Представете си какво влияние бихте имали върху фотографията, ако произвеждахте най-популярния фотоапарат в света. Такава е ситуацията в Apple с техния вездесъщ iPhone.
Затова когато от Apple обявят нова екстра, по начало включена и действаща при всяка направена снимка, тя няма как да не бъде голяма новина, заслужаваща специално внимание.
Миналата седмица компанията обяви именно такава новост, която едни побързаха да определят като революция във фотографията, а други отрекоха изобщо да представлява фотография.
Става дума за Live Photos, автоматично улавящи не само момента на заснемането на снимката, но и по секунда и половина преди и след този момент.
Това означава, че всяка снимка, заснета с новите iPhone 6S и 6S Plus, е същевременно и 3-секундна анимация, която се раздвижва щом цъкнете на нея. Снимките се раздвижват и докато ги разглеждате една по една в албума си. Така получавате както класическата 12-мегапикселова снимка, така и тази неочаквана екстра заедно с нея.
Една такава лайв фотография не може да се смята точно за GIF снимка (тъй като съдържа звук), нито за видео (тъй като се получава чрез покадрова анимация), затова е възприемана като нещо хибридно. Apple обясни, че Live Photos ще се поддържа от всички Apple продукти и вече демонстрира как лайв снимка може да бъде използвана за уолпейпър на iPhone и на Apple Watch.
Концепцията за такъв вид фотография не е напълно нова и HTC вече я показа със своя Zoe режим на камерата, а и други компании са опитвали подобни неща. Но в типичния за Apple маниер, компанията не е първа в използването на дадена технология, но най-вероятно ще е първата, която прави тази технология широко известна.
Вече стана ясно, че Facebook ще поддържа Live Photos в своето приложение за iOS. А Facebook притежава и Instagram, а през 2014 г. двете комбинирано показаха 400 милиона от общо 1.8 милиарда снимки, качвани и споделяни в мрежата.
Какво би означавало за фотографията, ако всеки уловен момент е едновременно и 3-секунден клип?
Скептично настроените към идеята на Apple вече се питат: какъв е смисълът някой от ранга на Анри Картие-Бресон да улови „решаващия момент", ако при всяка снимка можете просто да скролнете малко напред или малко назад и да промените момента?
Противниците на идеята добавят и че Live Photos трудно могат да минат за истински снимки, но въпреки това най-вероятно ще бъдат възприети като такива.
А поне в началото тази екстра най-вероятно ще е причина предимно за неловки и нелепи кадри.
Други са далеч по-позитивно настроени и изтъкват, че няма толкова голямо значение дали Live Photos са снимки или не.
Важното е, че тази лайв фотография добавя естествени елементи преди и след уловения момент и му дава живот по нов начин. Вместо да заложат на технологичната гледна точка към нещата и на добавянето на повече пиксели, скорост или възможности за обработка, Apple са решили да създадат цяла нова категория, която взима най-доброто от света на фотото и света на видеото.
Което, ако не звучи твърде пресилено, може и да промени завинаги разбирането за фотография.