Ливърпул става социaлистическо предприятие

Легендарният английски футболен клуб Ливърпул може да се превърне в китайско социалистическо предприятие, като Кенет Хуанг успее да сложи ръка на клуба. Вчера вечерта стана ясно, че офертата на Хуанг е финансирана от Китайската инвестиционна корпорация (CIC) - основен инвестиционен фонд на китайското правителство, който оперира в чужбина.

Вчера също така се оказа, че сириецът Яхия Кирди също напредва в преговорите със собствениците на клуба, а Хуанг отвърна публично, че иска да установи пълен контрол над Ливърпул. Хуанг преговаря с Royal Bank of Scotland (RBS) за изкупуването на дълговете на клуба, което ще му позволи по-лесно да се отърве от настоящите му американски собственици.

Ако Хуанг се пребори, то това ще означава, че китайското правителство ще се сдобие с дял във Висшата лига - едно от най-печелившите търговски образувания в световен мащаб.

Ливърпул от своя страна ще стане вторият клуб във футболния елит, собственост на друга държава на Острова - първият е Манчестър Сити, купен от Шейх Мансур от Абу Даби.

Сега предстои приключването на сделката, а след последната информация, активността на CIC на световните борси получава своето обяснение - CIC изтъргува свои акции на стойност 558 милиона долара от 19 юли насам, като целта е събирането на пари за изплащане на дълговете на Ливърпул.

Източници от CIC неофициално заявиха, че предстоящото явяване на Хуанг пред комисията, която инспектира финансовото състояние на собствениците на клубове във Висшата лига, е просто формалност.

Комисията обаче не се занимава с моралната страна на подобни инвестиции - като участието на китайското правителство в сделката.

CIC е основана през 2007, за да отговаря за управлението на китайските резерви в чужда валута и се смята, че към момента има активи на стойност около 332 милиарда долара - всички в чужбина, а валутните резерви на корпорацията се изчисляват на 2 трилиона долара.

Висшият мениджмънт и борда да директорите на CIC отговарят директно пред китайското комунистическо правителство, а отделно работата на борда на директорите е под силното влияние на местното министерство на финансите.

Хуанг заяви на няколко пъти в последните дни, че смята сериозно да се бори за Ливърпул, въпреки че все още не е направил официална оферта за купуването на основния дял акции в клуба.

В същото време, Кирди, който е дългогодишен приятел на сина на единия от собствениците - Джордж Джилет, обяви, че преговорите му с Джилет и Том Хикс "напредват сериозно".

Различни източници в Ливърпул вече изключиха Кирди от кръга на реалните купувачи, но американците заявиха, че офертата, направена от неговия консорциум е наистина сериозна.

В специално свое изявление Кирди обяви, че е постигнал споразумение за цената на клуба с американските му собственици и вече се подготвят документите, необходими за осъществуване на продажбата на клуба. Кирди обещава да изчисти дълговете на клуба и да финансира строежа на новия стадион в Станли парк.

"Искам да изградя Ливърпул", заяви Кирди. "Всеки друг, който иска да дойде в Ливърпул, планира да вземе парите и да си тръгне.

"Имам нов план за стадиона, който вече съм дал на Джордж Джилет. Става въпрос за комплекс - стадион с хотел и търговски център."

Джилет и Хикс са на мнение, че Кирди има нужните финанси, за да купи и развива Ливърпул, позицията на RBS е малко по-различна. Настоящият президент на Ливърпул Мартин Броутън, чиято основна задача е да осъщести продажбата на клуба, също не вярва особено в Кирди, което накара сириецът да започне директно преговори с американците.

Инвестиционната компания Rhone Group, чиято централа е в Ню Йорк също е сред кандидатите за закупуване на Ливърпул, но оттам все още няма коментари по евентуалната оферта.

За момента сигурно е едно - който и да стане собственик на Ливърпул ще остави на работа новия мениджър на клуба Рой Ходжсън.

Снощи дойде и поредната добра новина за Ходжсън - ако китайците купят Ливърпул, то той ще получи 150 милиона лири за нови трансфери.

Новините

Най-четените