През 2014 г., когато още хапеше съперниците си и постоянно беше наричан Канибала, Луис Суарес премина от Ливърпул в Барселона.
6 години, 13 трофея и 198 гола по-късно, уругваецът е истинска легенда, но времето му на "Камп Ноу" е приключило.
Нещо повече, той бива прогонен по доста безцеремонен начин след всичко, което направи за клуба. 33-годишният Суарес не попада в плановете на новия треньор Роналд Куман и по последни данни дори не е допускан да тренира с основната група футболисти.
Раздялата между двете страни е нещо нормално и даже очаквано, предвид възрастта на играча и ситуацията, в която Барса се намира в момента. Но получава ли Суарес заслуженото уважение от клуба, или е третиран като употребена и вече безполезна вещ?
Как така третият най-резултатен голмайстор в цялата история на Барселона внезапно се оказа напълно ненужен? И каква роля има цялата сага с Лионел Меси върху бъдещето на Суарес, предвид близкото приятелство между двамата?
Очаква се в близките дни уругваецът да подпише с Ювентус и явно раздялата му с Барса ще е доста хладна.
Коренно различно беше отношението, когато той пристигна от "Анфийлд" срещу 82 млн. евро след зашеметяващия си сезон 2013/14 в Ливърпул.
Ако трябва да сме честни, тогава славата му беше доста скандална, тъй като ухапа Джорджо Киелини на Мондиал 2014 и цели четири месеца нямаше право да играе, даже не можеше да припари до стадионите и като зрител.
Късният му дебют в Барселона се случи през октомври същата година при загуба в Ел Класико срещу Реал Мадрид.
Тогава Суарес направи асистенция още в първите минути и сложи началото на изключителното партньорство с Неймар.
Те двамата, заедно с Меси, сформираха прочутия нападателен тризъбец и още в първия сезон на Суарес спечелиха требъл под ръководството на Луис Енрике.
Кулминацията беше победата във финала на Шампионската лига. Иронията е, че тя беше срещу бъдещия клуб на Суарес Ювентус, а той самият се разписа за онази победа с 3:1.
Когато говорим за дебютен сезон, особено започнал с доизтърпяване на санкция, този на Суарес беше просто перфектен. Оттогава до днес Барса не е доминирала така в Европа, но продължи да го прави в Испания.
В първите си 4 години Луис Суарес спечели Купата на краля 4 пъти. В първите си 5 години спечели 4 пъти титлата на страната. Освен това много бързо се превърна в основен и незаменим играч на върха на атаката.
В индивидуален план постоянството му пред гола го поставяше сред най-добрите в света. В своя втори сезон нападателят отбеляза изумителните 59 гола в 53 мача.
През 2016-а той навърши 29 и беше в абсолютния пик на развитието си.
Провалите в Шампионската лига през последните няколко години хвърлиха сянка върху период, в който Барселона изглеждаше най-изпълненият със звезди отбор на европейската сцена.
Вечният враг Реал Мадрид спечели три пъти поред Лигата, докато "блаугранас" преглъщаха все по-печални отпадания в елиминациите от Атлетико Мадрид, Ювентус, Рома и Ливърпул, за да дойде най-унизителният момент - 2:8 от Байерн тази година.
През тези сезони Суарес оставаше основен реализатор заедно с Меси и заформи страхотно разбирателство с аржентинеца както на терена, така и извън него.
Гледайки статистиката му година по година обаче, виждаме как ефективността на Луис Суарес постепенно пада.
Разбира се, това е свързано не само с напредването на възрастта му, но и с регреса на целия отбор на Барселона.
След зашеметяващия му втори сезон, Суарес вкара 37 гола пред третия, 31 през четвъртия и 25 през петия. Миналата кампания той за пръв път не спечели трофей и финишира с 21 попадения.
Тези числа продължават да бъдат впечатляващи, както и елегантният начин, по който бележи головете си. Някои от попаденията му са шедьоври, докато комбинациите му с Меси тепърва ще бъдат описвани във футболните учебници и изучавани като абсолютен еталон във футбола.
Явно Роналд Куман смята, че времето на Суарес е изтекло и в това има логика не само заради желанието на треньора да налага Антоан Гризман на позицията на уругваеца.
Просто краката на Суарес вече не са толкова жизнени и постепенно той започна все по-често да се изолира в дълги периоди от мачовете.
Миналата година реално за пръв път в кариерата си Суарес се бореше с по-сериозни здравословни проблеми.
Контузия на коляното пред януари означаваше пропускане на повечето сезон, само че паузата и отлагането на мачовете поради пандемията даде възможност на Луис да се завърне навреме.
След изолацията той натрупа 5 гола в 11 мача и последният му с екипа на Барселона ще си остане онзи срещу Байерн, оказал се само почетен.
Според каталунските медии, Роналд Куман е казал на Суарес да си търси нов отбор в едноминутен разговор по телефона, който разярил футболиста. Само ден по-късно Меси официално поиска да напусне чрез станалия прочут бюрофакс.
Покрай драмата с Меси, случаят на Суарес нямаше как да не остане малко или много на заден план, но отношението към уругваеца е още един пример как се отнася това ръководство на Барса към своите основни футболни фигури.
Нападателят даде всичко за Барселона през шестте си години в Каталуния, превърна се в третия най-велик голмайстор на клуба и в кошмар за Реал Мадрид с постоянните си голове във вратата на "кралете". Беше образцов професионалист и същински идол на терена, доказал, че класата му е съизмерима с тази на най-големите легенди в Барселона.
Сега му предстои ново начало в хегемона на Серия А, което определено не изглежда като крачка назад, особено за футболист на 33 години.
На "Камп Ноу" е сигурно, че липсата му ще се усеща тепърва и въпреки че Меси остава, освобождаването на Суарес маркира началото на нова ера.
Защото при всичкото качество, с което разполага Куман в съблекалнята, Суарес няма еквивалент - просто не е от футболистите, които могат да бъдат заменени. Нито пък забравени.