Самуил без корен

Когато историята е политическа ширпотреба, настава абсурдната ситуация един 6-метров паметник да се разнася като топла пица из площади и улици. Става дума за бронзовата статуя на цар Самуил в София, която задмина с 1 метър македонската версия, за да увековечи хилядата години от смъртта на владетеля.

Досега май много-много не се сещахме да „национализираме" и „почитаме" Самуил, но предишното правителство, побутвано от инициативен комитет и дежурни историци, жадни да покажат на македонците колко са криви, отпуснаха едни пари - 590 000 лева, за да се проведат едни чествания и да се направи паметник.

Първо монументът на цар Самуил щеше да краси църквата „Св. Георги" близо до Петте кьошета, след това го пласираха на мястото на Петочлена пред НДК, но там отстъпи по важност пред хан Аспарух, следващият вариант бе ротондата при Президентството, а сега се спря пред храм-паметника „Александър Невски".

Обикновено логиката е друга - избира се мястото, прави се проект, който да съответства на градската среда, след това експерти и граждани си казват думата, после се одобрява по каналния ред и т.н. Но при нас всичко е наопаки. Отпускат се едни пари и се действа, после се мисли.

Смеейки се на македонската „антиквизация", превърнала Скопие в лъскав пъзел от стиропорени царе, коне и мъдреци по подражание на Рим и Атина, ние всъщност ослепяваме като Самуиловите войници, че бавно, но славно вървим точно по същия път.

Странно защо нито Статуята на свободата, нито Айфеловата кула изобразяват велик владетел. Поне явно минава модата на паметниците на Левски на всяка крачка. Сега са цар Самуил и Бай Ганьо. Добре, че македонците не претендират за Алеко Константинов.

#1 borisdzh 12.09.2014 в 12:34:16

Смислена статия но сравненията със САЩ и Франция са меко казано смехотворни. Добре статуята на свободата може да не е символ на велик владетел, но пък за сметка на това си имат цяла планина с издялани лицата на 4 техни президента, 9-метровата статуя на Линкълн в столицата, както и 170-метров обелиск на Джордж Вашингтон. Франция пък може да няма толкова грандиозни паметници на владетели, но пък за сметка на това са буквално на всеки ъгъл

#2 AlahAkbar 12.09.2014 в 13:25:28

Който си го мери с макетата е олигофрен. Те са задънена улица от еволюцията на българския народ.

#3 dedo adji 13.09.2014 в 01:50:23

За какво всъщност пледира авторът? да започнем от края. "Модата на паметниците на Левски" Ей, Никола. Левски не е мода. Той е икона в сърцето на всеки българин. ако не ти харесват паметниците на Левски включи се в подписка за паметник на Сюлейман паша, каквато имаше преди няколко години. Нямали сме статуя на свободата и айфелова кула. Статуята я гледах преди години от половин миля ная рейда наНю Йорк, но американците не ме пуснаха да сляза на брега да вкуся свободата. На кулата се отказах да се качвам поради километричната опашка. А според колегата от форума Париж е пълен със статуи на велики и не дотам велики владетели. Париж не го познавам, но в Лондон съм виждал един куп статуи на второ и трето степенни крале и херцози. Също и в Лисабон. Да не говорим за Петербург. И защо авторът не харесва статуята на Самуил? Има ли нешо против статуи на Аспарух, Крум, Симеон Велики, Калоян? Ние няма нужда да се състезаваме с т. нар. македонци, тях никой не ги нприема сериозно. Единственият сериозен аргумент в тази статия е за избора на място за паметника. Това трябва да си го решите шопите. Аз София не я познавам, като отида там по работа бързам да я свърша и да избягам. Но съм уверен, че може да се намери достойно място за статуята на един достоен български владетел.

#4 Не така 16.09.2014 в 07:54:09

@AlahAkbar Ха-ха-ха! Интересно словоблудство, но е далеч от истината. Ние сме задънената улица. При тях еволюцията още работи, но по различен начин. България и Македония са като Африка и Мадагаскар.

Новините

Най-четените