Един самотен пътник от Земята е на път да достигне Марс. Роувърът "Пърсъвиърънс" скоро ще влезе в орбитата на Червената планета и след пътуване, продължило милиони километри в космическата празнота, ще се опита да кацне благополучно на скалистата повърхност.
Това трябва да се случи около 23 ч. българско време, а най-инфарктни ще са последните седем минути.
Т.нар. "седем минути на ужаса" са времето, в което роувърът ще измине разстоянието от горната част на атмосферата на планетата до земята.
А много неща трябва да се случат правилно, за да е успешно приземяването. Машината навлиза със скорост от няколко хиляди км/ч през атмосферата. В един момент от космически кораб тя се превръща в летателно устройство - масивен парашут се отваря, за да забави скоростта и да направи кацането възможно.
"Пърси", както е галеното име на роувъра, е деветата мисия на американската агенция НАСА за кацане на Марс. Задачата на машината е да изследва геологията и климата на планетата, но и да положи основите на пътя за изследване на Космоса отвъд нея.
Роувърът се фокусира върху астробиологията - изучаването на живота във Вселената. Задачата му е да търси знаци, че микроби са живели на Марс преди милиарди години. Ето защо в метални туби ще бъдат събрани проби от скалите, а бъдещи мисии ще върнат тези проби на Земята за допълнително изследване.
"За да цитирам Карл Сейгън, ако видим таралеж да се взира в камерата, ще знаем, че със сигурност днес има живот на Марс, но с оглед на предишния ни опит малко вероятно е това да се случи", разказва Джентри Лий, главен инженер в Директората за планетна наука към НАСА.
По думите му за необичайните твърдения - като това, че някъде другаде във Вселената е съществувал живот - са необходими необичайни доказателства. И ето къде се появява роувърът на НАСА.
Целта на "Пърсъвиърънс" е кратерът Джезеро на Марс. Преди 3,5 милиарда години той е приютявал голямо езеро, казват учените. Те са мнение, че макар водата отдавна да я няма някъде из широкия 45 километра кратер е възможно да се открият биосигнатури - доказателства, че там е имало живот.
"Пърси" е петият роувър на НАСА, изпратен към Марс. Той разполага с обновени инструменти, надграждащи над тези над предшественика си - "Кюриосити". В проекта са вложени около 2,75 милиарда долара в период от над 11 години.