финансовите отчети на "Дунарит" показват стабилно увеличение на нетната печалба за последните 3 години от 14 млн. лв. (през 2014 г.) до 28,5 млн. лв. (през 2016 г.). През последните години военният завод има поръчки от фирми, свързани със страни от НАТО, включително САЩ.
Средният годишен персонал в предприятието е 996 души за последната година. За последната година дружеството е на второ място по печалба преди лихви, данъци, обезценка и амортизация (EBITDA), след "Арсенал" АД в сектора "Производство и търговия с оръжия и боеприпаси", според данните на ICAP Bulgaria.
"Дунарит" е и едно от трите най-големи предприятия в региона на Русе. Финансовите му показатели го поставят на четвърто място по обем на приходите и активите в сферата на производството на въоръжение и боеприпаси, и на първо - по обем на задълженията.