Франция се нуждаеше от сериозна доза късмет, за да достигне четвъртфиналите на Евро 2024.
И то не само в последния мач срещу Белгия, но и в двубоите от груповата фаза.
Осминафиналът с "червените дяволи" до последно беше непредвидим и го реши един нещастен рикошет в 85-ата минута, довел до автогола на Ян Вертонген.
Удара отправи резервата Рандал Коло Муани, който обаче няма защо да се гордее с отиграването си - това далеч не беше образцов изстрел за един нападател. Всъщност този удар беше показателен за играта в нападение на Франция на това първенство.
Мегазвездите на "петлите", начело с Килиан Мбапе, въобще не оправдават реномето си и на този турнир още не са вкарали нито един нормален гол от игра.
До момента трите им попадения на Европейското в Германия дойдоха от два автогола и една дузпа. Това е всичко за отбор, който разполага не само с Мбапе, но и с Антоан Гризман, Усман Дембеле, Оливие Жиру, Маркус Тюрам, Кингсли Коман, Брадли Баркола и споменатия 100-милионен Коло Муани.
В отбрана французите са на ниво и не можем да не им го признаем - допуснали са само един гол в 4 мача, и той също беше от дузпа.
Но в предни позиции от тях се очаква повече, а още в първия мач срещу Австрия трябваше да разчитат на автогол, за да постигнат минимална победа.
Последваха нулевото равенство с Нидерландия и разочароващото 1:1 с Полша, за да се стигне до вчерашния също пестелив успех над Белгия.
Историята показва, че единственият случай, в който французите са били по-нискорезултатни в груповата фаза на еврофинали, е през катастрофалната за тях 2008 г.
Тогава отборът вкара само един гол и отпадна като последен в група с Румъния, Италия и Нидерландия.
На Евро 1992 "петлите" също отбелязаха само два гола в групата, колкото и сега, за да завършат на трето място и да отпаднат.
Формата пред гола конкретно на Килиан Мбапе остава притеснителна. Той най-сетне откри головата си сметка на европейски първенства с отбелязването на дузпата срещу Полша, но е далеч от най-доброто си ниво.
Всъщност целият отбор на Франция може много повече, но не го показва до момента на това европейско, не го показа и на миналото.
На последните две европейски първенства французите имат само три победи и всяка от тях е с по 1:0.
И на Евро 2020 те бяха подпомогнати от автогол за минималния успех над Германия в групата.
Последната им победа без противников автогол е от Евро 2016, когато германците бяха победени с два гола на Гризман.
Достигането до четвъртфинал с толкова малко вкарани голове е антирекорд за Франция.
Лесно е да проверим колко гола е отбелязвал тимът до тази фаза на миналите турнири със същия формат - групова фаза и елиминации:
Евро 2024: 3
Евро 2020: 7
Евро 2016: 6
Евро 2012: 3 (елиминирани от Испания на осминафинал)
Евро 2004: 7
Евро 2000: 9
Евро 1996: 5
Евро 1984: 12
Статистиката показва, че ниска резултатност като сегашната обичайно води до провал и на световни първенства:
Мондиал 2010: Само един отбелязан гол, последно място в групата
Мондиал 2002: Нито един вкаран гол, последно място в групата
Мондиал 1966: Два отбелязани гола, последно място в групата
Споменатото Евро 2008 беше най-разочароващото европейско за Франция, защото и тогава съставът на Раймон Доменек беше пълен със звезди: Тиери Анри, Патрик Виейра, Франк Рибери, Никола Анелка, Флоран Малуда.
В крайна сметка тимът на Доменек вкара само веднъж, а попадението беше дело на Анри при загубата с 1:4 от Нидерландия.
Беше странно, че селекционерът не загуби работата си, а оставането му на поста доведе до скандалите във френския лагер на Мондиала две години по-късно.
Ето че сега Франция отново разполага със звезден състав, който се затруднява пред гола.
Но под ръководството на Дешан тимът си остава дяволски труден за побеждаване, макар че кара и своите собствени победи да изглеждат мъчителни за постигане.
В този аспект "петлите" на Дидие Дешан приличат на някакъв модерен еквивалент на Германия от 80-те и 90-те. Далеч не са най-приятният отбор за гледане и трудно ще спечелят неутралните зрители на своя страна.
Но притежават твърдост, кураж и здрава отбрана, за да измъкват максимума от най-оспорваните мачове - съответно и редовно достигат до късните фази на големите първенства.
Затова и шансовете за крайна победа не бива никога да бъдат пренебрегвани, колкото и неубедителна да изглежда на моменти играта им.