Чешката енергийна компания ЧЕЗ обмисля да заведе иск срещу България пред международен арбитраж заради втория отказ на Комисията за защита на конкуренцията да одобри сделка за продажба на бизнесите им в страната.
"Еврохолд" е призната международна компания с рейтинг на Fitch. Това е най-голямата българска публично търгувана компания, акциите й се търгуват на Софийската и Варшавската фондова борси, емитира облигации на Ирландската фондова борса в Дъблин и подлежи на редовен контрол от страна на надзорниците на финансовите пазари. Въпреки това българската държава блокира продажбата на българските активи на ЧЕЗ за втори път, въпреки факта, че "Еврохолд" е уважаван международен инвеститор и все още не е активен в енергийния сектор. Завършването на продажбата на български активи в такава непредсказуема среда е голямо предизвикателство", се казва в изявление на говорителя на ЧЕЗ Груп Алис Хоракова, цитирана от Нова ТВ.
Решението на КЗК беше обявено в четвъртък. Основанието за забрана на продажбата беше, че тя би довела до значително предимство на "Еврохолд" пред конкурентите им на пазара. Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок.
"Ще планираме следващите си стъпки, когато се запознаем напълно с обосновката на решението на Българското антимонополно ведомство. Ще разгледаме възможността да използваме правни средства срещу решението на антитръстовия орган или да подадем иск в международен инвестиционен арбитраж. През целия процес на продажба ЧЕЗ продължи да управлява правилно своите компании, инвестира в развитието на българската дистрибуторска мрежа и провежда дейности за подкрепа на местните общности в рамките на корпоративната социална отговорност. Нищо от това няма да бъде засегнато от решението на антитръстовия орган", се казва в съобщението на ЧЕЗ.
От "Еврохолд" обявиха, че приемат решението на КЗК като "позитивна оценка за финансовата мощ на холдинга и като потвърждение за възможностите на компанията да реализира мащабни придобивания". Еврохолд ще изчака решение на надзорния съвет на компанията за по-нататъшните стъпки по сделката и за развитието на инвестиционната си стратегия в енергийния сектор.