Знаем, че на определени места на планетата - така наречените Сини зони - живеят необичайно много дълголетници. Знаем и че огромна роля обикновено играят диетата и начина на хранене по тези места.
Именно такъв е случаят и в Япония - една от държавите с впечатляващ брой столетници - през септември 2023 г. те достигат 92 139 на брой.
Храната в страната обаче допринася не само за дълголетието.
Според последни проучвания японската диета е и изключително полезна за мозъка и предпазва от деменция.
Изследването е на японския Център по гериатрия и геронтология и е проведено върху две контролни групи японци, които периодично преминават през прегледи и мозъчен скенер. Едната група се храни по традиционен за Япония начин, докато другата набляга на западния начин на хранене.
Онези, които следват японската диета и особено жените във въпросната контролна група, показват по-ниски нива на мозъчна атрофия.
Данните се подкрепят и от западни изследователи. Дан Бютнър, автор на няколко книги, посветени на Сините зони по света, проучва населението на остров Окинава и установява, че само 6 процента от хората над 65 години имат деменция.
За сравнение, в САЩ този процент гони 12 на сто.
Когато чуем "японска диета", обикновено се сещаме първо за ориз, суши и чай.
Важно е да отбележим, че в Япония се консумират много малко преработени храни, червено месо, бяла захар и кафе. За сметка на това японският начин на хранене е богат на риба и морски дарове, ферментирали храни, храни от соя, гъби и цитрусови плодове.
От соеви зърна се произвеждат едамаме, тофу и мисо, които са богати на фибри и растителни протеини.
Към тях се прибавя изобилие от пресни или ферментирали зеленчуци и туршии и морски дарове, включително и водорасли. Последните съдържат много минерали и според проучване на Medical News Today имат благоприятно влияние върху кръвното налягане.
Почти чудодеен звучи и зеленият чай матча, който се свързва с понижаване риска от рак и сърдечно-съдови заболявания.
Японската диета е и начин на хранене и отношение към храната, а не само набор от ориз, зеленчуци и морски дарове.
Японците имат поговорка, която в груб превод гласи: Яж, докато си се нахранил на 80 процента. Децата се научават на тази философия от най-ранна възраст, а на преяждането се гледа като на крайно невъзпитано и необмислено поведение.
Начинът на сервиране също е важен.
В Япония обикновено се яде от миниатюрни в нашите очи чинии и купички и всеки си взима по малко количество от храната на масата. Така хем опитва от всичко, хем не преяжда. И не на последно място, японската диета е ориентирана не към теглото и свалянето на килограми, а към общото здраве на човек.
Богатият на витамини, минерали, фибри, полезни мазнини и полифеноли начин на хранене пази не само от деменция, но и от затлъстяване, проблеми с храносмилането и високо кръвно.
"Тези компоненти пазят не само от остаряване на мозъка, но и спомагат всичко в тялото да работи по най-добрия начин", категорични са от японския Център по гериатрия и геронтология.