Какво разбрахме от груповата фаза на Шампионската лига?

Груповата фаза на Шампионската лига за сезон 2014/2015 приключи. 16 отбора продължиха към фазата на директните елиминации, осем "отпаднаха" в Лига Европа, като и тази година, особено за българските зрители, изданието на най-авторитетния клубен турнир предложи доста емоции.

Българският представител Лудогорец предложи изненадващо и достойно представяне, като от игрите на разградчани може да се направи преди всичко извода, че с правилният метод на организация на ниво клуб, може да се стигне до предверието на най-големите, но към този етап не по-далече.

Ето и някои други неща, които научихме от 96-те мача в групите на Шампионската лига през този сезон:

1. Липсва промяна

Макар спорадично да се прокрадва някоя изненада, времената, в които между отборите от различните части на Европа няма да има съществена разлика, са далеч.

От всички отбори, които се класираха за фазата на директните елиминации, няма нито един отбор, който да не е бил вече там.

Правилата на Шампионската лига предполагат по-скромните тимове да се прокрадват до групите след на пръв поглед сериозна пресявка - квалификационни кръгове и плейоф.

Но тимовете в тазгодишното издание от Източна Европа доказаха, че или нивото на футбола в тази част на Европа е доста неконкурентно способно, щом първенците в тези страни записват такива резултати или шансът е бил на тяхна страна при предварителните пресявки.

2. Германия знае как се прави

На всеки е известно, че немският футбол може да е лишен от блясък и свръх напрежение, изместени от физика, тактика и дисциплина, но истината е, че на практика така изглежда ефективният футбол.

Сред посредните 16 отбора се класираха четири немски тима - или всички, класирали се за тазгодишното издание. Това не е прецедент, а явление, повтарящо се втора поредна година.

В подкрепа на тезата за ефективността има още няколко факта. Борусия Дортмунд например спечели своята група, спечелвайки 13 точки, като в същото време се бореше да излезе от зоната на изпадащите в Бундеслигата. Шалке също продължи напред, въпреки лутането си в средата на подреждането.

3. Реал не случайно е наричан Кралски клуб

Текушият първенец в надпреварата и носител на десет титли Реал Мадрид не случайно е считан за най-добрият отбор в момента в света.

Белият балет стана първият отбор от общо шест, печелили групата си с пълен точков актив, който прави това за втора поредна година.

В тазгодишното издание на груповата фаза само един отбор съумя да поведе на десеткратните европейски първенци и това беше Лудогорец в София.

4. Барселона не остава по-назад

Макар и не с пълен точков актив, Барселона отново спечели групата си. Това чувство не е непознати на "Камп Ноу", след като в последните осем сезона каталунците неизменно завършват груповата фаза на първо място.

Лионел Меси пък стана най-резултатният футболист в историята на Европейските клубни турнири, реализирайки осем гола, които закръглиха сметката му на общо 75 попадения в клубните турнири на Стария континент.

5. Головете нямат такова значение

БАТЕ Борисов постави негативен рекорд. Беларусците инкасираха 24 гола във всичките шест мача от груповата фаза, превръщайки се в едноличен лидер по този показател. Въпреки това БАТЕ не е най-слабият отбор, що се отнася до точките.

Тимът от град Борисов победи Атлетик с 2:1 в първите кръгове, като с тези три точки и въпреки 24-те допуснати гола, те са над АПОЕЛ и Галатасарай, които събраха едва по една точка.

Лидер по отбелязани голове е тимът на Челси - 17 попадения, като нито един от играчите на сините не е вкарвал повече от два гола.

6. Футболът е особена игра

Монако и Димитър Бербатов се класираха за осминафиналите, спечелвайки своята Група C. Монегаските събраха 11 точки с отбелязани едва четири гола.

За сравнение - Спортинг Лисабон вкара 12 попадения, но не успя да намери път към елиминациите.

7. Да завършиш на 4-то място в Испания е на лош късмет

Атлетик Билбао не успя да се прокрадне до осминафиналите, като играта на тима в Испания също не върви. Ако съдим по предишните участници в надпреварата, класирали се от позицията на звършил на четвърто място в Ла Лига, то "баските" не ги очакват добри неща.

Предният тим от Пиринейте, който бе в сходна позиция, бе Реал Сосиедад. Отборът за малко пропусна да се класира напред, като от този момент нататък започнаха и лошите серии. По-малко от 12 месеца след участието на тима в Лигата на богатите, Сосиедад се намира в люта борба за оцеляване.

Преди това в сходна позиция бе Малага - тимът, воден тогава от Мануел Пелегрини, който стигна до четвъртфинал, но отпадна от финалиста Борусия Дортмунд. След отпадането арабските милиони, които захранваха проекта "Малага" спряха, както и прогресът, в който бе клуба.

Новините

Най-четените