Решението на Русия да признае самообявилите се Донецката и Луганска народни републики (ДНР и ЛНР) за независими държави и да изпрати там войници, които да "подсигурят мира", доведе до незабавна реакция върху пазарите.
Цените на петрола и газа взеха рязък завой нагоре, като цената на петрола сорт "Брент" достигна седем-годишен връх от 97,76 долара за барел, а газът, търгуван в Холандия, поскъпна с цели 13%, повличайки след себе си и други стоки.
Горивата скачат значително заради опасенията, че кризата между Украйна и Русия може да се влоши още повече и да наруши доставките по света.
Русия е един от най-големите износители на петрол и природен газ, а вероятността за въоръжен конфликт и за налагане на санкции спрямо страната от Запада карат Москва да изглежда нестабилно на пазарите.
САЩ, Великобритания и ЕС вече говорят за налагане на крути санкции над Русия, като те могат да ограничат възможностите на страната да търгува с чуждестранна валута. Това, от своя страна, има капацитета да доведе до сериозни промени в пазарите на суровини от петрол и газ до метали и селско стопанство.
Ефектът на подобни ограничения ще даде резултат в по-високи цени на газа за по-дълго време.
Енергийният експерт Сю Трин от Manulife Investment Management коментира пред "Би Би Си", че кризата между Украйна и Русия може да има "съществени последици" върху цените на петрола.
Санкциите, принуждаващи Русия да доставя по-малко суров или природен газ, биха имали "важно въздействие върху световната икономика", допълва тя.
Майка Къри, инвестиционен директор във Fidelity International, прогнозира, че цената на петрола може скоро да надхвърли психологическата граница от 100 долара за барел поради комбинация от кризата в Украйна, студената зима в САЩ и липсата на инвестиции в доставките на петрол и газ по света.
"Русия доставя един на всеки 10 барела петрол, консумирани в световен мащаб, така че тя е основен играч, когато става въпрос за цената на петрола, и разбира се, това наистина ще навреди на потребителите", коментира тя.
Същевременно с това руската рубла се срина до най-ниското си ниво от 15 месеца насам покрай новините за признаването на ДНР и ЛНР от Путин.
Стойността на рублата спадна с цял процент до 80,5825 за един щатски долар, което е най-ниското ниво от ноември 2020 г. насам. Доходността върху руските доларови облигации с падеж 2047 година се повиши с 26 базисни пункта до 5,38% в понеделник.
Акциите на базирания в Русия производител на алуминий United Co. Rusal International PJSC се сринаха с цели 22% в Хонконг, което е най-сериозната загуба от април 2018 година насам.
В момента пазарите очакват по-нататъшните реакции на САЩ, Великобритания и ЕС спрямо ситуацията, като негативните прогнози са, че това може да доведе до още по-сериозни сътресения.
Един от най-тежките възможните ходове на Вашингтон е да съсредоточи сили върху изключване на руските банки от банковата система SWIFT и пълната забрана за инвестиционните фондове на ЕС, Великобритания и САЩ да притежават руски държавни облигации.