"1269 лица от активния криминален контингент са приведени в известност и се работи по тях. 223 са лидерите на престъпни групи. 50 от тези лидери са с постоянна мярка, 12 са по домашен арест, 14 излежават присъди, четирима са обявени за издирване. Определено сме се справили. Палежите са намалели с 20%, измамите - с 23%, грабежите - с 2%. Сега може да се живее по-спокойно". Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов на Национално съвместно заседание на ръководството на МВР, ДАНС и прокуратурата на 23 ноември 2010 г.
Палежите на коли си приличат по това с акциите на телефонните измамници и обирите на банки и трезори, че са масови - и неразкрити. Факлите от столицата се прехвърлиха и в други градове и ситуацията наистина заприличва на организирана акция.
Кой може да я организира освен организираната престъпност, за която Цветанов твърди, че е овладяна?
След като вчера сутринта директорът на СДВР Валери Йорданов обяви: "Целта на палежите е дестабилизиране на обстановката в столицата!", днес за броени часове пламнаха коли в Бургас, Несебър, Карнобат, Кърджалийско и Разградско. Макар че предната седмица изгоря по някоя и друга и в други градове.
Какво да се прави? Да се продава кибрит и запалка срещу лична карта ли - като SIM карта...
Главният секретар на МВР Калин Георгиев не отронва дума по темата. Вътрешният министър се хвали как ФБР ни хвали за киберпрестъпността... Иначе е особено речовит, когато обявява някоя кръстена акция на МВР. А кабинетът тръгва на изнесени заседания из страната. Предимно по места, където ГЕРБ спечели кметове.
Вместо на изнесени заседания, Цветанов да беше свикал Апарата на заседание в София, някакъв брейн-сторм да направят. Кога ли ще обяви акция "Подпалвачите"? Всъщност не - той обявява акция само когато някъде ще се влиза с взлом и ще щракат белезници. Арестите и СРС-ата са най-лесната работа, но престъпление се разкрива с ум, агентура и добре обучени кадри.
Подобна подпалваческа епидемия, която е прекалено видна за обществото - за разлика от телефонните измамници, които системно обират спестяванията на стотици хора, тества способността на българското МВР да се справи с престъпност, която застрашава сигурността на всеки гражданин. А близо 40 дни усилията на българското МВР не дават резултат - нито мозъците са известни, нито "оръдията на труда" са в ареста, нито палежите са локализирани.
"Родната полиция гледа как горим", написа Диана Петрова в статия в "Труд". При липсата на информатори и масов отказ на гражданите да свидетелстват, изходът е - масирано полицейско присъствие, коментира авторът. Такова, видно, няма.
Но ако едни подпалени автомобили са в състояние да дестабилизират България, след като протестите не го направиха, ега ти МВР-то си имаме. А София втори ден е в мъгла.
P.S. Министърът на вътрешните работи се изказа в Пловдив по темата. Ето казаното от него:
Един мъж е задържан за 72 часа, а други трима са приведени тази нощ в районни полицейски управления във връзка с палежите.
Столичните полицаи са задържали за различни престъпления 63 души при спецакция в София, като се установява връзката на четирима от тях с палежите на коли.
От СДВР и дирекция "Специализирани полицейски сили" са проверили 1200 коли. 2600 души, сред които 93 криминално проявени, са попаднали в полезрението на органите на реда.
При проверки на коли са били иззети туби и бутилки със запалителна течности. Проверяват се алибита и обясненията на хората, че са ги носели за битови нужди. Ако се установи, че това е така, те ще бъдат освободени, обясни Цветанов.
Полицията се опитва да предотврати това, което някой иска да наложи като страх и притеснение в българските граждани, каза той.