На бас, че не знаете какво е изкуствен интелект | Видео

Не е главата на робот, нито крайниците му. Не си говори с компютър и не е нищо, свързано с биткойни. Не е дори епизод от антиутопичния сериал Black Mirror. Какво е тогава изкуствен интелект?

Този въпрос решихме да зададем на напълно случайни хора по улиците на София.  Провокираха ни Huawei - създатели на първия процесор, който използва базирана на изкуствен интелект архитектура, а именно - Kirin 970, който може да бъде намерен във флагманана компанията Huawei Mate 10 Pro.

Какво ни беше необходимо за целта: видео камера, оператор, репортер, няколко часа из улиците на София и един Huawei Mate 10 Pro, с който да демонстрираме какво означава смартфонът ви сам да разпознае кога снима куче и кога човек.

Оказа се, че естественият интелект знае много повече за изкуствения интелект, отколкото предполагахме. Разбира се, не сме очаквали хората да изрецитират като по учебник дефиниция за изкуствен интелект, но, да си признаем, в началото с известно предубеждение предполагахме, че по-голямата част от анкетираните възприемат понятието „изкуствен интелект" като някаква научна фантастика, за която нямат обяснение.

На въпроса дали знаят какво е изкуствен интелект, някои демонстрираха готовност да отговорят веднага, макар отговорът им далеч да не беше за нобелова награда. Други откровено твърдяха, че никога не са си задавали въпроса. Не пропуснахме да попаднем и на хора, които се занимават професионално с машинно самообучение. Общо взето нямаше човек, в чийто отговор да не открием поне малка доза истина за това какво е изкуствен интелект.

Следващият въпрос беше с повишена трудност: Има ли разлика между робот и изкуствен интелект? Тук ситуацията беше 50:50 - хората, които знаеха какво е изкуствен интелект, нямаха проблем да отговорят, а хората, които не знаеха, мислеха, че е робот.

Може би най-интересната статистика, която успяхме да извлечем от отговорите на всички анкетирани, е че почти всеки използва изкуствен интелект в ежедневието си, но повечето хора дори не подозират за това.

На въпрос как биха го използвали, хората отговаряха най-вече, че изкуственият интелект би бил полезен в работата им и за улеснение в ежедневието им. Е, не липсваха и такива, които предпочитат въобще да не го използват. Даже най-добре да можеха да живеят в планината максимално опростено.

Признаваме си, че и ние се зачудихме какво да отговорим на последния въпрос - дали бихме се возили в автомобил, управляван от телефона ни.

Не знаем дали повечето хора възприеха въпроса като шега, но повечето с усмивка отговориха, че биха се возили в такъв автомобил. Ние също, колкото и да обичаме да шофираме. В крайна сметка замислете се само колко би намалял броят на произшествията по пътищата, предизвикани от пияни шофьори, ако всеки имаше автомобил, управляван директно от чипа на телефона.

Но да се върнем оттам, откъдето започнахме. Знаем ли наистина какво е изкуствен интелект? Попитахме технологичния експерт Христо Ласков:

„Изкуственият интелект е обучена от човека машина, която може да взима решения на база входяща информация. При machine learning-a освен да взима решения, машината може да надгражда първоначално подадената от човека информация, така че да се научи според промените в дадена ситуация да се адаптира и да взима по-добри и по-адекватни решения".

Така, например, колкото повече използвате един телефон Huawei Mate 10 Pro, толкова повече той ще се учи от вашето поведение и ще го прилага сам. Благодарение на това обяснение разбираме как всъщност телефонът успява да управлява автомобил.

В съвремие като нашето, в което технологиите се развиват с неописуема скорост, не звучи учудващо, че технологична компания е успяла да вгради изкуствен интелект в телефон. Но откъдето и да го погледнем, Huawei Mate 10 Pro и вградения в него изкуствен интелект си е една малка технологична революция, чието развитие предстои да видим след броени дни в следващия модел на Huawei, който ще притежава изкуствен интелект - Huawei P20 и Huawei P20 Pro.

А на нас не ни остава нищо друго освен да осъзнаем, че изкуственият интелект все повече е част от нашия живот и не ни остава нищо друго, освен да се научим как да се възползваме пълноценно от предимствата му.

Новините

Най-четените