Милиардерът Илон Мъск отново е променил решението си относно купуването на социалната платформа Twitter и сега сделката отново е в ход.
Това става ясно от писмо до акционерите на Twitter, в което Мъск заявява, че е съгласен да плати предложената от него преди месеци цена за социалната платформа.
Новата промяна в мнението му по казуса идва само седмици преди двете страни да се изправят пред съда. От Twitter съдят Мъск с намерението да го принудят да продължи действията си по закупуването на компанията.
Мъск беше договорил покупката на платформата за 44 млрд. долара, но се отметна от сделката през юли, а като причина за това посочи отказът на компанията да му предостави информация за дела на фалшивите и спам профили в платформата.
В отговор на това компанията подаде иск срещу милиардера, настоявайки сделката да продължи по план.
На свой ред, Мъск подаде контраиск срещу Twitter с мотива, че оттам са му предоставили погрешна оценка за състоянието на бизнеса на компанията и ключови показатели за потребителите на платформата, преди той да отправи офертата за 44 милиарда долара за закупуването ѝ.
В писмото до ръководството на компанията адвокатите на Мъск заявяват, че той възнамерява да продължи напред и да завърши сделката. Според тях той очаква да получи необходимото финансиране, като е поискал искът срещу него да бъде прекратен.
В изявление от Twitter потвърждават, че са получили писмото и са готови също да приключат сделката при цената от 54,20 долара за акция, обещана от Мъск през април.
Според анализатори промяната в решението на бизнесмена е продиктувана от ниските му шансове за победа в съдебната битка с Twitter. Той вложи много усилия да убеди хората в проблема с фалшивите профили, но в същото време компрометира компанията, която скоро може да е негова собственост.
Когато Мъск за първи път разкри плановете си за закупуване на социалната платформа, той заяви, че иска да я изчисти от спам акаунтите и да я запази като място за свобода на словото.
Този обрат доведе до това акциите на Twitter да скочат с цели 13%, преди търговията с тях да бъде спряна.