"И честит рожден ден, Бойко Борисов".
Партито приключва рязко след този анонс. Няма да има шампанско и рози, когато разследващи журналисти в страна-член на ЕС съобщават за уволнението си с "поздравителна телеграма" по случай юбилея на министър-председателя.
Миролюба Бенатова и Генка Шикерова си тръгнаха от Нова ТВ с многозначителен намек за това, че кариерата им е била поставена в зависимост от политическа санкция в евразийската традиция.
В стил "Да послужи там, където трябва" - и двете са предпочели да не споделят каква е конкретната връзка между (без)действията на Борисов и съкращаването на щатните им договори.
Ключовият елемент от въпроса остава скрит за публиката, която наблюдава последния им задочен репортаж през Facebook. Между редовете на предизвестието от Бенатова и Шикерова обаче следва да се чете, че чистката в Нова ТВ не е само израз на лични трудово-правни недоразумения. Не е просто функция от смяната на собствеността в един изключително чувствителен бизнес, поет на ръчно управление от човек без нужния специфичен опит и усет - Кирил Домусчиев.
Най-голямата медийна група в България днес е изправена пред риск от имплозия след серия от озадачаващи мениджърски решения, изпуснати от контрол вътрешни конфликти и откровени обвинения в налагане на цензура върху журналистическия колектив.
Действително, всеки едноличен собственик е в правото си да уволнява, назначава, преструктурира или фалира фирмата си по своя лична преценка и график. Разликата е в това, че натискът върху свободата на словото и свободата на мисълта е удар върху конституционни права. Как се стигна дотук?
Медийната криза от 2019 г. е само едно от последствията на политическата турбуленция през 2013-2014 г., които бяха набързо заметени под килима в името на "стабилността".
Забележете, че рокадите засегнаха онзи екип от репортери, публицисти и продуценти, които през 2013-2014 г. се прехвърлиха от bTV в Нова ТВ в разгара на кризата около кабинета "Орешарски" и въпроса "Кой?".
Дарина Сарелска, Анна Цолова, Миролюба Бенатова са само част от този екип. Бившият директор на bTV Вики Политова доскоро отговаряше за оперативното ръководство на Нова Броудкастинг, докато не беше сменена в хода на подготовката за сделката с братя Домусчиеви. Към тази група вероятно може да се добави и Виктория Бехар (директор на новините в bTV до 2014), която също беше съкратена след 2-месечен стаж като директор "Стратегическо развитие" на Нова ТВ през май 2019.
Вторият процес, който сега стигна до кулминация, може да се проследи до закриването на ТВ7 след фалита на КТБ през 2014 г. и разместванията на медийния пазар, които произтекоха след спукването на този балон.
Голяма част от ключовите фигури на бившата телевизия на Бареков бързо се концентрираха в нова медия "приемник" - Канал 3. Собствеността на кабелния канал премина в ръцете на бившия мениджър на ТВ7 Огнян Димов, а бившият програмен директор Ива Стоянова пое управлението на новата придобивка (отскоро тя е и мажоритарен собственик на Канал 3). Емил Кошлуков пренесе едноименния си публицистичен формат (до 2016 г.), а Миляна Велева започна да отговаря за новините на Канал 3, след като заемаше същия пост в ТВ7.
Сега именно Канал 3 се превръща в скачена банка кадри за новите собственици на Нова ТВ. Справка: преместването на Миляна Велева, последвано от личната покана на Кирил Домусчиев към Васил Иванов да попълни освободения щат за разследващи репортери.
Ако Беновска замени Бенатова за "подсилване" на публицистичния фронт в програмата на Нова ТВ наесен, не се изненадвайте.
Няма нищо невъзможно, когато бизнес-моделът на една медийна компания се превърне във функция на друг тип властови баланси. И това е нещо много по-сериозно от корпоративен проблем за стотици милиони. Неслучайно Цветан Василев "ожали" Домусчиев за сделката с Нова ("Купил си е фабрика на 8 септември").
Проблемът е обществен, защото случаят с Нова ТВ засяга бъдещето на огромен национален доставчик на медийни услуги, длъжен по закон да защитава плурализма и правото на информация на обществото.
Проблемът е управленски, защото отново засегна личната позиция на Борисов и го направи чрез болезнен рецидив - за трети път в рамките на три години името му бива въвличано в редакционни сътресения на Нова ТВ (случаите с Чавдар Николов и Милен Цветков). За пореден път премиерът е поставен в обяснителен режим по свръхчувствителна тема - състоянието на свободното слово и журналистическата независимост в България.
Затова сътресението в Нова не може да мине в графата "куриози от летния трансферен прозорец". И не може да мине само с иронични намеци в стил "да послужи там, където трябва".
Моментът е критично важен за окончателно сваляне на маските и достойно поведение. Отговорността е атрибут на всяка власт, която претендира за доверие - особено медийната.
Поредното премълчаване на цялата истина за това кой, как и защо е подлаган на натиск, ще е игра с отрицателен резултат за всички замесени - журналисти и бизнес, политици и гражданско общество.