Сър Джим Ратклиф излезе с едни гърди пред конкурентите като основен кандидат за нов собственик на Манчестър Юнайтед. Но някои от най-богатите хора на света следят внимателно ситуацията на "Олд Трафорд" и са готови да действат.
Този път изглежда почти сигурно, че американските собственици от фамилия Глейзър най-после са готови да продадат акциите над клуба на фона на нарастващия натиск от страна на феновете.
Ратклиф иска да поеме пълната собственост над "червените дяволи" и да ги издърпа от дъното, на което са заседнали, а подобна сделка би била най-крупната в историята на спорта.
Финансови специалисти изчисляват, че Глейзър могат да получат около 6 милиарда паунда, което би било с около 2 милиарда повече спрямо това, което Тод Боели и Clearlake Capital платиха за Челси през май.
Тази сума включваше задължение от 1,75 милиарда за инвестиране в клуба, както и реконструкция и модернизиране на "Стамфорд Бридж". Освен това бившият принципал Роман Абрамович опрости дългове в размер на 1,5 милиарда лири.
Първоначалните очаквания бяха, че Челси ще бъде продаден за значително по-малко - за около 2 милиарда, - но конкуренцията от страна на инвеститорите по целия свят беше толкова сериозна, че цената скочи повече от двойно.
Глейзър и съветниците им очакват още по-голям интерес към Юнайтед, който от мнозина е смятан за най-големият футболен клуб в света, и играещ в най-доходоносната футболна лига.
Американските инвеститори са изкушени най-вече от тлъстите приходи от телевизионни права, генерирани във Висшата лига.
Освен това печалбите на "червените дяволи" около домакинските мачове са астрономически, което е лесно обяснимо, отчитайки се факта, че посещаемостта е средно по около 75 хил. фенове на всеки двубой на "Олд Трафорд".
Но има и една уловка...
Цената от 6 милиарда паунда крие и подводни камъни, тъй като новият собственик на Юнайтед ще наследи и дългове от близо 600 милиона, които принадлежат на клуба, а не на Глейзър. В допълнение трябва да се отдели и сериозен бюджет за модернизацията на "Олд Трафорд", която ще струва 300-400 милиона лири. А може да погълне и повече.
През годините на управлението на американците имаше не един или двама заинтересовани да купят акциите от тях, но в крайна сметка се отказваха именно заради размера на задълженията.
Ратклиф е сериозен кандидат
Поради изискването за издаването на редовни финансови справки на Нюйоркската фондова борса, Манчестър Юнайтед е един от най-прозрачните клубове в света във финансово отношение. Което означава, че потенциалните купувачи ще имат обективен поглед върху пълната картина.
Интересното е, че най-богатият човек във Великобритания сър Джим Ратклиф изпрати оферта и за закупуването на Челси в края на април, въпреки че е запален почитател на "червените дяволи" от дете. А желанието му да е собственик на клуб във Висшата лига, съчетано с възможността да управлява клуба на сърцето си, го правят изключително сериозен кандидат да изтръгне Юнайтед от ръцете на американците.
Поемане на Юнайтед с най-чисти намерения
През пролетта Радклиф заяви, че целта му е не да печели пари от Челси, а по-скоро да управлява успешен футболен клуб. Запитан защо се насочва към лондончани, а не към любимия си Юнайтед, той заяви пред BBC: "Защото Манчестър Юнайтед не се продава."
Попитаха го и друг любопитен въпрос - дали ще остане почитател на "червените дяволи", ако стане собственик на Челси. "Това е труден въпрос - отвърна милиардерът. - Мисля, че ако стана собственик на Челси, трябва да подкрепям Челси. Но това е нещо, което е в ДНК-то ти. Отборът, който си си избрал, е доста дълбоко вкоренен вътрешно у теб. Би било наистина трудно."
Думите му за пореден път илюстрираха привързаността му към Манчестър Юнайтед и евентуален негов успех в преговорите с Глейзър би трябвало да постави началото на възраждането на клуба.
Конкурентите
Въпреки че Ратклиф, родом от Фейлсуърт близо до Манчестър, би бил мечтаният избор за феновете на Юнайтед, той ще се изправи пред сериозна конкуренция от страна на други милиардери и консорциуми за закупуването на акциите от Глейзър.
Фамилията Рикетс, която притежава бейзболния отбор Чикаго Къбс, беше един от водещите претенденти за Челси и до последно участваше в битката, преди да се откаже в полза на Тод Боели. Рикетс имаха подкрепата на мениджъра на американския хедж фонд Кен Грифин, чието богатство възлиза на над 22 милиарда паунда. Сега техният съюз се подновява в опит да бъде купен Манчестър Юнайтед.
Стив Палюка, собственик на баскетболния Бостън Селтикс и Аталанта от Серия "А", беше друг силен кандидат за Челси, който отново е в играта.
Частният инвеститор беше сред най-потайните наддавачи, опитващи се да купят "сините", и беше истинска конкуренция на Боели.
Кой друг?
Уди Джонсън, който е собственик на отбора от НФЛ Ню Йорк Джетс, е друг американец, който отдавна има апетити към Висшата лига на Англия, но така и не успява да купи клуб.
Милиардерското дуо Джош Харис и Дейвид Блицър също може да се включи в наддаването, а да не забравяме и саудитската Saudi Media Group, както и американската частна инвестиционна компания Apollo, която вече води преговори за закупуване на миноритарен дял от "червените" дяволи.
Юнайтед е скъп, но всяко пени си заслужава
Дори и на цена от 6 милиарда британски лири плюс наследяването на дълговете, експертите смятат, че има значителен потенциал в това да купиш славния английски клуб.
Джо Равич, съосновател на The Raine Group, заяви следното пред Financial Times по-рано през 2022-ра: "Моето предположение е, че всички топ клубове във Висшата лига вероятно ще струват над 10 милиарда долара до пет години."
Интересът към Челси преди няколко месеца беше толкова голям, защото рядко се отваря възможност за придобиването на някой от най-елитните клубове в Англия. А сега на тезгяха е най-големият от големите и битката ще е наистина ожесточена.