Дузпа изпрати Англия на първи финал на Европейско първенство

Дузпа изпрати Англия на първи финал на Европейско първенство Снимка: Getty Images

Англия победи Дания с 2:1 след продължения и за пръв път в историята си ще играе финал на Европейско първенство.

На "Уембли" в Лондон англичаните надиграха коравия съперник, но срещнаха доста трудности, преди да стигнат до успеха, а победния гол отбеляза капитанът Хари Кейн с добавка след спасена от Каспер Шмайхел дузпа.

"Трите лъва" имаха преимущество в началните минути, но първи ударът тимът на Дания.

В 29-ата минута Микел Дамсгоор изпълни страхотно пряк свободен удар над стената, а Пикфорд не успя да се придвижи достатъчно бързо и топката влезе точно под гредата му за 1:0.

Играчите на Гарет Саутгейт обаче реагираха бързо и преднината на Дания издържа само 9 минути.

Първо Рахийм Стърлинг пропусна от чиста позиция сам срещу Шмайхел и стреля право във вратаря. Малко по-късно Хари Кейн изведе Сака, който центрира отдясно и миг преди Стърлинг да вкара в опразнената врата, капитанът Симон Кяер го изпревари и си отбеляза автогол за 1:1.

През втората част и двата отбора започнаха по-предпазливо, но домакините продължаваха да бъдат по-опасният тим.

Шмайхел направи две важни спасявания, първо при удар с глава на Магуайър, а после при опит за центриране на Мейсън Маунт.

Наложи се Дания да прави две принудителни смени, а Англия нападаше до самия край на добавеното време, но без успех и мачът влезе в продължения.

Там натискът на англичаните сериозно се усили, но нови намеси на Шмайхел запазиха резултата непроменен.

В 102-рата минута Стърлинг успя да спечели дузпа след минимален контакт с Мееле и Йенсен, а ВАР също провери положението и потвърди решението на главния съдия.

Хари Кейн не изпълни добре от 11-те метра и Шмайхел спаси, но топката се върна в капитана на Англия и при добавката на празна врата той нямаше как да сгреши - 2:1.

До края Дания нямаше сили да отговори и в неделя вечер Англия ще се изправи срещу Италия, отново на "Уембли", в мача за трофея.

За Дания пък първенството започна с ужасния инцидент с Кристиан Ериксен и завърши далеч по-положително, а съставът на Каспер Хюлманд ще бъде запомнен като приятната изненада на шампионата.