Когато говорим за мъдра стратегия на трансферния пазар, името на Борусия Дортмунд е едно от първите, които ни идват на ум.
Всеизвестно е, че клубът в момента разполага с едни от най-обещаващите млади играчи в световния футбол и потенциалът на състава е огромен.
Когато проследим как на "Сигнал Идуна Парк" изградиха този състав, се убеждаваме, че "жълто-черните" са еталон за трансферна политика и за реинвестиране на приходи от трансфери.
Дортмунд беше принуден да продаде доста звезди през годините и в клуба имаха възможност да се усъвършенстват именно в инвестирането на получените суми за своите най-скъпи футболисти.
Последният пример са шестте брилянтни трансфера, които Борусия осъществи с парите от Барселона за Усман Дембеле. Крилото беше едва на 20 г. през лятото на 2017-а, когато Барса се съгласи да даде за него цели 145 млн. евро (като включим и предвидените бонуси).
Дембеле беше до известна степен паническа покупка след изненадващото напускане на Неймар в посока ПСЖ и откакто е на "Камп Ноу" има множество проблеми с контузии и с лоша дисциплина. В момента французинът се лекува от поредната си тежка травма и бъдещето му в Барселона е под голяма въпросителна.
Междувременно Борусия Дортмунд потвърди философията си да не купува звезди, а да ги създава.
Освен че показва доверие в младите, клубът се подсили и с по-опитни играчи, около които талантите да се развиват.
Общо за шестте си най-знакови входящи трансфера в последно време, в Дортмунд изхарчиха по-малко, отколкото взеха за Дембеле.
И тук даже не включваме в сметките сериозните суми от продажбите на Пиер-Емерик Обамеянг и Кристиан Пулишич в близките години, както и от Абду Диало и Пако Алкасер, които също бяха продадени на печалба (макар и малка).
Ето въпросните шест страхотни попълнения, пристигнали в Борусия след продажбата на Дембеле:
Джейдън Санчо
Очевидно трябва да започнем от него, тъй като беше взет по-малко от седмица след като Дембеле беше продаден и директно замени французина на крилото по изключителен начин. Само 8.7 млн. евро бяха платени на Манчестър Сити за англичанина, а днес той е оценен на около 100 млн.
Достатъчно е едно простичко сравнение: за тези три години в Борусия Санчо записа 27 гола и 33 асистенции в Бундеслигата. За същия период Дембеле вкара 12 гола и асистира за още 12 в Ла Лига.
Торган Азар
След 4 години в Борусия Мьонхенгладбах, братът на Еден Азар беше купен от Борусия Дортмунд за 25.5 млн. евро през лятото на 2019-а.
Въпреки че "жълто-черните" имат немалко опции в атака, дотук Торган прави добро впечатление през сезона с 6 гола и 11 асистенции в Бундеслигата. Всъщност само трима в германското първенство са записали повече голови подавания от него.
Юлиан Брант
Привлечен в същия ден като Азар за 25 млн. от Байер Леверкузен.
Беше се прочул като играча, който Юрген Клоп е искал да вземе в Ливърпул преди Мохамед Салах.
Макар че засега е далеч от нивото на египтянина, 24-годишният Брант се разписа още в първия си мач за Дортмунд в Бундеслигата и досега има общо 7 гола и 10 асистенции за отбора.
Той е национал на Германия и от него ще се очаква много в близките години.
Матс Хумелс
Може би не изглежда най-атрактивното попълнение в списъка, но за сметка на това е най-скъпото. Борусия Дортмунд плати 38 млн. евро, за да си върне Хумелс от Байерн Мюнхен.
Така бранителят всъщност стана най-скъпият футболист в историята на "жълто-черните", след като три години по-рано беше продаден от Дортмунд на Байерн за горе-долу същата сума.
Феновете се вълнуват повече от младите таланти в атаката на отбора, но в лицето на Хумелс Борусия си върна доказан лидер в отбрана, който на 31 г. би трябвало все още да има няколко силни сезона пред себе си.
Емре Джан
Германският национал не успя да се наложи сред малката армия от полузащитници в Ювентус и реши да се завърне в Бундеслигата през януари.
Дортмунд плати 25 млн. евро за полузащитника, който преди да премине в Юве носеше екипа на Ливърпул. Макар че успя да изиграе само шест шампионатни мача преди внезапната криза да връхлети футболния свят, Джан е обещаващ трансфер и тепърва ще има възможност да си спечели място сред титулярите.
Ерлинг Браут Хааланд
Естествено, стигаме и до най-актуалната фигура сред младите футболисти в Европа.
За 19-годишния норвежец се пише и говори постоянно, а той продължава да надминава високите очаквания и наниза 13 гола в първите си 12 мача за Борусия.
Прогнозите са, че няма да се задържи дълго в Дортмунд, защото някой от топ клубовете ще го отмъкне, но при това положение тимът му ще получи солидни пари за него - вероятно съизмерими с онези 145 млн. за Усман Дембеле.
Затова дадените за Ерлинг 22.5 млн. на РБ Залцбург през януари вече изглеждат като перфектна инвестиция - поредната, осъществена от Борусия Дортмунд.