София - прашна и потна

Това лято София прилича на последното ниво на Супер Марио: преодолявате огромни изкопи, търсите изход от заградени улици, заобикаляте заграждения, ходите по неравни терени и ловко като акробати си провирате път сред тълпата.

По-бързо се стига до Пловдив отколкото до центъра. Пък нека да е август.

Това лято велосипедите не са опция.

В името на светлото ремонтирано бъдеще, би трябвало да стиснем зъби и да помечтаем за една нова и лъчезарна столица, в която по чисто новите булеварди се плъзгат пъргави електромобили, по релсите плават безшумни трамваи, които не оповестяват присъствието си с трус четвърта степен по Рихтер, по равните тротоари бодро крачат доволни майки с колички, а хората с увреждания могат да пресекат улицата и без помощ.

Тогава неудобствата биха си стрували.

Ние обаче още помним 2014-та година, когато цяло лято столичани се мъчиха заради ремонта на Цариградско шосе. Две седмици по-късно, при първия обилен дъжд булевардът се наводни и се превърна в "Цариграско море". Виновна обаче не бе фирмата-изпълнител, а канализацията. Сега този участък също се ремонтира.

И тази година кметът Фандъкова увери, че за Дондуков е извикан най-добрият павьор в страната, заедно с група негови ученици, все едно, че не става дума за редене на очукани камъни, а за някой от школата на Микеланджело.

Орлов мост се прави по изцяло нова технология.

Вече текат залози колко седмици след края на ремонта на Дондуков ще се наложи да се разкопае тротоара за някакво кабелче, тръба, шахта и пр. Обещанията на кмета "Има сериозен контрол", "Ще последват санкции" се смесват с обвинения "Какво разбираме ние от асфалт и павета".

Това лято освен "тъмна и прашна", както я възпяваше Богдана Карадочева, София е и "потна". Не заради жегите, а заради липсата на топла вода.

Топлофикация предприе серия от планови ремонти: те започнаха още през юни, а за някои квартали, в които сменяха магистрални тръбопроводи - продължиха повече от месец, за да се прелеят в плановото спиране на три ТЕЦ-а, обхващащи Западна София. За да не се сърдят живеещите в другите квартали - от 30 август до 11 септември, и те ще останат без топла вода.

При тази ситуация не е никак изненадващо, че визитата на Еманюел Макрон ще бъде в Евксиноград. Ако дойде до София, френският държавен глава ще трябва да се придвижва с каска и парапланер, а пред МС ще трябва да го посрещнат два безвъзвратно увехнали чимшира, които няма кой да смени.

Затова пък при вида на барикадите от павета, Макрон можеше да си помисли, че в негова чест се прави възстановка на Френската революция.

Но не унивайте, лятото свършва, след няколко седмици е 15-ти септември, ще пуснат топлата вода и всички ще се изкъпят за първия учебен ден. Някои от ремонтите все пак ще останат, в комбинация с трафика на пълна мощност, праха и неудобствата, но ако поне съседът ви спре да кърти стени и тавани, имате причина да се усмихвате.

Без зъби обаче, за да не ви влезе прах в устата.

#2 conscience 25.08.2017 в 08:55:22

В града, както и вкъщи, няма как да правиш ремонт и да ти е комфортно.

#3 vanko 25.08.2017 в 09:15:35

Каква е целта на този текст? За кого е написан?

#4 Kenny McCormick 25.08.2017 в 09:56:48

vanko, за всички НЕмалко хора, които живеят в София и които в момента са като в компютърна игра от препятствия. И не е защото е кофти, че има ремонт - ремонтите трябва да се изтърпяват. У вас как търпиш ремонт... А защото до два месеца всичко ще е на леш от пукнатини, дупки, пропадания, кривини. Цариградско шосе се НАГЪНА, за Бога! Какъв асфалт е това, че да се нагъне на бабуни? В Германия и Япония какво използват, че НЕ се нагъва? Павета, наредени през три пръста разстояние? Да ви имам майсторът-павьор! При първия дъжд, да не говорим за снег, ще си....... ае да не казвам. Така че има за какво да е тоя текст...

Новините

Най-четените