Телефонни записи, имейли, банкови преводи и разписки - това е уличаващото портфолио от доказателства, показващо как бившият служител на Twitter Ахмад Абуамо е сътрудничил със саудитското правителство и е предоставял лична информация за потребители на социалната мрежа, които са използвали анонимни профили, за да критикуват кралското семейство.
По-рано тази седмица съдът в Сан Франциско обяви Абуамо за виновен по обвинения в шпионаж, пране на пари, заговор за извършване на електронни измами и фалшифициране на доказателства.
Сега роденият в Египет бивш служител на Twitter с двойно американско и ливанско гражданство го очакват дълги години затвор.
Абуамо обаче не е единственият участник в схемата, като той е работил заедно с още двама души. Единият е инженерът Али Алзабара, който е осигурил достъп до данните на 6000 граждани на кралството.
Сред тях е и журналиста дисидент Джамал Хашогджи, който през 2018 г. бе отвлечен от саудитското посолство в Истанбул и след това убит. Според американското разузнаване саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман лично е наредил смъртта на Хашогджи, а целият случай стана повод за разрив в отношенията между администрацията на президента Байдън и управлението в Рияд.
Последният обвинен е Ахмед ал Мутаири, който е действал като вербовчик и е убедил Абуамо и Алзабара да използват инструментите на Twitter, за да крадат личната информация на важни за саудитското разузнаване хора. Той е действал като координатор на операцията и е събирал доставената информация.
Първите обвинения срещу двамата служители на Twitter са повдигнати през 2019 г., а година по-късно са разширени с включването на Мутаири в процеса. Само Албуамо обаче е изправен пред съда, след като е арестуван в Сиатъл, докато вече е бил на длъжност в Microsoft. Другите двама обвинени все още се издирват.
Според обвинението Албуамо е използвал достъпа си до вътрешна информация за профилите в Twitter на саудитски дисиденти и я е продал срещу 300 000 долара и скъпи подаръци, един от които е марков часовник за 20 000 долара.
Той е извършвал дейността си в периода между ноември 2014 и май 2015 г., докато е работил като маркетингов мениджър на социалната мрежа за района на Близкия изток и Северна Африка.
Разбира се, защитата отхвърля всички обвинения, като адвокатите твърдят, че техния клиент е вършел работата си, която е била свързана с популяризиране на платформата на саудитския пазар.
Анджела Чуанг, федерален защитник, представляващ Абуамо, твърди, че целият процес е резултат от неуспешните действия и небрежното отношение на Twitter към данните на своите потребители. От своя страна властите в САЩ са позволили на истинският виновник Алзабара да избяга в Саудитска Арабия, въпреки че е бил поставен под наблюдение.
"Както правителството, така и Twitter търсят начин да се оправдаят за грешките си", казва Чуанг по време на процеса, цитирана от Bloomberg. "САЩ оставиха основния си заподозрян да избяга, a Twitter си изми ръцете с Абуамо."
Все пак доказателствата на обвинението сочат към нещо съвсем различно.
Според него основният двигател на операцията е Бадер ал Асакер - близък на престолонаследника принц Мохамед и директор на мащабна държавна фондация с фокус върху младите саудитци, образованието, новите технологии и социалните мрежи.
Двамата се виждат за първи път през 2014 г. по време на посещение на Асакер в централата на Twitter в Сан Фрациско, а записите от тяхната последващата комуникация през телефон и мейли показват, че е имало и поне още една среща в Лондон, където Абуамо е бил на работна конференция.
Основна тема на разговора им там е бил анонимен Twitter профил с псевдоним @mujtahidd, който набира милиони последователи още по време на вълненията покрай Арабската пролет заради множеството си критични постове и обвинения в корупция към саудитското кралско семейство.
"Това е профил с цел публикуване на поверителна информация за Саудитска Арабия и нейното кралско семейство", се казва в мейл, изпратен от Асакер, където пише още, че акаунтът нарушава "закона за борба с киберпрестъпността" и разпространява клевети. "Например, @mujtahidd беше първият, който обяви, че кралят страда от Алцхаймер", се казва в писмото.
Скоро след това става ясно, че Абуамо е преглеждал личните данни на профила и е направил опит да го деактивира.
Същото се случва и с друг подобен потребител с псевдоним @Hsanatt. Абуамо опитва да деактивира и него с мотивите, че се представя за член на кралското семейство, но молбата е отхвърлена от преглеждащия екип на платформата.
Налага се лично Асакер да подаде жалба и едва тогава @Hsanatt е закрит. По-късно в кореспонденцията си той твърди, че е успял да идентифицира лицето зад дисидентски акаунт. Преведеният имейл до неназован получател, показан само на журито на хартиен носител, определя потребителя като "много способен и предпазлив" и казва, че е използвал криптиране, за да скрие следите си.
За своята помощ в рамките на по-малко от година Абуамо получава солидно възнаграждение. В съда прокурорите показват на журито документация за три превода по 100 000 долара
Първите два са изпратени на банковата сметка на баща му в Ливан, докато третият е бил директен за фирма на негово име в САЩ.
Колкото до скъпият часовник Hublot, той е бил публикуван за продажба в онлайн магазин малко след пътуването до Лондон, като Абуамо отхвърля оферта на стойност 20 000 долара и твърди, че не пази бележката от закупуването му.
Сега обаче го очаква присъда между 10 и 20 години затвор.