Накъде ще поеме Анди Мъри?

Въпреки че Анди Мъри и Майлс Маклагън постигнаха доста заедно като спортист и треньор, сега със сигурност и на двамата им е олекнало, че вече не работят заедно.

Раздялата им беше потвърдена във вторник вечерта с кратко съобщение от мениджмънта на Мъри, от което става ясно, че двамата вече не могат да са си полезни.

"Имах страхотни отношение с Майлс в последните две години и половина и искам да му благодаря за приноса му", заявява Мъри.

Маклагън отвърна: "За мен беше привилегия да работя като треньор на Анди и съм щастлив, че имам принос в развитието на кариерата му."

Развод по взаимно съгласие. Отвсякъде.

Но тук има още нещо, което на пръв поглед не се улавя. Разпределението на силите в лагера на Мъри, нещо, което рязко излиза на повърхността, вече е променено. Предполага се, че централната роля в щаба на Мъри е поел Алекс Кореча, който работи за Анди като нещатен треньор-консултант от 2008 насам.

Маклагън отлетя за Щатите, за да е заедно с Мъри при подготовката му за US Open и всичко изглеждаше наред. Определено Майлс имаше намерение да продължи да работи с Анди, а имаме всички основания да предполагаме, че Мъри не е кроил някакви пъклени планове да го уволни.

Но с появята на бившия №2 в света Кореча в тренировъчния лагер на Мъри в Маями нещата бързо се променят. Алекс пристига там през миналия уикенд и Маклагън иска обяснение от Мъри кой точно ще му е треньор и ще ръководи подготовката му.

И Мъри явно е решил да изчисти проблема веднага.

Само след два дни, Майлс, заедно с багажа си за едномесечен престой в Щатите хваща следващия самолет за дома. А Мъри се включва в последния момент с уайлд карт в турнира в Лос Анжелис. Пълна промяна на първоначалните планове.

От това, което разбрах, Кореча остава на договор, който го ангажира 12 седмици в годината работи с Анди, но той също си е заминал от Щатите, като така Мъри е останал без треньор в подготовката му за US Open.

Сега Мъри получава възможност да си осигури авторитетен треньор, такъв, чийто възпитаници са печелили турнири от Големия шлем - ако намери такъв човек и може да си го позволи.

Що се отнася до Маклагън, той е отличен треньор, особено като се има предвид, че не е толкова скъп. Някой негов по-известен колега със сигурност ще иска по-голяма заплата от Мъри.

Лари Стефанки, който отказа на Мъри през 2006, точно преди да бъде нает Брад Джилбърт, сег аработи с Анди Родик. Пол Анаконе пък скоро ще обяви началото на съвместната си работа с Роджър Федерер, макар и на изпитателен срок.

Дарън Кейхил - бившият треньор на Андре Агаси - има ангажимент към новия спонсор на Мъри, който осигурява екипировката му и това дава надежди, че двамата може и да заработят заедно. Кейхил е открит и дружелюбен, което ще е само в полза на Мъри. Освен това, не е особено приказлив, което също е важен плюс.

Естествено, пред Анди има още много възможности, става въпрос за десетки бивши тенис звезди, които биха се възползвали от случая да се върнат на голямата сцена. Но е малко вероятно сред да се появи силна британска кандидатура, въпреки че Мъри наскоро лобира сериозно за слабо известния шотландец Йън Хюз, когато се търсеше капитан за отбора за Купа "Дейвис".

Но каквото и да стане оттук нататък, Маклагън може и трябва да си тръгне с високо вдигната глава. Той помогна на Мъри да стигне до два финала на турнири от Големия шлем, както и да спечели 11 титли и да стигне до №2 в света.

Спокойният и уравновесен характер на Майлс помогна на Мъри да възмъжее и узрее - както на корта, така и извън него. В хода на тренировките той се е доказал като ефективен партньор, а освен това понасяше със завиден стоицизъм редките сривове в представянето на Мъри.

Но все пак, тук също имаше слабости - Майлс така и не получи разрешение да дава интервюта. Той никога не е бил авторитетният треньор, винаги е бил просто служител в "Отбора на Мъри". Така че сега разбирате защо в Маями веднага е поискал изясняване на ситуацията с Кореча.

Но това е характерно за тениса и отношенията между тенисистите и техните треньори. Тенисистът плаща сметките, той назначава и уволнява. това е.

Маклагън имаше страхотна работа, която обаче в много отношения беше просто непоносима.

Новините

Най-четените