Не можахме да съберем всички, но и 15 са достатъчни.
Феновете обожаваме великата игра, но има и неща, които не понасяме в модерния футбол.
Това са само 15 от тях:
1. Симулациите
Падания, търкаляния, изкуствени сълзи и изкривени муцуни. Най-често на това са способни южноамериканските футболисти. Най-ярък пример за това в последните години е Неймар.
2. Когато феновете напускат преди края на мача
Ако не можеш да подкрепяш отбора си, когато пада, значи не го подкрепяш истински.
3. Паузата за националните отбори
Да събират всички мачове на националните отбори в рамките на месец и половина, да се изиграват и повече да не ни занимават. Искаме си клубния футбол! Още повече, че нашите никой не ги гледа.
4. Жълти картони за прекалена радост след гол
Едно време играчите сваляха фланелката си след гол, без това да носеше наказание. Спонсорите обаче се намесиха и клубовете клекнаха, за да може да се вижда логото на спонсора в най-щраквания момент, а именно след отбелязано попадение.
5. Огромните заплати
Сър Алекс Фъргюсън казваше, че никой футболист не е по-голям от клуба, но в днешно време много от звездите получават повече от годишния бюджет на половината от останалите отбори от лигата. Разбира се, че ще се чувстват привилегировани и ще бъдат с чувството, че ще могат да сменят треньора.
6. Шаловете 50/50
Няма по-издайнически артикул за "туристите".
7. Някой да се опитва да убеждава, че Гари Невил е добър анализатор, когато някоя негова прогноза се сбъдна
Не, не е добър и толкова често си мени мнението, че понякога не знаеш точно коя теза защитава.
8. "Вече няма слаби отбори" и останалите клишета
Разбира се, че има. Но, виж, полувисоко центриране няма. И 2:0 не е най-коварният резултат. Просто на слабите отбори им се случва да изпускат мач от подобна позиция.
9. Изненадата у феновете и коментаторите на Висшата лига колко добър е някой футболист, след като заиграе в Англия
За истинските фенове, които следят футбола, а не просто Висшата лига, съществуват и други първенства.
10. Фалшивите трансферни слухове
Медия в България цитира друга в Сърбия/Гърция/Турция/и т.н. за интерес на български отбор към играч от някое от съседните първенства. На другия ден чуждата медия цитира българската за същата трансферна спекулация. Най-неприятното е, че тези слухове продължават цяло лято или зима и почти всеки ден сме занимавани с нещо, за което на всеки му е пределно ясно, че няма как да се случи.
11. Бавенето на времето от вратарите
Жоро Вратарчето!
12. Феновете анализатори
Всички ги знаем - нърдоподобните, които присъстват във всеки бар. Имат по няколко фентъзи отбора, знаят коя е любимата прахосмукачка на всяка от футболните половинки и спят с тактическите схеми на Гуардиола и Клоп под възглавницата. Но не знаят от коя страна се рита топката. Не става само с нърдовски труд.
13. Журналистите, които се държат като клубни шефове
Както и тези, които се държат повече като фенове, отколкото като журналисти. И, не, не е яко да си ембедвате свои неща в статиите.
14. Феновете с телефоните
Повтарят някоя красива ситуация от мача, например гол със задна ножица, на забавен каданс и зад вратата се опулили десетки привърженици, чиито лица не се виждат. Само телефони. Голяма работа, ако не заснемеш нещо и не го пуснеш в социалките, значи! Ама как иначе ще се похвалиш, че си бил на мача...
15. Играта с ръка в наказателното поле
В последните години се превръща във все по-голям проблем и наистина никой не знае дали дадено положение е дузпа, или не. Това трябва да се промени.