Как ще изглежда България утре?

Публикуваме коментара на Светослав Иванов от предаването "120 минути" по bTV, а видеото можете да видите тук.

 

Как си представяме България? Като страна с намаляващо население, която привидно спазва европравилата, за да усвоява фондове, но така и не може да догони стандарта на западните си съюзници? Или като държава, която в момента има историческия шанс най-накрая да формулира обща стратегия, която да даде нова посока на обществото.

Защото без обща посока и общ път, при липсата на цел, която да гоним заедно, идва общото усещане за несигурност и до голяма степен безпътица. Светът е много различен отпреди 20 години, няма нищо общо с планетата преди 10 години и рязко се различава от този преди пет години.

Как си представяме България? Държава, която загуби над 20 процента от населението си в трудоспособна възраст, които отидоха в чужбина. Недалновидни политици, които така и не създадоха условия да задържат хиляди свои лекари, учени, инженери, архитекти и какви ли още не.

Днес кадри липсват почти във всяка индустрия.

В някои сфери вече тази липса се усеща особено драматично, а в други тепърва ще разбираме какво е да няма квалифицирани работници, които да произвеждат някаква добавена стойност за българската икономика.

Защото когато дойде един голям чуждестранен инвеститор, той се интересува от законодателство, данъчни регламенти, сигурност, но най-вече - от това какви хора може да наеме. Инвеститорът се интересува от учебните програми в университетите, дали те отговарят на реалността днес или са спрели преди десетилетия. Инвеститорът иска да разбере дали тези университети са в състояние да подготвят кадри, които да се влеят в неговото производство. Ако отговорът е отрицателен, сме обречени на производство с ниска стойност, ниско заплащане и слаба перспектива.

Не е за вярване как заради липса на ясен план, ключови български градове опустяха, въпреки стратегическото си местоположение. И Видин, и Русе, и Силистра са градове, в които има толкова голям потенциал, най-малкото защото са на река Дунав.

При правилна политика и ясна стратегия десетки компании биха инвестирали в място, което е на няколко часа по вода от Виена. Но регионът беше разграбен, стана беден. И толкова време беше загубено.

Ако България сега не формулира какво и как иска да произвежда и каква икономика иска да изгради, ако не накара университетите да синхронизират учебните си планове с нуждите на обща стратегия, само след няколко години ще имаме ситуация, при която дори и български фирми ще изнасят производствата си в чужбина поради недостиг на кадри.

Все още не сме видели ясен план - колко лекари ще ни трябват през следващите няколко години, колко инженери, колко програмисти, колко строители, колко учители. Дори и майсторите, които могат да ти оправят колата, стават все по-малко. Голяма част си тръгнаха.

Как говориш например за „Белене", когато в централата няма да има кой да работи? Дори и в АЕЦ „Козлодуй" вече няма кой да замени пенсиониращите се кадри. Просто няма хора. Как да отвориш нови и модерни болници при положение, че специалистите са ограничени до минимум?

Един месец слушахме дебати по бюджета. Според управляващите той е „щедър", „богат", „перспективен". Но няма значение колко милиарда повече ще изливаш в неработещи системи.

Няма кой знае какво значение дали ще повишиш заплатите на администрацията в изборна година, когато тя е все така нереформирана.

Това е загуба на ценно време, основно за нашите деца. С липсата на държавна политика искате да ги превърнете в шепа хора, които ще трябва да работят като за трима срещу заплатата на един, за да плащат данъци, които да се вливат във все същите неработещи системи. Така, както минава животът на нашето поколение, в което дори и не чуваме въпроса - как ще изглежда България утре?

#1 futureless 02.12.2018 в 21:16:06

Населението в страна, където минава за по-престижно да изучиш криво-ляво някой чужд език или някакви бизнес глупости, отколкото да станеш заварчик, е обречено да се превърне в обслужващ персонал, годен да мие чинии или да се разправя с индийски простаци по телефона, но не и да произведе нещо. По-конспиративно погледнато, може би това ни е глобално отредената позиция, ама пък от друга страна това развитие, никак не е изненадващо за народ, измислил поговорката "учи, за да не работиш"...

#3 explorer 03.12.2018 в 11:23:15

Авторът е прав в едно, няма визия и стратегия на държавно ниво. Такива които да обхващат цялото население. Държавата не е само администрация, основното й предназначение е генерирането и провеждането на политики, които имат подкрепата на мнозинството и вземат предвид и нуждите и правата на малцинствата. Не може от днес за утре да искаме качествено образование, здравеопазване и доходоносна икономика. Дори да има отпуснати средства, ние трябва да знаем кое е важно и не да ги раздаваме "на калпак", а да помислим как може да ги инвестираме по начин който ги преумножава в бъдеще. За мен, тук е основния ни проблем. Ние се превърнахме в консуматори и това започна от средата на 60-те години на миналия век, когато раните от ВСВ бяха позаличени. От тогава на сетне все повече хора искат да се "облажат" от общото благо, защото този тон (пример) беше зададен от горе. От управниците разполагащи с неограничена тоталитарна власт. И днес все още ни отупват като брашнян чувал, в който напоследък постъпват и някакви евро фондове. Ако не се замислим какво искаме да направим и постигнем, а не колко искаме да изхарчим и къде да отидем или да "топнем чушката", то накрая купона просто ще свърши и ще ревем, че искаме пряка демокрация, защото от мъглата започва да изплува болезнената мисъл, че от нас нищо не зависи и нищо добро не ни чака за напред, ако продължаваме така. btw, това резонира в глобален мащаб и с темата на срещата в Катовице.

#4 dan4o73 03.12.2018 в 11:46:02

30 години работодателите бяха супер и обясняваха на работника , че ако не му изнася да работи, отвън чакат други.Никой не си даваше сметка ,че това време ще свърши.30 години работника се оправяше както може, но ето че палачинката се обърна.Виждаме и какви са работодателите в България - ТИМ,Черепа,Баневи,Гриша Ганчев и тнт.И един пример за чужд работодател : как може Лидъл в София да дава 1000 лв за касиер, а в Бургас 600.Да не мисли някой , че оборотите извън София са наполовина на София.Факт е и че в Китай вече заплатите са по добри от тук.Когато хората протестират за повишаване на стандарта, както в момента , се обяснява, че всичко е наред и сме си много добре.Обяснете ако обичате и на работодателите ,че сме много добре и да не реват за работна ръка.Тя се оправя както може.Време е и те да започнат да се оправят както могат.

#5 Xaoc 03.12.2018 в 14:23:24

Преди време кандидатствах за мениджърска позиция в огромна международна фирма в офиса в София. Оказа се, че бюджета за тази позиция е 2500лв. За ръководна позиция с доста изисквания и отговорности. Междувременно един приятел с едвам завършен 11ти клас ми каза, че с таксито изкарва толкова. Та, мисълта ми е, защо да има квалифицирани кадри, след като заплащането им е колкото на обикновен таксиметров шофьор? Липсват стимули и затова са виновни алчните собственици на фирми, корупцията, шуробаджанащината, политиците , липсата на правила (тоест правила има, но никой не ги спазва) и не на последно място - сивата икономика. Определено имам усещането, че сме някаква колония или ферма за работна ръка на Запада. Скоро и това няма да сме. Последният да затвори вратата на излизане.

#6 SamVaims 03.12.2018 в 19:11:01

На братлето по-долу не му харесвали 2500 лева месечен доход, каквито получавал водач на такси Получавал ги обаче само в най-екстремните му мечти. #ебатискапанатадържава

#7 Shotgun Predator 03.12.2018 в 20:56:54

На г-н Иванов материалите са му слаби, но темата която засяга е важна. В България на свободния пазар, само ИТ-та могад да разчитат на нещо, всичко друго е леш. Ние нямаме усещане за общност, може да се спори защо е така. За мен основния виновник е комунизмът, три поколения бяха духовно смазани. Всичко човешко и хората е убито в зародиш. Вижте един индивид, дето е печелил 1000лв и започва да печели 2000лв. на месец. Как се променя един такъв човек в България, сега се помислете един дето започва 10000лв. да печели. Абсолютен задник, нали. Докато тези хора не развият самосъзнание, че който печели много, и много е длъжен на обществото. А какво е обществото, ами какво, неговите съседи, съграждани, работници. Няма да се оправим. При нас не моще да проработи англосаксонския егоизъм и руския тоталитаризъм, защото земята ние малко, и нямаме полезни ископаеми. При нас само едно държене ръка за ръка е приложимо, ако искаме България да я има. Който иска България да я има, да се грижи за ближния, друг начин няма.

#8 Dox 04.12.2018 в 00:02:47

У нас свободен пазар няма. Това е илюзия, каквато е и комунизмът, дето никога никъде не го е имало, а в последните 30 години пък съвсем. Но, удивително е как продължава да бъде използван като удобна изтривалка и универсално оправдание за всичко. Нищо, че именно по време на т.нар. "комунизъм", създаването и поддържането на чувство за общност беше съществен елемент не само от идеологията, но и на държавната политика. Хубаво е, когато нещо може да отвлече вниманието, докато ние се крием зад дувара, нали.

#9 GETI 04.12.2018 в 01:10:17

Shotgun Predator | 03.12.201820:56 Ние нямаме усещане за общност, може да се спори защо е така. За мен основния виновник е комунизмът, три поколения бяха духовно смазани. Всичко човешко и хората е убито в зародиш. **** Ни са притеснявай! Неолиберализма със своите евро-атлантически ценности - педерастия, циганизация, инцест, еднополови бракове, джендърсво, ислямизация и тероризъм.. ше ни оправи духовно смазаните поколения и възроди загубеното човешко от зародишшш

#10 twoflower 04.12.2018 в 06:44:27

Хайде стига сте мрънкали и спрете да плюете. Вместо това намерете нещо по-конструктивно като занимание. Никой не ви е длъжен за нищо (и на мен в това число). А заплатата е винаги въпрос на договорки. И ако 1000 лева в Лидл не ви стигат, има преквалификации. С достатъчно упорство се постига всичко. Не с писане на коментари.

#11 Kenny McCоrmick 04.12.2018 в 10:31:51

Светослав Иванов полека-лека сваля маската и разкрива истинската си същност на безобразен популист и болен социалист. Държава това, държавата онова, държавата, мрън пък. Българската държава е лош стопанин, лош мениджър и лош планьор. Колкото по-малко се меси тя в частния бизнес, толкова по-добре. Как ще накара университетите да "синхронизират учебните си планове"? С пръчки ли ще бият онези феодални старци, които преподават по учебници от 62-ра? Или пак ще налеем едни много парички, а специалност право ще завършват 299339393939393939939393498298492 човека на година. То само магаре не завършва вече. Частни университети, високи такси и баста на това неграмотници да имат виШУ. А на инвеститорите Иванов да не им бере много кахъра. България е привлекателна дестинация за аутсорсинг. Явно има защо...

#12 deowin 04.12.2018 в 16:21:39

>Българската държава е лош стопанин, лош мениджър и лош планьор Не виждам силна причина да мислим, че българският частник се справя много по-добре. И сега какво правим? >комунизмът, дето никога никъде не го е имало, а в последните 30 години пък съвсем. Но, удивително е как продължава да бъде използван като удобна изтривалка Като удобна изтривалка - и с пълно право - се използва режимът от 45та до 89а. Хората го наричат "комунизъм", защото им е нужно някакво име, с което да го нарекат, а и управляващите така го водеха - партиите бяха наречени "комунинистически", идеологията беше окачествяваня като "комунистическа", градяхме "светлий комунизъм" и прочие. Наистина ли мислиш, че е някакво невероятно дълбоко прозрение, че този режим не отговаря на теоретичния комунизъм? Само ти се сещаш, щото си умопомрачаващо ентелегентен. Аха. Разбира се, че онзи комунизъм не е еквивалентен на теоретичния комунизъм. Това не прави всичките недъзи, дефекти и престъпления на онзи режим по-малко реални. А хората говорят именно за тях, докато тези като теб се опитват да ги оневиняват по стандартния начин. Да, онзи комунизъм не е като теоретичния комунизъм. Но е единственият, който някога сме виждали. Другият е изцяло теоретичен, не сме го виждали, вероятно няма да го видим, и на никой днес не му дреме дали бил имал недостатъци и какви, или поне не повече от това колко го интересува какво ще стане при второто пришествие - като дойде.. ако дойде, тогава можем евентуално да се поинтересуваме. До тогава можем да говорим за неща от реалността, в която живеем. В случая, неща от близкото минало. За това говорим, а не за хипотетичните блянове на Маркс, Енгелс, Ленин и куп нисши ентелектуалци като теб. Тоест, за това говорим тези, които всъщност притежаваме необходимия нетривиален интелект и поне някакво интелектуално достойнство, за да не търсим да оправдаваме гнусотиите на онзи режим с малоумни "аргументи".

#14 deowin 04.12.2018 в 17:26:05

Ще спреш ли някога да ме следваш като бито куче? Скимтенето ти е толкова жално, че почти бъди състрадание. Почти. Да, отдавна стана пределно ясно, че изпитваш остра нужда да ме атакуваш лично за това кой съм аз. Въпреки, че не знаеш нищо за мен. ОК. Ако нямаш какво да кажеш по въпроса, може би би ти било по-полезно да отнесеш комплексите си за малоценност, заради които изпитваш тази остра нужда, на подходящ специалист. Или продължи да ме следиш и да скимтиш жалостиво - все пак това е най-лесният и достъпен начин да си начешеш напълно разбираемата иначе комплексарщина и да се опиташ да се почувстваш по-добре в мизерната си реалност на бивше спортистче.

#15 Dox 04.12.2018 в 18:27:47

Канчето.., пардон! - Кенчето, се е натъпкал с мухлясали клишета от преди 30-на години, като лайно с витамини. Клишето, на което се вързаха кажи-речи всички /включително и моя милост/ е това за държавата, дето била лош стопанин. Някои /включително и моя милост/, дали по-рано или по-късно, осъзнаха, че това е вятър и мъгла. Като доказателство може да се посочат кризите, особено тази преди 10-на години, която бе предизвикана именно от съзнателното редуциране на държавната намеса и регулации и оставяне всичко на т.нар. "свободен пазар", може да се посочи също и Китай. Да не говорим, че тази глупост е отхвърлена отдавна и от икономическата наука. А като е толкова лош стопанин държавата, защо преди две години частните университети у нас ореваха света, да получават и те пари от държавния бюджет? И това беше гласувано. Нали частните университети и училища, като "винаги по-добри стопани", трябваше да са цъфнали, вързали и червясали от пари, дествайки свободно на "свободния пазар"? Е, да, ама не! Нещата, Кенчо, стоят точно наопаки, мойто момче. Държавата винаги е по-добрия стопанин. Това вече се вижда с просто око. Всичко, което беше градено едно време от държавата още може да се ползва. Всичко което се прави от частник, трае най-много 2-3 години и започват ремонти или пък трябва да го хвърлиш и да купуваш ново. Частникът няма интерес нещата да са здрави, трайни и качествени, защото след кратко време търсенето на "продуктите" му ще спре. За това действа по съвсем друга схема, наречена не от кой да е, а от Стив Джобс - планирано остаряване. Колкото до дългосрочната стратегия, дето я спряга автора, гледам, че мисленето му стига до съвсем къс хоризонт - т.нар. "инвеститори". Ами, толкова си може, човекът.

#18 Dox 04.12.2018 в 22:54:56

Трънке Бодливова, Ами не случайно мрънкането е голямо - можели са да спестяват, та да харчат по 500 лв. с 200 лв. заплата. Аз също го правех. А спестявай сега, да те видя, Трънке!?!? Друг е въпроса, че спестеното отиваше за кичозни сватби /не, че сега не е същото/, изпращане на войници, кръщенета /сега са десетократно по-пищни и кичозни/. Такива ми ти работи, Трънке. Ами я ти, вместо да ми се правиш на умна, слез в мазето и извади още от туршията. Нищо, нищо няма да изпуснеш от Биг Брадър. Утре ще ти го разкажа. А може и още тази вечер, ако си на кеф

#19 Dox 04.12.2018 в 23:10:04

И още нещо към Канчето, дето одеве забравих: Кенче, когато искаш да изразиш негативно отношение към окопали се в някоя властова позиция възрастни хора, се казва не "феодални старци", а "синодални старци", мойто момче. Разбираш ли - това е оригиналният български израз, произлязъл от това, че разни дементни и насиращи се старци в Светия Синод, е трябвало преко сили да бъдат уважавани и да им бъде търпяна миризмата. Недей на сляпо да повтаряш думите на един полуграмотен лаик - Симеон Дянков. Тоя с огромно удоволствие демонстрира, че не е българин и че не знае български. Но, българският народ, който в никакъв, ама в никакъв случай не се състои от дебили, не само го избра, но и го търпя като финансов министър май 3 години, ако не бъркам. Тоя, нанесе такива вреди на държавата ни, че има всички основания да бъде съден за национално предателство, както и за други престъпления. но, това никога няма да се случи, разбира се.

Новините

Най-четените