А вас глобиха ли ви за това, че не сте си направили профилактичен преглед?

В Закона за здравното осигуряване има един член 110, който предвижда, че ако гражданин не се яви на ежегоден профилактичен преглед при личния си лекар, той губи осигурителни права за срок от един месец. Санкцията е в сила в този си вид от 1 януари 2000 г.

Повече от 18 години по-късно тя е била приведена в действие нула (цифром: 0) пъти*.

Освен това в чл. 209, ал. 1 от Закона за здравето се посочва, че "който не се яви на задължителен профилактичен медицински преглед ... се наказва с глоба от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване - от 100 до 200 лв.". Законът е в сила от 1 януари 2005 г. Познайте колко души са били глобени през последните 14 години за това, че не са си направили профилактичен преглед?

Отговорилите с "нула" (0) печелят.

Според същия закон (чл. 231) нарушенията се "установяват с актове, съставени от държавни здравни инспектори или длъжностни лица, определени от директора на регионалната здравна инспекция" (РЗИ). Това обаче не се случва - дали поради липса на капацитет в РЗИ, липса на желание или причина в графата "друго".

Толкова за върховенството на закона. Но тъй като става дума за глоби, които ни се разминават, едва ли някой ще се оплаче. Още повече с оглед на това, че огромна част от българските граждани над 18 години реално са потенциален обект на двете санкции, просто защото година след година не минават профилактичен преглед.

Немалко са тези, които възкликват изненадано, когато им кажеш, че прегледът всъщност е задължителен.

Бърза справка в редакцията показа, че само 36% от присъстващите са наясно с този факт. Дори сред тях обаче не всички са посетили личния си лекар през миналата година. В същото време никой не е наясно с това, че заради този пропуск подлежи на санкция.

Според Министерството на здравеопазването общопрактикуващият лекар е този, който е "длъжен да постави на общодостъпно място в лечебното заведение информация относно вида и честотата на профилактичните прегледи и изследвания". Представете си обаче, че цяла година не отидете при личния си лекар. Как точно ще разберете, че трябва да си направите преглед?

Според последните данни на Евростат 52,4 процента от българите не са посетили лекар нито веднъж през 2017-а, т.е. не са си направили и задължителния профилактичен преглед. Единствените, които нехаят повече от нас за здравето си, са жителите на съседна Гърция.

Тази статистика не е стряскаща, нито изненадваща - положението не се е променило особено от 2009-а, например. Това обаче е проблем. Първо, защото показва какво е нивото на здравната ни култура и доколко сме ангажирани със собственото си здраве.

Второ, защото показва и доколко ангажирана е държавата с него. Преди да се стига до глоби (които очевидно съществуват само на теория), трябва да се отговори на въпроса наясно ли са гражданите със задължението да минават профилактичен преглед. Колко от вас реално са получили някаква информация по темата по какъвто и да е канал - от личен лекар до НЗОК? Колко от вас едва сега разбират, че те са задължителни?

Защото глобяването би било като да те наказват, че не си направил нещо, което не си знаел, че трябва да свършиш. Каквато реално ще е и другата евентуална мярка, която здравният министър Кирил Ананиев лансира през есента на миналата година - да плащаме по-висока здравноосигурителна вноска, ако не отидем на задължителния преглед.

От тази гледна точка държавата може би ни спестява глобите, просто защото на административно и управленско ниво е ясно, че не е свършена работата по това да бъдем качествено информирани или просто в цялата система има пропуски, които над десетилетие не са оправени. Благодарствените аплодисменти ще ги спестим.

И като стана дума за пестене остава и другият въпрос - има ли в бюджета на НЗОК достатъчно заделени средства за профилактичните прегледи на всички пълнолетни български граждани? Или в крайна сметка на ниво министерство е ясно, че профилактични прегледи масово не се правят и е по-лесно държавата да си трае.

А целта на тези профилактични прегледи всъщност е да бъдат открити в ранен етап "някои социално значими заболявания" - сърдечно-съдови, злокачествени, захарен диабет и др.

Т.е. те са изключително важни, защото могат да разкрият на пациента, че страда от неподозирано заболяване, и по-важното - могат да доведат до навременното започване на лечение, което понякога е задължително условие, за да бъде спасен неговия живот.

Въпреки това не ги правим. Не е ясно защо - дали защото забравяме, дали защото не сме знаели за тях на първо време, дали защото ни плаши потребителската такса от 2,90 лв., опашките пред лекарските кабинети, фактът, че трябва да "изгубим" един работен ден за нещо, което дори не сме сигурни, че работи. Или дори заради нелогичният страх от това "да не ни намерят нещо"...

И докато държавата се чуди как успешно да ни информира (или санкционира) това, което можем да направим, е да посетим личните си лекар и да си направим такъв профилактичен преглед. При това да не се оставяме на друга практика – прегледите да са проформа и да се състоят от въпроса "Здрав ли си?", а след отговор "да" да те пускат да си ходиш. Какво ви се полага по закон при такъв преглед можете да разберете в сайта на НЗОК. И то е важно.

Все пак един такъв преглед може да спаси живот. Не друг, а нашият собствен.

#1 dedo adji 27.02.2019 в 01:26:03

Това за глобите го срещам за втори път. Първият беше преди 10-на години, когато бившата ми джипка (бивша, защото ми е набор и се пенсионира, не че съм бил недоволен от нея) ме заплаши, че ще ме глоби, задето не ходя на профилактичен преглед. Старата генерация си гледаме работата съвестно. И защо, все пак, няма нито един санкциониран? Ами защото сигналът за санкция трябва да дойде от общо практикуващия лекар. А те имат толкова реални прегледи да извършват, толкова хипохондрични лелки да успокояват и толкова тонове (не томове) документация да попълват, че не остава ред за профилактика. А и аз, като видя 8 души пред кабинета, правя поворот на 180*.

#2 deowin 27.02.2019 в 01:59:27

Задължителните годишни прегледи имат очевидна полза за всички, което прави глобите напълно резонни. Едно възможно решение е да се въведе система, която автоматично праща писма на хората, които не са ходили на преглед вече 10-11 месеца, за да ги предупреди изрично, че имат 1-2 месеца да си направят преглед, в противен случай ги чака глоба. Пощенските разходи напълно ще се покрият от събраните глоби, които в такъв случай би било доста по-резонно да бъдат активно налагани и търсени. В резултат хората евентуално ще се научат да си ходят редовно на прегледи, което ще ще има положителни последствия за здравето на населението, и, като желан страничен ефект, ще облегчи малко здравната система. Българите като цяло обръщат плачевно малко внимание на собственото си здраве (нивото на което, в резултат, е също плачевно), заради което може би не е зле да му се вменят по-здравословни навици за благото на него самия и на обществения джоб, например като бъде заплашен с бъркане с неговия собствен джоб.

#3 SilvioGesell 27.02.2019 в 02:14:34

Такава нелепица...всеки сам трябва да си решава дали да ходи да се преглежда или не. Разбира ако не се грижиш за здравето си не трябва и да тежиш на бюджета на другите. Затова общественото здравеопазване трябва да се закрие и всичко да мине в частния сектор

#4 Kenny McCоrmick 27.02.2019 в 07:50:26

Като цяло съм съгласен с deowin - профилактиката у нас е плачевна. И медицинската, и стоматологичната. И после - лекарите виновни. Само че има една уловка в тази статистика. В много частни фирми, особено ако са чуждестранни (сещайте се Telus, 60K и тем подобни), има здравни карти и/ или допълнително здравно осигуряване. И служителите си джиткат на прегледи по частните клиники, с които компанията има договор, така че не влизат в цифрите, но се преглеждат редовно. Отделно, хора като мен не влизат в статистиката. Зъболекарят ми е частник, кардиологът ми е частник, като цяло избягвам ходенето по поликлиники, направление не помня откога не съм искал. Ако искам да се прегледам, отивам и се преглеждам, не чакам с бабите по коридорите. Така че и аз не влизам в статистиката, а годишно минавам всички прегледи. На зъболекар ходя на пет месеца даже - по-често от препоръчителното.

#5 explorer 27.02.2019 в 08:22:39

първо, допълнителното здравно осигуряване предполага ежегоден организиран от работодателя преглед, т.е. не трябва да си взимаш отпуск за да минеш на всякъде. второ, ако личния лекар прави профилактичен преглед на всичките си записани пациенти, мисля че могат да бъдат до 3000, ако им отдели по 30 минути, ще се окаже че трябва през по-голямата част от времето си да прави профилактични прегледи, което е немислимо.

Новините

Най-четените